Köpeklerde Kanser

Köpeklerde Kanser
İçindekiler

Köpeklerde Kanser ve Teşhis

Köpeklerde Kanser Olguları Ne Sıklıkla Görülmektedir?

Köpeklerde kanser vak'alarında büyük bir artış söz konusudur bunun en büyük nedenlerinden biri kanserojen maddelerin artmasıdır. Orta yaş üzeri köpeklerde kanser vakalarına daha sık rastlanmaktadır bu nedenle sık sık veteriner hekimini ziyaret etmeniz önerilmektedir. İnsanlarda olduğu gibi Köpekler dede erken teşhis çok önemlidir bunun için veteriner hekim kontrolleri çok önemlidir.

Kanser Tanısında Neler Yapılıyor?

Kanser tanısında insanlarda kullanılan tıbbi yöntemler kullanılmaktadır. Biyopsi, tomografi, sintigrafi, manyetik rezonans kanser vaka teşhislerinde sık kullanılmaktadır.

Köpeğim'de Kanser Belirtilerini Nasıl Anlarım?

Köpeklerde Kanserin Çok görülen Belirtileri nelerdir.
  1. İştah Kaybı.
  2. Kilo Kaybı.
  3. Bitmeyen ağrılar.
  4. Kötü Koku.
  5. Yemek yeme zorluğu ve yutkunma sorunu.
  6. Anormal şişlikler
  7. Vücut üzerindeki doğal deliklerden gelen akıntı ya da kanama.
  8. Kuvvet kaybı ya da hareketlerde kısıtlıklar.
  9. Solunum zorluğu ve idrar, dışkı yaparken zorlanma.
  10. Topallama.
Amerikan Veteriner Hekimler Birliğinden alınmıştır.

Köpekleri Kanserden korumak için dikkat edilmesi Gerekenler

Kanser insanlardaki gibi birçok faktörün birleşmesinden ve genetik yatkınlıkları ile ilişkili bir sorundur. Çok çeşitli kanser türlerinin olması nedeni ile bundan kaçının demek yada bunları yapmazsanız köpeğiniz kanser olmaz demek yanlış olur. Sadece önlem almak için kanserojen maddelerden uzak durmak ve doğal lifli ve taze gıdalar tüketmek köpeklerde kanser riskini azaltır.

Metastaz Ne Demektir?

Metastaz tümörün vücut bölgesinde ya da organlardan başka yerlere çeşitli yollar ile lenf, kan vb gibi şeyler ile sıçramasına metastaz denir.

Kansere Yakalanan Köpeğin Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Kansere yakalanan köpeğin kanser türüne, yapılan tedavisine ve yaşam şartlarına bağlı olarak yaşam kalitesi ve zamanı değişiklik göstermektedir. Köpeğin kanser olduktan sonra yaşayacağı zamanı söylemek kesinlikle yanlış olur bunu köpeğin kanser türü ve bakımı değiştirmektedir.

Kanser Tedavilerinde Neler Yapılmakta

Köpeklerde Kanser tedavisinde kanserin türüne köpeğin kanserde hangi evrede olduğuna bir ya da birkaç yöntem kullanır. Kanserde önemli olan erken tanıdır. Veterinerler Kanser için genelde kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi tedavi yöntemleri kullanır ama önemli olan köpeğin kanserde kaçıncı evrede olduğudur.
Soru Sor
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?