Flower Horn cichlid türü aslında bir melezdir bazı Amerika Cichlid türlerinin kırılması ile oluşmaktadır. Çok farklı renk ve desenlerde Flower Horn görmeniz mümkündür. Kafa kısımlarında yer alan şişlik ve muhteşem renk ve desenleri ile çok fazla kitleye ulaşmıştır. Agresif olması sebebi ile farklı türler ve kendinden küçük balıklarla beslenmesi önemlidir.

Yetişkinlerin boyu yaklaşık 40cm boyutlarındadır genellikle tek beslenmesi önerilen bir türdür oldukça sevimli ve cesur balıklardandır. Ortalama olarak 10 ile 13 yıl kadar yaşamaktadırlar.

Flower Horn balık türlerinin insanlarla oldukça arası iyidir bir çok videoda dostlukları gözlemlenmiştir beslenme şekli oldukça önemlidir günde iki defa iyice doyurulmalıdır obur balıklardandır gelişimleri ve renkleri için beslenmeleri oldukça önemlidir.

Flower Horn Cichlidleri tek eş tutarlar ve yumurta dökerek ürerler yavruların bakımı uzun zaman alır erkek yavrular dişilere göre daha çabuk büyüme gösterirler. Cinsiyet ayrımı için anüs vent kontrolünün yapılması en uygun cinsiyet ayrımı olmaktadır.

Birçok farklı türü vardır. Bunlardan en çok bilinen türler aasında

  1. Kamfa
  2. Kamfamalau
  3. King Kong Parrots and Red Ingots
  4.  Zhen Zhu
  5. King Kamfa
  6. Golden Monkey
  7. Thai Silk

Flower Horn Balık türlerinin Satış Fiyatları Ortalama olarak baz alırsak 100₺ ile 300₺ arasındadır.