Kedi Kısırlaştırma

Kedi Kısırlaştırma
İçindekiler

Kedilerde Kısırlaştırma Nasıl Yapılır ?

Kedilerde Kısırlaştırma kastrasyon, Kedilerin üremesini engelleyen cerrahi operasyon ile yapılan bir işlemdir. Bu işlem Dişi Kedinin yumurtalıklarının alınması, Erkek Kedilerin ise testislerin alınması ile gerçekleşir.

Eğer Erkek ve Dişi Kediniz varsa yavruları sahiplendiremeyecekseniz kesinlikle Kedinizi kısırlaştırmayı iyice düşünmelisiniz. Bu biraz kulağa kötü gelse de çok sayıda evsiz kedi sokakta kötü durumda buda kısırlaştırmayı bir kere daha düşünmemize büyük sebeplerden biridir.

Kedi Kısırlaştırma

DİŞİ KEDİLERDE KISIRLAŞTIRMA VE FAYDALARI

Eğer Kedinizi kısırlaştırırsanız öncelikle evden kaçma eğilimleri azalacaktır. Dişi Bir kediniz varsa ve kısırlaştırdıysanız yumurta kanseri ve rahim kanserini büyük bir şekilde önleyecektir. Kısırlaştırma sonrası kedi kızgınlık dönemine girmeyecek ve etrafta kötü kokular sürtünme ve evden kaçma eğilimine girmeyecektir.

Kedi Kısırlaştırma

ERKEK KEDİLERDE KISIRLAŞTIRMA VE FAYDALARI

Eğer Erkek Kedinizi Kısırlaştırmışsanız testis kanserine elveda demiş olacaksınız. Bunun yanında evde çok daha az alan işgal etmekle birlikte özel alan oluşturup uygunsuz yerlere idrar bırakmayacaktır. Kısırlaştırılan Erkek Kediler daha daha uysal olacaktır.

Kedi Kısırlaştırma

KEDİ KISIRLAŞTIRMA ÖNCESİ HAZIRLIK

Kedinizi Kısırlaştırmaya götürmeden önce 12 saat boyunca kesinlikle mama ve benzeri yiyecekler vermemelisiniz. Operasyonda genel anestezi uygulanarak operasyon yapılmaktadır bu nedenle aç olması oldukça önemlidir. Dişi Kedilerde yumurtalar alınırken Erkek Kedilerde testisler alınır ve gizli dikiş ile kapatılır.

Erkek kediler aynı gün taburcu edilebilir ama dişilerde biraz risk olduğundan bir gün klinikte kalması faydalıdır.

KEDİ KISIRLAŞTIRMA SONRASI

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası en büyük risk dikişleri ısırmaya çalışmasıdır bunun için kedilere Elizabeth başlığı takılmalıdır. Kedilerde Kısırlaştırma sonrası dikişler takip edilmelidir yarada şişme, kanama, akıntı ya da yırtılma olabilir böyle bir durumda hemen veteriner hekime gösterilmelidir. Kısırlaştırma sonrası bol su tüketiminde fayda vardır. Kedininiz yattığı yer oldukça temiz ve hijyenik olmalıdır.

Kedi Kısırlaştırma

KEDİ KISIRLAŞTIRMANIN FAYDALARI

Gebeliklerin önlenmesinim yanında, Kedilerimizi Kısırlaştırdığımızda Belirli hastalıkların ve sosyal olmayan kötü davranışların riskini'de azaltmış oluruz.

  • Kısırlaştırma, kedilerde üreme hormonun azaltır, erkek kedilerde işaretleme ve bölge mücadele davranışlarını, dişi kedilerde ise sevme ve saldırganlık davranışlarını büyük miktarda azaltır, Bu Sayede kavgaları yaralanmaları önleyici olur.
  • Dişi kedinin kısırlaştırılması, kanser, polikistik yumurtalıklar, pirometra ve metritis dahil  yumurtalık ve uterus hastalı riskini ortadan kaldırır aynı zamanda meme kanseri ve yanlış gebelik gibi hormonel kaynaklı hastalıklarında riskini azaltır.
  • Erkek kedilerde, kısırlaştırma kanser de dahil olmak üzere testiküler hastalık riskini kaldırmaktadır. Testosteronun neden olduğu hastalıkların (örneğin perianal adenomlar, prostatit, benign prostat hiperplazisi ve perineal herniler ) riskini'de azaltmış olur.

KEDİ KISIRLAŞTIRMA FİYATI

Kedi Kısırlaştırmak için veteriner hekime gittiğinizde Bulunduğunuz bölgeye göre fiyat çıkacaktır ama ortalama olarak bir Kısırlaştırma Operasyonu için Fiyat verecek olursak.

  • Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyatı (Ortalama Fiyattır): 300 TL
  • Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatı (Ortalama Fiyattır): 500 TL

Kedinizi Kısırlaştırmak istiyorsanız ve bütçeniz yoksa Barınak ya da Devlet Veteriner Kliniklerinde uygun fiyat ile kısırlaştırma operasyonu yaptırabilirsiniz.

Yorum Bırakarak Merak Ettiklerinizi ve Tecrübelerinizi Bizimle Paylaşırmısınız ?
Soru Sor
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?