Xenia Mercan Türü ve Bakımı

Xenia mercanı umbellata ismi ile dünyada bilinir. Güney Pasifik okyanuslarında yaşamlarını sürdürürler. Renkleri mavi, giri, beyaz ve kahverengi tonlarında bulunurlar.

Xenia mercanları Yüksek ışık severler bu yüzden bu mercana bakacaksanız ışık seviyeniz yüksek olmalıdır. Akvaryuma adapte olduktan sonra akvaryumun en çok ışık alan yerlerine doğru ilerleyip yerleşirler. Su Dalga seviyesi yüksek ya da orta su hareketleri olmalıdır.

Xenia istilacı bir yapıya sahiptir istediği ortamı yakaladığı anda çok hızlı çoğalır ve diğer mercanları bastırabilir. Xenia Mercanlarına zarar verecek bazı canlılar vardır bunlardan bazılarıda angel türlerinin olduğu söylenmektedir.

Xenia mercanları refuqim mercanlarındandır çok iyi atık tüketimi sağlarlar besinleri arasında nitrat,amonyak ve fosfatlar yer almaktadır buda hobiciler için büyük önem taşır.

Anavatanı : Kızıldeniz ve hint pasifiği - Beslenme Şekli : ışık, fotoplankton, tortu ve atıklar. Işık Seviyesi: Orta ve çok yüksek.  Su Akıntısı : Az yada Çok Fazla  Agrasiflik Durumu : Orta Bakımı kolay.