Hamster Bakımı ve Beslenmesi

Hamster Bakımı ve Beslenmesi

Hamster

Hamsterlar, uygun bakım ve beslenmesi sağlandığında mükemmel evcil hayvanlar olabilen küçük, gedikli kemirgenlerdir. Ortalama hamster ömrü genellikle kısa olup, yaklaşık 1-2 yıl sürer, ancak 5 yıla kadar yaşayabilirler. Hamsterlar genellikle gece aktif olan hayvanlardır ve yemek depolamayı seven türlerdir.

En yaygın hamster türü Suriye hamsterıdır, aynı zamanda altın hamster olarak da bilinir. Suriye hamsterları kısa veya uzun tüylü olabilir (teddy bear çeşidi olarak bilinir). Cüce hamster da yaygın bir evcil hayvan türüdür.

Hamster Kafes Seçimi

Evde Hamster bakmak için en az 60x30 boyutunda bir kafes sağlamalıdır, en az 160 cm (tel olmayan) zemin alanına sahip olmalıdır, ancak daha büyük her zaman daha iyidir. Tel kafesler, akvaryumlar ve plastik yaşam alanları kullanılabilir, ancak kaçışa karşı güvenli bir kafes sağlamalıdır- çünkü hamsterlar kaçış planları yapan artistleridir!

Kafeslerde, idrar, dışkı ve bozuk yiyecekten gelen koku birikimini önlemek için iyi havalandırılmalıdır. Hamsterlar nadir istisnalar dışında, her zaman tek başına beslenmelidir, çünkü çok kavgacı olabilirler ve birbirlerine ciddi zarar verebilirler.

Hamster

İlginizi ÇekebilirHamster ilanları ve Fiyatları

Kafes Taban Malzemesi

Tercih edilen kafes taban malzemeleri arasında Hamster samanı, çim samanı bulunur. Geçici olarak düz beyaz kokusuz tuvalet kâğıdı veya kâğıt havlu kullanmak da kabul edilebilir bir durumdur. Hamster cildi ve mukoza zarları için çok tahriş edici olan sedir veya çam talaşı kullanmayın. Ticari yuva malzemeleri (genellikle "pamuk" olarak adlandırılır) önerilmez çünkü bağırsak tıkanıklığına, torba sıkışmasına veya sıkışan uzuvlara yol açabilir.

Taban malzemesi hamsterin özellikle saklanma yerlerinin altında kazmasına ve yuva yapmasına izin verecek kadar derin bir şekilde haftada 1-2 kez değiştirilmelidir. Hamsterlar, uyku için sakin, sessiz alanları tercih eder, bu nedenle saklanma yerleri özellikle habitat içinde önemlidir.

Oyuncak Seçimi

evcil

İlginizi ÇekebilirSuriye Hamster ilanları ve Fiyatları

Hamsterlar oyuncakları çok sever ve onları çiğneme, tırmanma, keşfetme, kazma ve saklanma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanırlar. Birçok hamster sahibi, hamsterları için zenginleştirmek için kâğıt torbalar, delikli karton kutular, saklanma yerleri ve kâğıt havlu ruloları kullanır. Kağıt bağlantı tünelleri de çevresel zenginleştirme sağlar ancak haftalık temizlenmelidir.

Hamsterlar genellikle egzersiz tekerleklerinde koşmaktan keyif alır. Yaralanmaları önlemek için sadece düz bir koşu yüzeyine sahip koşu tekerlekleri sağlamak önemlidir. Çoğu veteriner, özellikle kemirgenler için tasarlanmış bloklar veya çiğneme sopalarını, dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için önerir. Oyuncakları düzenli olarak değiştirmek, hamsterları meşgul edecektir.

Isı Düzeni

Tercih edilen kafes sıcaklıkları 15 °C - 25 °C derece arasında olmalıdır, bağıl nem ise %40-70 civarında olmalıdır. 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda hamsterlar, tıpkı kış uykusu gibi bir duruma girebilirler.

Hamster Beslenmesi

Hamster

İlginizi ÇekebilirGonzales Hamster Özellikleri ve Bakımı

Hamsterlar genellikle ticari yemler ile beslenirler ve palet veya paketlenmiş şeklinde sunulur, bunlar genellikle %16 protein içerir. Oxbow ve Kaytee, hamsterların iyi geliştikleri pellet veya blok markalarıdır. Hamsterinizin boyutu ve sağlığına bağlı olarak veterinerinizle danışarak hamsterinizin kalori ihtiyaçlarını belirleyin, ancak çoğu hamster günde ⅛-⅓ fincan pellet ihtiyaç duyarlar.

Tohum tabanlı diyetler hamsterlar için "formülize" edilmiş ve satılan yemler olsa da bunlar sadece pelet yemlere ek olarak kullanılmalıdır. Tohum tabanlı diyetler gerekli besinleri sağlamaz ve genellikle obeziteye ve E vitamini eksikliğine yol açarlar.

Hamsterlere ek olarak yeşillikler, tohumlar, havuç, elma, kuru üzüm, bezelye, biber, salatalık gibi ek meyve ve sebzelerde verebilirsiniz. Ancak bu yiyecekler ana beslenme kaynağı olmamalıdır. Yeni bir besin menülerine ekleyip vermek için yavaşça tanıtmak, ani diyet değişikliklerinin bağırsak rahatsızlıklarına ve ishale yol açabileceğinden önemlidir.

Hamster Sağlık Sorunları

Yıllık rutin veteriner ziyaretleri, hamsterinizin sağlığını kotrol altında tutmak için esastır. Veterineriniz detaylı bir muayene yapacak, hamsterinizin kilosunu kaydedecek, diş hastalığını kontrol edecek ve diyeti ile bakımını gözden geçirecektir. Ayrıca tırnak kesimi ve erken tıbbi sorunları tespit etmede size yardımcı olabilir.

Hamsterlar, sahiplerini kandırabilecekleri anatomik bir farka sahiptir. Hamsterların kalçalarında kalkık, pigmentli bezler bulunur ve bunlar tüy dökülmesi veya tümör gibi görünebilir. Bunlar koku bezleridir ve bir veteriner tarafından kontrol ettirilmeleri gerekebilir.

Hamsterlar, birçok av türü gibi hastalıklarını ilerlemiş bir aşamaya kadar gizleyebilirler. Sağlıklı hamsterler uyanık, parlak gözlü olacak, çevrelerini keşfedecek ve temiz, parlak bir kürkleri olacaktır. Sağlıklı bir hamsterın burun veya göz akıntısı olmaz ve normal tırnak ve diş uzunluğuna sahip olacaktır. Nefes almada zorluk, burun akıntısı, hapşırma, iştah azalması, davranış değişiklikleri veya diğer endişelerin ilk belirtisinde her zaman veterinerinize danışın.

Hamsterlarda Görülen Yaygın Hastalıklar

 • Sakal torbası tıkanıklığı ve apsesi
 • Solunum sorunları
 • Diyet kaynaklı geçici ishal
 • "Islak kuyruk," genellikle ölümcül olan şiddetli ishal
 • Cilt yaraları
 • Obezite
 • Diş hastalığı
 • Göz sorunları
 • Dermatit – mantar, uyuz
 • Mesane taşları
 • Kalp hastalığı
 • Kanser

Bazı hamster hastalıkları zoonotiktir, yani insanlara bulaşabilir. Zoonotik bir hastalık endişeniz varsa, veterineriniz ve doktorunuzla görüşmek her zaman ilk adımınız olmalıdır. Bu hastalıklar arasında tularemi, lenfositik koriomeningit virüsü, dermatofitoz (mantar) ve salmonella bulunur.

Hamsterlar, insanlardan hastalıklar edinebilir, özellikle influenza virüsü ve COVID-19 gibi, bu nedenle hasta olduğunuzda hamsterınızla yakın temas etmemeniz önemlidir.

Hamster

İlginizi ÇekebilirAvrupa Hamster Özellikleri ve Bakımı

Hamster Temizlik ve Hijyen

Beslenme kabı ve su kabı her gün temizlenmeli ve taze temiz su sağlanmalıdır. Çoğu hamster, bir emzik püskürtme ile kafesin yanına sabitlenmiş bir su şişesinden sularını içecektir. Kafesler haftada bir veya ihtiyaca göre temizlenmelidir. Sürekli olarak hijyenik olmayan koşullara maruz kalmak, hamsterlar için hoş olmayan bir durum olabilir ve cilt, göz ve solunum yolları enfeksiyonlarına yol açabilir. Kafesin bir veya iki köşesini idrar/defekasyon için uygun bir yer yapılmalıdır, uyuma ve yemek kısmından uzakta tutmak önemlidir.

Sulandırılmış çamaşır suyu (1 parça çamaşır suyu, 10 parça su şeklinde) kafesi dezenfekte etmek için etkili bir yöntem olacaktır, ancak kafes temizlendikten sonra iyice durulanmalı ve hamsterinizi tekrar kafese koymadan önce kurulanmalıdır, böylece solunum ve cilt tahrişini önleyebilirsiniz.

Hamster kürkleri düzenli olarak taranmalıdır, özellikle uzun tüylü ırklar için. Hamsterlar ayrıca periyodik tırnak bakımına ihtiyaç duyar. Hamsterinizin tırnakları aşırı uzarsa veya anormal görünüyorsa, veterinerinizle iletişime geçin. Sahipler, hamsterlarını herhangi bir büyüme için izlemeli, dişlerini diş hastalığı için kontrol etmeli ve dışkı birikimi veya idrar lekelenmesi için arka uçlarını kontrol etmelidir.

Hamsterlar genellikle kendilerini temizler ve ek sabunlu su banyosuna gerek duymazlar, veterinerinizin önerisi olmadıkça. Ancak bazı hamsterlar, özellikle cüce ırklar, düzenli olarak hamster kumu kullanarak keyifli bir şekilde yıkanabilirler. Hamsterlar yıkandıktan sonra kumu kafesten çıkarmak, sürekli bir solunum tahriş kaynağı olmaması için önemlidir.

Hamster

İlginizi ÇekebilirGuinea Pig / Kobay ilanları ve Fiyatları

Hamster Taşıma

Hamsterlar gece oynamak için ani bir şekilde uyandırılırlarsa kolayca korkabilirler. İyi bir görüşe sahip olmadıkları için onları kaldırmadan önce konuşmak ve ışığı açmak önemlidir. Hamsterlar korktuklarında veya yetersiz sosyalleştirildiklerinde ısırabilirler. Bu nedenle, genellikle küçük çocuklar için uygun evcil hayvanlar değillerdir.

Hamsterlar ayrıca sert bir şekilde taşındığında, korktuklarında veya hasta hissettiklerinde ısırabilirler. Tutma işlemi için sahipleri hamsterı nazikçe kavramak için iki el tekniğini kullanabilir. Hamsterların yanak torbaları olduğundan, hamsterın boyun çevresindeki deriyi nazikçe kavramak onları sakinleştirmeye yardımcı olabilir; ancak bu sadece birkaç saniye sürmelidir.

Yeni veya genç bir hamster ile iletişime geçmeye başlamak için küçük, değerli ödüller sunarak başlamalısınız. Günlük taşıma önemlidir. İlk olarak, taşıma, hamsterları sosyalleştirmeye, ehlileştirmeye ve daha dostça hale getirmeye yardımcı olur. Bazıları sevgi dolu olabilir ve bu zamanı sahipleriyle keyifli bir şekilde geçirebilir. Günlük taşıma, çevresel zenginleştirmeyi sağlar. Bu, oyuncakların sık sık değiştirilmesi ile birlikte sıkılma karşı mücadele etmeye yardımcı olur. Bu günlük etkileşim kısa, sık sık seanslarla başlamalı ve hamster uygunsa zamanla daha uzun sürelerle devam etmelidir. Bebeklerle bu şekilde çalışmak genellikle uysal, ehlileşmiş ve nadiren ısıran hamsterlere yol açar.

0 Yorum Yapıldı

avatar
Misafir olarak yorum yapıyorsun.