Vatoz Balığının Şişliği Var

Merhaba,akvaryumda vatoz,ciklet,çöpü,molim var bugün vatozumun üzerinde bir şişlik gördüm nedendir?


Çözüldü 2 cevap

 

Su Kalitesi: Akvaryum suyunun kalitesi çok önemlidir. Yetersiz su kalitesi balıklarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir, bu da vatozunuzda şişlik gibi belirtilere sebep olabilir.

Beslenme: Vatozlar doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmalıdır. Yanlış beslenme, sindirim sorunlarına yol açabilir ve bu da şişliklere neden olabilir.

Enfeksiyon veya Hastalık: Vatozlar, diğer balıklar gibi hastalanabilir. Bakteriyel, viral veya paraziter enfeksiyonlar şişliklere neden olabilir.

Stres: Akvaryum içindeki stres faktörleri de vatozunuzun sağlığını etkileyebilir. Stres, bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Resimden Gördüğüm Kadarı ile su kaliten iyi değil öncelikle akvaryum içerisinde su kalitesini yakalamalısın. Filtre sistemi ve ısıyı dengelemelisin. Balık seçerken birbirine uyumlu balıklar seçmelisin. Sorunun akvaryum içerisinde mantar gibi görünüyor. Metilen mavisi alıp tedavi için deneyebilirsin.  Bunların yanında yapılabilecek en güzel tedavi desteği akvaryumu karartmak (ışıkları söndürüp mümkünse etrafını gazeteyle sarmak) ve sıcaklığı türün de dayanabildiği sınırlar eşliğinde yükseltmektir. Karanlık olması hem balıktaki stresin azalmasını sağlayacak hem de ışığa bağlı olan bazı hormonların (Örnek: Melatonin) seviyesinin yükselmesiyle beraber bağışıklığı artıracaktır


Beğen 0
Cevap Olarak Kabul Edildi

Dip çekim yaptım filtreyi temizledim kumları temizledim herşeyi temizledim biraz indi şişik sorun cevabınız için çok teşekkür ederim;)


Beğen 0

Cevap Yazmak İçin Lütfen Üye Olun Yada Girişi Yapın!

SORUNUZMU VAR?

Sıkılma Sor Cevaplayalım.

Hemen Soru Sor