Muhabbet Kuşu Uçma Yetisini Kaybetti

Merhaba bu forum aracılığıyla, muhabbet kuşumun çoğu sorununu çözdüm. Öncelikle bunlar için çok teşekkür ederim. Yaklaşık bir yaşındaki muhabbet kuşumun daha önce mantar problemi olmuştu, ve tedaviyi başarıyla tamamladık ve kuşum şu an çok güzel durumda. İlgili konunun linki aşağıdadır. https://e-evcil.com/soru/muhabbet-kusumda-mantar-mi-var-128 Fakat tedavi (belki tedaviden bağımsız olarak ) sonrasında, muhabbet kuşum uçma yetisini kaybetti. Günlük olarak kafesi açıyoruz ve uçmalarını sağlıyor. Kafesten her zamanki gibi çıkıyor uçuyor fakat yolun yarısından sonra yavaşca yere doğru gidiyor ve düşüyor. Daha sonra uçmayı tekrar deniyor, yerden yaklaşık 50 cm kadar yukarı çıkabiliyor ama sonrasında tekrar yere düşüyor. Muhabbet kuşumun kanat çırpışında bir problem olduğunu düşünmüyorum ama yinede resimleri ek olarak paylaşıyorum lütfen bu konuyla alakalı yardım edin :/ Son olarak muhabbet kuşunu yaklaşık olarak 4 ay önce almıştık, ilk aldığımız sıralardada buna benzer bir durum vardı. Gücsüz olduğunu düşünerek biraz besledikten sonra bu sorun ortadan kalktı. Acaba tekrardan mı güçten düştü.  Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Çözüldü 4 cevap

Biraz önce kafese kraker koyduk, uzak izledim. Kendi kendine yemeye çalışıyor ısırmaya çalışıyor falan fakat erkek kadar kızlı yemiyor. Erkek önüne koyduğumuz herşeyi bitiriyor. Kafesin içine akıllı yemlik dışında normal yemlikten, yem koyunca erkek onu da yiyor ama dişi takılıyor öyle çok birşey yemiyor gibi. Yine bugün içerisinde erkeğin dişiyi beslediğini gözlemledim. Kuşları keyif alsınlar diye kafesten çıkarıyoruz aslında, zorla çıkarmıyoruz. Erkek olan dışarı çıkmak isteyince, bizi görünce direkt kafesin kenarına tırmanıyor ötmeye başlıyor. Bizde kapağı açınca direkt çıkıyor. 2-3 saat geziyor genelde sonra içeri giriyor. Biz yavrulamalarını da istiyor ama, kuşları da sevinsinler istiyoruz. Banyoyu belirttiğiniz gibi önlerine koydum. Değerli vaktiniz için teşekkürler


Beğen 0

Akıllı yemlik harici yemlik koyun yemezse sorun olabilir gagası yemesine engel değil siz önlerine su koyarsanız onlar yaparlar çok çıkarıp kuşları strese sokmayın. Yavru almak istiyorsanız çok fazla kafesten çıkarmamanı öneririm.


Beğen 0

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, Valla kantlarında eksiklik olup olmadığını nasıl anlayabilriiz onu bilmiyorum. Banyo kendisi yapmıyor, biz yaptıralımmı? Tüylerini kendisi düzeltmiyor, yanındaki diğer erkek tüylerini ağzıyla düzeltiyor ama bu düzeltmiyor. Ağzı eğri olduğu için acaba düzeltemiyormu bilmiyorum. Yem hiç yediğini görmüyoruz, akıllı yemlik var son 4 gün içine hiç girmiyor dahi. Belki erkek beslediği için yetiyordur diye karışmıyoruz. Telek sorunu ne oluyor tam olarak?


Beğen 0

Güçten Düşmüş gibi görünmüyor sağlıklı görünüyor resimlerde kanatlarında eksikler var mı acaba ?  Tüyleri biraz düzensiz görünüyor tüyleri için banyo verebilirsin. Banyoya 3 damla sirke az karbonat ve soda eklerseniz daha iyi olur dış parazitlerinide döker ve sağlıklı bir tüy yapısına kavuşur. Uçma konusuna gelince telek sorunu olabilir. Yem yemesinde sorun varmı acaba ?


Beğen 0

Cevap Yazmak İçin Lütfen Üye Olun Yada Girişi Yapın!

SORUNUZMU VAR?

Sıkılma Sor Cevaplayalım.

Hemen Soru Sor