Chihuahua yada Şivava Dünyanın en küçük köpek ırklarındandır. Meksika'ya ait olan Chihuahua   bu ülkeye Çin'den getirilmiş olarak bilinmektedir. Chihuahua adını Meksika'nın aynı adı taşıyan Chihuahua eyaletinden almıştır. Bu ırkı, eski Güney Amerika’da yerliler kutsal kabul etmişlerdi. Bazı Chihuahua köpek ırkı bir insanın avucunun içine sığacak kadar küçük olabilmektedir.

Chihuahua Şivava

Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri!

Chihuahua köpek ırkının, elma şeklinde küçük kafası ve küçük burnu ile ufak mı ufak şirin bir köpektir. Yuvarlak gözleri vardır bu gözleri onlara daha bir şirinlik katar. Chihuahua Irkını ayırt eden özelliklerden biride dik olan kulaklarıdır. Yavruların kafa taslarında insanlardaki gibi yumuşak nokta şeklinde bir kıkırdak bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaştıkça kendiliğinden kapanır. Chihuahua ırkında kısa tüy yapısı ve uzun tüy yapısı olarak ikiye ayrılır. Chihuahua Köpek ırklarında sabit bir renk yoktur her renk Chihuahua köpek ırkına rastlamak mümkündür. Sırtı düz ve yere dik sağlam basan ayakları ile göründüğünden daha dayanıklı bir ırktır.

Chihuahua Şivava

Chihuahua Köpek Irkının Mizaçları nasıldır?

Chihuahua insanlara eşlik edebilecek cesur hayat dolu ve biraz kibirli bir köpektir sizi sevdiği gibi sizin de onu sevmenizi ve ona bu sevginin karşılığını vermenizi ister. Chihuahua çok seri bir köpektir ailesine bağlı bir köpek olması onu kıskanç bir köpek haline de bürümüştür. Sahiplerine sevgisini göstermek için genelde yüzlerini yalamayı seçerler bu onlarında çok hoşuna gider sahiplerine bağlıdırlar dışarıda ona gelebilecek her türlü tehlike için atik ve dikkatlidirler. Eğitimi zor gibi görünse de eğitim için oldukça müsait bir ırktır. Sahiplerine gelebilecek tehlike gördüğü her kişiyi çocuk ayırt etmeden ısırmaya kadar gidebilecek kadar agresifleşebilir.  Chihuahua köpek ırkı biraz gürültücü bir köpektir ev için ideal görünse de ev müstakil bahçeli değilse apartmandan şikâyet gelebilir. Tuvalet eğitiminde oldukça zorlanabileceğinizi de belirtmek isterim. Chihuahua köpeklerini çok iyi şekilde sosyalleştirmek gerekir yoksa hırçın olabiliyorlar soğuktan hızlı etkilendiği için genelde kazak giydirilir. Chihuahua Köpeklerini kucaktan ziyade bol yürütmek onların sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Chihuahua Şivava

Chihuahua Köpek Sağlık Bilgileri!

Chihuahua Köpek ırkında görülen en sık sağlık sorunları diş eti sorunları soğuk algınlığı ve romatizmadır.  Bunun yanında gözlerinin açık yuvarlak ve çıkıntılı olması gözlerinde sorunlara yol açabilir bu sorunlardan bazıları göz kuruluğu ve glokom sık karşılaşabileceğiniz sorunların başında gelir.  Chihuahua Kilo almaya çok yatkın bir köpek ırkıdır bol bol yürümeli ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Chihuahua Köpekleri gıdalarında çok dikkat edilmelidir çabuk zehirlenebilirler en hassas oldukları çikolata gübre gibi toksit içeren ürünlerdir.  Chihuahua köpekleri genellikle sezaryen ile doğum yaptırılır buda doğduklarından itibaren çok dikkatli bir şekilde bakılmaları gerektirir dikkat edilmeyen Chihuahua köpek yavrularında kırıklarla karşılaşabilirsiniz.

Chihuahua Şivava

Chihuahua Köpek Irkı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kısa Tüylü olanlar haftalık bakımla taranarak temiz tutulurken Uzun tüylü olan Chihuahua Köpekleri her gün fırçalanmalıdır. Chihuahua Köpek ırkı yıkanırken gözleri ve kulaklarına su kaçırmamaya özen gösterilir ve ayda bir kez yıkanması gerekmektedir. Tırnak kesimi yapılmalı ve sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Chihuahua Köpekleri çok fazla tüy dökmezler.

Chihuahua Köpekleri geneli Bekçi köpeğidir çok ses çıkarır ve saldırgan olabilirler ama günümüzde en sık kullanım yeri Bayanların kucaklarıdır.

Chihuahua Köpek Sahiplenmek yada Satın almak için ilanlarımıza bakabilirsiniz. Chihuahua yavru köpek fiyatları sahiplenme yada sahiplendirme yapabilirsiniz. Köpek İlanları için Tıklayınız.