Lori Papağanı Gevezel Lori Kuşu

Güzel ve Canlı Renklere Sahip Lori papağan türünün çeşitli renk varyantları vardır ve renklerine göre varyantlara ayrılmıştır. Lori Papağanları çok hareketli ve sıcak kanlı olmaları nedeni ile insanların onlara yönelmesine neden olmuştur.

Çok hızlı şekilde evcilleşip size alışması taleplerinin artmasında büyük rol oynamıştır. Çok enerjileri yüksek olması neşelerinin yerinde olduğunda yüksek sesle ötmeleri biraz gürültü yapabilir. Yaşam süreleri ortalama 20 ile 25 yıl kadardır. Cinsiyet ayrıştırması zordur Lori papağanı cinsiyet belirlemek için Jako papağanlarındaki gibi bilimsel yöntemlerle yapılmaktadır.

Lori Papağanları papağan yemleri ile beslenirken besinlerinin yüksek bölümünü meyve ve sebzeler oluşturmaktadır. Lori Papağanları mide yapıları ince olduğu için sürekli tohumla beslemek zararlı olabilir meyve ağırlıklı beslemek daha doğru olacaktır.

Lori Papağanları konuşma yeteneklerine sahiptirler ilgi ve alaka ile zaman içinde konuşmaya başlayacak bir türdü. Çok Ses çıkarıp konuşması ile Geveze Lori ismini almışlardır.

Lori papağanları yavrularına iyi bakan bir papağan türüdür önemli olan eş yapabilmektedir. Yavru döneminde un kurdu vermek doğru bir seçim olacaktır. Kuluçka süresi 28 gün kadar sürmektedir. Yavru yumurtadan çıktıktan 80 gün sonra kendi iradesine kavuşur.

Büyük alanlara ihtiyaç duyarlar küçük kafesler onlar için işkence niteliği taşımaktadır. Tüneklerinin tahta olması ve temiz olması önemlidir gagalarını tüneklerde şekle sokar ve uzamasına engel olurlar.

Lori Papağanlarında Yaş tahmini için Gaga ve Göz yapısı ayırt edici özellikler taşır. Erişkinlerde gaga turuncu iken geç Lorilerde gaga ucuna uzanan koyu işaretler vardır Gözleri ise göz halkası grimsi beyaz bir alanla çevrilir.