Malewi Gölü Sakinlerinden Copadichromis borleyi gölde büyük bir dağılıma sahiptir ve çeşitli varyeteleri vardır. Erkekler daha alımlı renklerdedir. Çok uyumlu bir balıktır birden fazla erkek ve dişi aynı akvaryumda beslenebilir barışçıl bir yapıya sahiptirler ama Kadango varyetesi farklı huylara sahiptir.

Büyüme hızı yüksektir ama akvaryum suyunun sık sık değişmesi gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Akvaryum kurulumunda kullanılması gereken kum ince kum olmalı ve yuva tutacakları kayalıklar oluşturulmalıdır.

Doğal yaşam alanlarında kayalık bölgelerde 5 ile 20 metre derinliklerde yaşamlarını sürdürürler. Hem etçil hemde otçul olarak beslenirler gölün doğusunda plaktonlar ile beslenirler. Genelde Akvaryumda orta ve dip kısımda yüzerler. Erkeklerin parlak turuncu bir vücudu ve koyu mavi mor bir kafası vardır dişilerdegri vücut turuncu yada sarı yüzgeçleri vardır bu şekilde Copadichromis borleyi cinsiyetini ayırabilirsiniz.

Copadichromis borleyi Akvaryumlarında Bir erkeğe 4 dişi şeklinde önerilmektedir genellikle kaya yada düz yüzeylere yapılır dişiler ortalama 50 ile 60 adet kadar yumurta yapar ve dişi yumurtaları ağzına toplayarak 30 gün ağızda kuluçka yaparak yavruların oluşumunu sürdürür yavruların bakımı ise artemia ile yapılması uygundur gelişimleri ve sağlıkları için önemlidir.

Akvaryum Su cıkalığı 25°C - 29°C arasında olmalıdır Su sertliği orta yada sert olarak önerilir. Copadichromis borleyi pH 7.5 yada 8.5 seviyelerinde olması gerekmektedir.