Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz Akvaryumu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Evimizi iş yerimizi süsleyen ve dinlendiren canlı renk renk mercan ve balıkların olduğu bir Deniz akvaryumu kurmak istiyoruz bunun için ilk nereden başlamalıyız ya da nasıl başlamalıyız diye düşünürüz. İlk olarak Deniz Akvaryumu kurulumu oldukça masraflı bir hobidir bunu belirtmek isterim eğer benim için bütçe sorun değil diyorsanız işe başlamaya hazırsınız demektir. Sırası ile Anlatmaya çalışacağım.

Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz Akvaryum Malzemeleri

 • Tuz (Evde Kullandığınız Tuzlardan Değil)
 • Tuz Ölçer (Hydrometer)
 • Su (Arıtılmış ya da içme Suyu)
 • Su Değerlerini ölçmek için test kitleri
 • Su hazırlayıcılar (Bu isteğe bağlıdır suyun daha hızlı hazır hale gelmesini sağlar)
 • Canlı Kaya (7lt 1,5 kg uygundur)
 • Kum (Mercan ya da Argonit Kum)

Bunlar hazırsa şimdi Akvaryumu alalım akvaryum yanında Protein skimmer ısıtıcı su sıcaklığı ölçüm cihazı ve dalga motoru ile işlemleri başlatabiliriz akvaryum alacaksanız sump sistemli almanızı tavsiye ederim bu şekilde biyolojik dengeyi daha hızlı sağlarsınız ve izlemesi ve bakımı daha kolay olur.

Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz Akvaryumu Kurulum Aşaması

Akvaryumu nereye koyacağınızı karar verin (Direk olarak güneş almayan bir köşe olmalıdır güneş alan yerlerde hızlı yosunlaşma problemi yaşarsınız) ve kuruluma başlamak için hazırlıklara başlayalım. Akvaryumu yerine yerleştirdik ilk işimiz içerisindeki düzeni kurmaktır bu düzen gelişi güzel bir düzen olmamalıdır besleyeceğimiz balıklar ve mercanlara göre canlı kaya yerleşimi yapılmalıdır. Canlı kaya (Su Hazırlandıktan sonra Canlı kaya konulmalıdır) kum (Kum için mercan kumu ya da aragonit ideal bir seçimdir taban kumu 5cm yüksek olması yeterli olacaktır) yerleşimi yapıldıktan sonra suyun doldurulmasına başlayabiliriz. Su doldurmadan önce dışarıda Litreye 33 gram tuz gelecek şekilde su hazırlanıp Deniz akvaryumunu dökülmesi uygundur. Akvaryum suyumuzu hazırladık kayaları yerleştirdik tuz oranını ayarladık şimdi geldik akvaryum içindeki dalga motorunu ayarlamaya içerisinde koyacağımız dalga motoru akvaryum büyüklüğüne göre seçilir bu motor suyu çok fazla dalgalandırmamalı içeride sirkülasyon sağlamalıdır.

Besleyeceğimiz Mercanlara Göre Güzel bir akvaryum armatürü seçmemiz gerekmektedir. Akvaryum Büyüklüğüne göre profesyonel hazır halde hazırlanmış armatür alabilirsiniz. Akvaryum Kurulumu, Kaya Dizaynı, Su, Tuz, Dalga Motoru, Protein Skimmer ısıtıcı smp sistemi tamam şimdi yapmamız gereken su tuzunu ölçmek ve suyun hazırlanması için gerekli zamanı suya vermek bu ortalama 3 hafta kadar sürer daha hızlı hazırlanması için hazır deniz akvaryumu suyu üzerinde yaşam olan canlı kayalar ekolojik dengenin kurulmasını hızlandıracaktır.

Deniz Akvaryumu Kurulumu

İlginizi ÇekebilirDeniz Akvaryumu Malzemeleri

Deniz Akvaryumu Canlıların Koyulması

Deniz Akvaryumu Kurulumunu tamamladıktan sonra suyumuz hazır hale geldi ilk Canlı Kayamızı koyduk ve suyun hazır olduğunu gördük şimdi canlıların koyulmasına geldi İlk olarak suyumuza Temizlik ekibini koymamızda fayda vardır bunlar salyangoz, karides ve hermit dediğimiz kabuklu yengeçler olabilirler.

Akvaryuma koyacağımız ilk balığı aldık ve eve getirdik getirdiğimiz su ile birlikte bir kova içine alırız balığı ve kova içine yarım saat ara ile azar azar su ilave ederiz kendi akvaryumumuzdan bu bizim suyumuzdaki değerlere alışmasını sağlayacaktır ve balığı ani bir şoka sokmayacaktır. Su değerlerine alıştığına karar verdik ve ilk balığımızı suya aldık bu ilk balığı tek olarak alıp su değerlerini bir müddet daha gözlemlememiz bizim için iyi olacaktır.

Evet Deniz Akvaryumu Kurulumu yaptık ilk balığımızı suya koyduk şimdi zevkle izleyebiliriz ama sık sık temizlik kitlerindeki elyafları temizlemeyi unutmamız gerekiyor. Bunun yanında test kitleri ile düzenli aralıklar ile suyumuzu test etmeli ve dengeleri gözlemlemeliyiz.

Deniz Akvaryumuna Konulması Gereken İlk Balıklar ve Mercanlar Nelerdir

Aslında bunlara ilk balık ve mercan dememiz doğru olmayacaktır deniz akvaryumuna yeni başlayanlar için ideal mercan ve balıklar olarak bakmamız gerekir çünkü bakımları diğer balık ve mercanlara göre daha kolaydır.

Bunlar damsel, sarı ya da mavi yellov tang blue tang yanında soytarı ve cerrah balıklar olabilir. Mercan olarak mantarlar ve polipler en ideal seçim olacaktır. Evet Artık Deniz Akvaryumumuz Hazır Keyifle izleyebiliriz.

Deniz Akvaryumunda Sump Sistemi ve öneminden bahsetmek isterim biraz. Sump sistemi akvaryumun temizliği ve görseli için oldukça önemlidir sump sistemine ısıtıcı, soğutucu, protein skimmer gibi araçları koyarız ve akvaryum içerisinde görüntü kirliliği oluşmaz sump sisteminde benim tavsiyem taşırma sistemidir bu en güvenli sump sistemlerinden biridir. Taşırma sisteminde elektrik kesintisi oluştuğunda taşma gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız.

Sump : Akvaryumdaki Su taşma ile sump’a iner burada çeşitli temizleme kitlerinden geçer ve temizlenmiş olarak akvaryuma pompalanır.

Soğutucu: Yaz aylarında özellikle Deniz akvaryumun olmazsa olmazlarındandır bununla akvaryum ısısını dengeleriz biraz pahalıdır ama olması şart bir malzemedir.

Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz Akvaryumu Kontrolü

 • Nitrat: Nitratın 10mg aşmaması gereklidir aştığı takdirde hemen su değişimine gidilmelidir.
 • Nitrit: 0 Olmalıdır.
 • Amonyak: 0 olmalıdır.
 • Kalsiyum: 420mg olması gerekiyor değerler az gelirse ekleme yapılabilir.
 • pH: 8,0 ile 8,5 arasında olmalıdır.
 • Sıcaklık : 25 °C olmalıdır.
 • Tuz Oranı ise 1022 ile 1025 arasında olmalıdır. Değerler kontrol edilip hemen değerlere göre önlem alınmalıdır.