Acanthurus lineatus (Clown Tang)

Acanthurus lineatus (Clown Tang)

Latince Adı : Acanthurus lineatus
Habitatı ve Anavatanı : Pasifik Okyanusu'ndaki mercan resiflerinde yaşayan bir balıktır.
Tuzluluk : 1.021 - 1.023
Sıcaklık : 25 - 26 ºC
En Fazla Büyüdüğü Boy : 25-30 cm uzunluğa kadar büyüyebilir.
pH : 8.1 - 8.3
Acanthurus lineatus (Clown Tang)

Acanthurus lineatus (Clown Tang)

Acanthurus lineatus, yaygın adıyla "Clown Tang" veya "Clown Surgeonfish," renkli ve çizgili görünümüyle bilinen bir deniz balığı türüdür. Mercan resiflerinde yaşar ve genellikle 25-30 cm uzunluğa ulaşabilir. Güzel görünümü ve Uyumlu olması nedeni ile birçok Akvaryum severlerin beğenisini toplamış ve hemen hemen her Deniz akvaryumunda kendine yer bulmuştur.

Acanthurus Lineatus (Clown Tang)

Renkli Mercan Resiflerinin Canlı Cümbüşü

Clown Tang, renkli ve çekici görüntüsüyle dikkat çeken bir mercan resifi balığıdır. Yaygın adı "Clown Tang" veya "Clown Surgeonfish" olan bu tür, tropikal sularda, özellikle Pasifik Okyanusu'ndaki mercan resiflerinde bulunur. Bu makalede, Clown Tang'ın akvaryumda bakımı, beslenmesi ve uyumlu olduğu diğer balıklarla ilgili önemli bilgileri bulacaksınız.

Akvaryumda Bakımı:

Clown Tang, genellikle orta büyüklükte akvaryumlar için uygundur. En az 150 litrelik bir akvaryum önerilir, çünkü bu tür geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Stabil su parametreleri, yeterli filtrasyon ve uygun ısısıyla Clown Tang'ın sağlıklı bir şekilde yaşaması sağlanmalıdır. Balığın stresini önlemek adına saklanma yerleri sunmak da önemlidir.

Beslenmesi:

Clown Tang, çoğunlukla yosunlarla beslenir, bu nedenle diyetine yosunlu yemler eklemek önemlidir. Ayrıca, dengeli bir beslenme sağlamak için özel akvaryum yemleri ve canlı veya dondurulmuş yiyecekler de önerilir. Günlük olarak küçük porsiyonlarda beslenmeli ve çeşitli besin kaynaklarına erişimi sağlanmalıdır.

Uyumlu Olduğu Balıklar:

Clown Tang, genellikle diğer barışçıl balıklarla iyi geçinir, ancak aynı türden diğer balıklarla rekabet edebilir. Uyumlu balıklar arasında diğer renkli mercan resifi türleri, barışçıl dokunaklı balıklar ve uygun boyuttaki diğer tang türleri bulunabilir. Agresif veya territorial balıklardan kaçınılmalıdır.

Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!