Muhabbet Kuşu Neden Yemlikten Yem Yemiyor?

Evet Arkadaşlar bir Soruda Benden Olsun Muhabbet kuşu neden Yemlikten yem yemiyor? Yemlikteki yemi döküyor bu gibi durumlar neden meydana geliyor?


Çözüldü 1 cevap

  1. Yem Sorunu: Muhabbet kuşları bazen belli yem türlerini tercih edebilirler. Belirli bir yem çeşidini sevmiyorlarsa, yemliği dağıtabilir ve istedikleri yemleri seçebilirler. Farklı yem türleri veya karışımlarını deneyerek kuşunuzun hoşlandığı yiyecekleri bulmaya çalışabilirsiniz. Ya da Seçtiği yemi aradığını farklı bir yem kabında verebilirsiniz.

  2. Taze Yem: Muhabbet kuşları taze yiyecekleri tercih ederler. Eğer yemi uzun süreli depoluyorsanız, zamanla tazeliğini kaybedebilir ve kuşunuz yemi dökebilir. Düzenli olarak taze yemler vermeye dikkat edin.

  3. Yem Kalitesi: Kuş yemi kalitesiz veya bozulmuşsa, muhabbet kuşunuz yem yemeyi reddedebilir. Yemleri güvenilir bir kaynaktan temin etmek ve daima taze tutmak önemlidir.

  4. Beslenme Alışkanlığı: Kuşlar bazen belirli bir saatte yem yemeyi alışkanlık haline getirebilirler. Yemliği belirli bir saatte doldurup boşaltmak, kuşunuzun yem yeme düzenini destekleyebilir.

  5. Yemlik Temizliği: Yemliği temiz tutmak, muhabbet kuşunuzun yem yemesini teşvik edebilir. Kirli veya kontamine bir yemlik, kuşları uzak tutabilir.

  6. Dikkat Dağıtıcı Faktörler: Yemliğin bulunduğu yerde dikkatini dağıtıcı veya rahatsız edici bir şey varsa, kuşunuz yemlikten yemeyi reddedebilir. Gürültü, diğer evcil hayvanlar veya kafeste yer alan eşyalar kuşun dikkatini dağıtabilir.

  7. Çekingen Tavırlar: Sizden çekinmiş olabilir ya da size kızmış olabilir buda yemlikteki yemleri dökmesi için bir neden olabilir.

  8. Huy Edinmiştir: Ya da Yemliğe alışmamış ve bunu huy edinmiş olabilir. Stres bu gibi durumlarda ve davranışlarda büyük etkendir. Yemlikten yemi dökmesi stres kaynaklı beslenmesinde bir sorun ya da vücut eksik bir maddeyi arıyor olabilir.

  9. Eksikler: Kafes içerisinde Kuş kumunuz, Kalamar Kemiğiniz, Temiz su eksik olmamalı. Bunun yanında çeşitli besinlerle desteklemelisiniz.

Eğer muhabbet kuşunuz yemlikten yemeyi uzun bir süre boyunca reddediyorsa bunu huy edindiyse bir müddet yemlikleri kaldırabilirsiniz. Daha sonra az az vererek yemliğe alışmasını sağlayabilirsiniz.


Beğen 0
Cevap Olarak Kabul Edildi

Cevap Yazmak İçin Lütfen Üye Olun Yada Girişi Yapın!

SORUNUZMU VAR?

Sıkılma Sor Cevaplayalım.

Hemen Soru Sor