Muhabbet Kuşu Yuvalığı

Muhabbet Kuşu Yuvalığı

Konu Başlıkları

  Muhabbet Kuşu Yuvalığı Nasıl Olmalı İçine Neler Koyulmalı

  Muhabbet Kuşu yuvalığı içerisinde yumurtaların kaymaması için bir boşluk olmalı bu yumurtaların kaymamasını ve daha sıcak tutmasını kolaylaştıracaktır annenin.  Aslında çam ağacı tavsiye edilir yuvalıklar için içerisine de çam talaşı gayet iyi olacaktır. Yavrular çıktıktan sonra yuva içerisindeki 8 cm oval boşluk yavruların daha sağlıklı olmasını ve çarpık bacak sendromuna düşmemelerinde büyük rol oynayacaktır.

  Plastik yuva içleride işimizi görür plastik kullanmaktaki en iyi yer ise temizliğidir su ile kolayca temizlenecektir ama ağaç yuva kadar sağlıklı olacağını söyleyemeyiz. Ben plastik olanını kullanıyorum şu zaman kadar çarpık bacak yada başka sorunla karşılaşmadım temizleme zamanı kolay temizleniyor bit sorunu hemen belli oluyor tavsiye ederim.

  Muhabbet kuşlarınız yumurtlamak üzere ve Muhabbet kuşu yuvalığına ne koyacağınızı bilmiyorsunuz kuşunuzun yuvalığına koyabileceğiniz en güzel ve en basit şey kalın talaştır. Yanız dikkat etmeniz gereken en büyük husus bit olayıdır yazın yuvalığa talaş yerine kuş kumu koyabilirsiniz yada içerisine bir şey koymadan da yavru alabilirsiniz bu sizin için büyük bir sorun oluşturmaz dikkat etmeniz gereken tek şey yavrular çıktıktan sonra muhabbet kuşu yuvalığının içerisinin temizliğine dikkat etmektir. Yuvalığın içerisinde 8 cm kadar bir yuvarlak açılıp ovalleştirilmelidir bu yavruların çarpık bacak sendromunun en aza indirilmesine ve yumurtaların sıcaklıklarının aynı kalmasında yardımcı olacaktır ayrıca yumurtalar dağılmadığında yavru çıkma oranınız yükselecektir. Muhabbet kuşunuz yuvalığı kemiriyorsa bu sadece yumurtlayacağı için olmayabilir. Resimlerde Ahşap ve Plastik Yuvalıklar mevcuttur.

  Muhabbet kuşu yuvalık yapımı

  Muhabbet kuşu yuvalık ne zaman Takılır

  Muhabbet kuşu yuvalık içine ne konulur

  Muhabbet kuşu yuvalık olmadan yumurtlarmı

  Muhabbet Kuşu Yuvalık ici

  Muhabbet kuşu yuvalığı, bu kuşların üreme ve yavrularını büyütme süreçlerinde kullanabilecekleri özel bir alan olmalıdır. İşte muhabbet kuşu yuvalığı nasıl olmalı ve içine neler koyulmalı hakkında bazı temel bilgiler:

  Yuvalık Boyutu: Muhabbet kuşları için uygun bir yuvalık, kuşlarınızın kolayca girebileceği ve rahatça hareket edebileceği bir boyutta olmalıdır. Genellikle 20x20x20 cm boyutlarında bir yuvalık uygun olabilir.

  Yuvalık Malzemeleri: Muhabbet kuşlarının yuvalık yapmak için doğal malzemeleri tercih ettikleri bilinmektedir. İçine koyabileceğiniz uygun malzemeler arasında taze dallar, ot, saman ve ince talaşlar bulunabilir.

  Yuvalık Yeri: Yuvalık, muhabbet kuşlarının kafesinin bir köşesine yerleştirilmelidir. Kuşların bu alanı kolayca bulmalarını sağlamak için yuvalığı göz önünde bulundurun.

  Yastıklama Malzemesi: Yuvalık içine yuvalık malzemeleri eklemek, yumurtaların ve yavruların rahatça oturabilmeleri için önemlidir. İçine taze ot, talaş veya saman koyabilirsiniz.

  Kutuplaştırma İşareti: Muhabbet kuşları yuvalığın girişine erkek ve dişi tarafından yapılan bir işaret bırakabilir. İşareti bir tür kalem veya renkli kalemiyle oluşturabilirsiniz.

  Temizlik: Yuvalık temizliği çok önemlidir. Yumurtalardan sonra yuvalığı temizleyin ve içine taze yastıklama malzemeleri ekleyin. Bu, kuşların yumurtalarını ve yavrularını temiz ve sağlıklı bir ortamda büyütmelerine yardımcı olur.

  Yumurtalar ve Yavrular: Muhabbet kuşları yumurtadan çıkan yavruları beslemek için yuvalığı kullanırlar. Yavruların bakımı ve beslenmesiyle ilgili bilgi sahibi olmalısınız, çünkü bu dönemde annenin ve babanın yardımı önemlidir.

  Unutmayın ki muhabbet kuşları yuvalık yapmak için doğal malzemeleri tercih ederler, bu nedenle yuvalığın içine koymak istediğiniz malzemelerin temiz ve güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca yuvalık yerleşimini dikkatlice yapmak ve kuşların rahatça kullanabileceği bir yer seçmek de önemlidir. Kuşlarınızın üreme davranışları ve yavrularıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için bir kuş veterinerinden veya kuş yetiştirme uzmanından yardım alabilirsiniz

   

  evcil

  Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?