Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar Top 10

Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar Top 10
İçindekiler

Köpeklerimiz Ailemizin birer ferdi gibi olurlar ve onların sağlığınıza zaman zaman kendi sağlığımızdan daha çok dikkat ederiz onların bize söyleyemeyeceği için köpeğimizin vücut dilini oldukça iyi okuyor olmamız çok iyi olacaktır.

Köpeğimizin Sık sık veteriner kontrolleri ve aşı takvimine oldukça dikkat etmeliyiz bu en önemli bir unsurdur.

Köpek Hastalığı

KULAK ENFEKSİYONLARI

Köpeğimize Hakimsek bu sorunu hemen fark edebiliriz bu sorunun en belirgin özellikleri kulak kaşıntısına ve kafalarını sık sık sallamalarına sebep olur. Bunun yanında kulakta çapaklar ve akıntıda olabilir. Kulak Sorunları köpeğimizin ciddi huzursuz olmasına sebep olur. Köpeğimizde buna benzer belirtiler gördüğümüzde hemen bir veteriner hekime gidip tedavi için hızlı bir şekilde tedaviye başlamalıyız. Bu hastalığın olmaması için köpeğimizin temizliğine ve kulak bakımına oldukça dikkat etmeliyiz.

Köpek Hastalığı

İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONLARI

İdrar yolları hastalığı sık sık rastlanan köpek hastalıklarındandır. Bu hastalıkla birlikte köpekte sık sık idrar yapma sorunları halsizlik ve iştahsızlık ön gösterecektir. İdrar esnasında acı çekiyor gibi bile gözlemlenebilir. Köpeğinizde bu olguları gördüğünüzde idrar sorunu olduğunu hemen anlarsınız bu sorunu da göz ardı etmemeli ve bir veteriner hekime göstermeliyiz.

Köpek Hastalığı

DERİ VE CİLT PROBLEMLERİ

Bu Hastalık hemen gözümüze çarpar diye düşünsek de ilk belirtileri sürekli bir kaşıntı hali ile belirti gösterir. Hastalığın diğer aşamalarında deride kızarıklıklar döküntüler ve kuruluklar gözlemlenir hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir bu gibi sorunlar köpeğinizde varsa veteriner hekime başvurmanız çok akıllıca bir davranış olacaktır.

İSHAL

Köpeklerimizde sık görülen ve göz ardı edilirse tehlikeli olan bir hastalıktır. Genellikle Kusma ile birlikte başlar ya da birbirinin tetikçisidir. Eğer ishal devam ederse bu sorunun başlangıcıdır ama bir iki ishal sonrası normale dönerse sorun yoktur ama devam ediyorsa veteriner hekime gösterip bakteri testleri ve ardından ilaç tedavisi gerekebilir.

Köpek Hastalığı

KUSMA

Köpekler ‘de Kusma Tehlikeli bir durum olabilir anlamına direk gelmese ‘de dikkat etmemiz gereken ve ciddiye almamız gereken bir durumdur. Kusma Zehirlenme olabileceği gibi bağırsak sorunları ve bir mide sorunu habercisi olabilir. Bu durumda eğer bu sorun birkaç gün içinde geçmez ise veteriner hekimden yardım almanızda fayda olacaktır.

PARAZİTLER

Parazitleri aslında ben ikiye ayırırım dış parazitler ve iç parazitler dış parazitler bit pire gibi dış parazitler yanında birde iç parazitler vardır bunlar bağırsak kurtları gibi parazitlerdir. Bu hastalıkların kolay çözümleri vardır tedavisi kolaydır parazitlerde yavru köpeklerde daha hızlı davranılmalı ve tedavi edilmelidir yavru köpeklerde tehlikeli olabilirler.

Köpek Hastalığı

OBEZİTE

Obezite köpeklerde oldukça sık görülür. Bu hastalık diyabet kalp rahatsızlığı yanında ortopedik hastalıklara da yol açabilir önlenmesi oldukça kolay bir hastalık diyebiliriz. Sık sık yürüyüş dengeli beslenme egzersizler çözüm olacaktır.

Köpek Hastalığı

AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI

Köpeklerimizin dişlerini genelde hepimiz göz ardı ederiz buda ağız sağlığı sorunlarına ağız kokusuna ağızda salyalara neden olurken bakterilere bir kapı açar bu gibi durumlara sebep vermemek için köpek sahipleri dişlerini fırçalamaları bunun önüne geçecektir.

ARTRİT

Birçok köpek sahibi bu terimi bilmez bu terim eklemlerde oluşan şişliklere verilen genel bir isimdir. Köpeklerimizde en sık gördüğümüz artrit türü osteoartrit diye adlandırırız.  Bu daha çok Yaşlanmış ihtiyar köpeklerimizde görünür eklem kireçlenmelerinden meydana gelir. Buda yaşlı köpeklerin mücadelesini verdiği bir yaşlı köpek hastalıklarındandır.

Köpek Hastalığı

ZEHİRLENME

Köpeklerimiz oldukça meraklılardır ve etraflarına sürekli tepkiler verir ve kontrol ederler buda sürekli iştahlarının açık olması ve sürekli yemek istekleri sık sık zehirlenmelere yol açabilir. Köpeklerimiz evde sorun görmediğimiz yemekler gıdalar kimyasallardan zehirlenebilir oldukça dikkat etmeliyiz.

Köpek sahibi isek bu hastalıkları en azından bilip gözlemlememiz gerekir bunlar sık sık karşımıza gelen hastalıklardan TOP 10 Köpek Hastalıklarıdır. Eğer Köpeğimizle uzun zaman geçirmek ve kaliteli zaman geçirmek istiyorsak Onu iyi tanıyıp farklı davranışlarında ve sorunlarında veterinere danışmaktan kaçınmamalıyız.

Soru Sor
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?