Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Evcil hayvanlar çoktan ailenizin bir parçası olmuştur. Aile bireylerin gıda ihtiyacı karşılanırken besleyici ve doyurucu tercihlere dikkat etmek gerekir. Kedilerin de bu konuya dâhil olduğunu sakın unutmayın. Piyasada bulunan kuru mamalar ve konserve mamalar farklı içerik ve yüksek lezzet oranı ile kedilerin çok sevdiği gıdalar arasında kendine yer bulmuştur.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedilerin ihtiyacı olan gıda ve içerikler onların yaşına ve kilosuna göre değişkenlik gösterir. Hayvansal protein kaynakları genelde bu gıdanın temelini oluşturur. İyi bir kedi maması içinde zengin mineraller, farklı vitamin çeşitler, taurin, yağ asidi ve değişik enzimler bulunur. Kedinin yaşına kilosuna ve sağlığına göre gıda ayarlaması yapmak ve buna göre dengeli şekilde gıda vermek söz konusu olacaktır.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi Maması Çeşitleri

Kediler lezzet düşkünü hayvanlardır. Gıda tercihi ile onları ödüllendirip mutlu edebilirsiniz. Somon, tavuk ve et destekli kuru mama tercihleri hem pratik hem de lezzetli bir alternatif olmuştur. Kediler için önerilen konserve mama seçenekleri, kuzu etli, balık etli ve tavuk etli tercihler şeklinde karşınıza gelecektir tahıllı ve tahılsız mama çeşitleri ile tercihler yapabilirsiniz.

Kedinin ortalama gıda ihtiyacını belirlemeniz ve gıda ihtiyacı karşılarken dikkatli olmanız gerekir 1.5 ila 2.5 kg arasında bulunan kediler için günde 20-30 gram, 2.5 ila 4.5 kg arasındaki kedilere ise günde 30-50 gram kedi maması vermek yeterli olacaktır. 4.5 ila 6.5 kg arasında bulunan kediler için 50-70 gr mama kâfi gelecektir.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi Maması Fiyatları

Sempatik tüy yumağı olan kediler her yaştan insanın evcil hayvan tercihidir. Kedilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına bir bütçe ayırmalısınız. Bu bütçenin önemli bir kalemini kedi maması fiyatları oluşturacaktır. Sağlıklı ve dengeli besleme konusunda araştırmacı olmak gerekir. Mama çeşitleri ya da verilecek mama miktarı belirlenmiş olsa da zaman içinde alışkanlıklarınız göz kararı fakat dengeli sonuçları ortaya koyacaktır.

İçerdiği zengin maddelerle sektörün hazırlamış olduğu kedi mamaları, uzman çalışmaları ile üretiliyor ve kedilerin ihtiyacını karşılıyor. Sorumluluğunuz altında bulunan kedileri makul şekilde beslemeniz sizin için önemli bir görevdir.

Kedilerin Yaşına ve Gereksinimlerine Göre Mama Seçimi

Kedi Maması Seçerken birçok seçeneği değerlendiririz bunlar kedimizin gelişimi sağlık durumudur bunun yanında kedimizin yaşınada uygun kedi maması seçmemiz gerekir. Kedi maması alırken kedimizin yaşını sağlık durumunu hatta gelişim durumunu belirtmemiz ve ona göre bir mama seçmemiz oldukça önemlidir.

  • Yavru Kedi Maması:

Yavru kedimizin gelişimi için yüksek kalorili besinlere ihtiyacı vardır. Bunun için Yavru Kedi mamalarında yüksek protein değerleri ve yağ oranı oldukça yüksek formüller ile üretilir. Bu mamalarda anne sütünde bulunan DHA'da  katkı olarak Yavru kedi mamalarında bulunur. Yavru Kedimizin gelişimini desteklemek için B9 Vitamini, Omega 3 ve Omega 6 Yavru Kedi mamalarında bulunmaktadır.

  • Yetişkin Kedi Maması:

Kedilerimizin Yaşına uygun mama seçimi yapmalıyız bunun için kedimizin yaşı oldukça önemlidir eğer kedimizi ileri yaşlarda fazla protein değeri yüksek mama verirsek obezite ile karışılacak ve kötü sonuçlara yol açacaktır. Bunun için Kedimiz yetişkinse kalori ihtiyacı az olacaktır ama bunun yanında Taurin yanı sıra E ve C vitamini takviyeleri ile güzel bir mama seçimi sağlayacaktır.

  • Yaşlı Kedi Maması:

Yaşlı Kedilerimiz için özel mamalar seçmemiz oldukça önemlidir. Bu nedenle yaşlı kediler için hazırlanmış 7 ve 10 yaş üzeri kediler için özel formüllü kedi mamaları seçmemiz gerekir. Yaşlı Kedilerde sıkça görülen böbrek sorunları nedeni ile tüketilecek Yaşlı Kedi mamaların sodyum, fosfor ve kalsiyum açısından oldukça zengin olmaması önemli bir etkendir.

  • Kısırlaştırılmış Kedi Maması:

Kısırlaştırma sonrası muhakkak veteriner hekime danışmanız gereken çok önemli bir noktadır. Genelde kısırlaştırma kediler 6. ayından sonra yapılır bu durum değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Kısırlaştırılmış Kedileriniz için en iyi tavsiyeyi Veteriner hekimden alarak karar vermelisiniz.

Soru Sor
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?