Hint Horozu

Hint Horozu

Anavatanı : Hindistan
Ne Kadar Yaşar : 10 yıl kadar yaşar.
Kilo : Tavuk ve horoz ortalama 2 ila 4 kilogram ağırlığındadır.
Yumurta verimi (Yıllık) : 50-120 yumurta arasında değişir.
Yumurta Renk : Genellikle kahverengi renkte olur.
İklim Şartları : Sıcak ve nemli iklim şartlarını tercih ederler.
Hint Horozu

Hint Horozu

Hint Horozu Fiyatları, Dövüş Horozu olarak bilinen hint horozları çeşitli renklerde olurlar. Beyaz, Ballı ve farklı kombinasyonlarda çeşitlere ayrılmış tır. Hint Horozu Yumurtası, ve civciv ilanları için ilanlarımıza göz atınız.

Hint horozu besleyenler için büyük bir tutku haline geldi önceleri Hint Horozu dövüşlerinde kullanırlardı günümüzde bu yasaklandı ama hala süs için besleyenler oldukça çok. Hindistan kökenli olduğu söylenmektedir. İslamiyet sonrası adı Asil Tavuk olarak duyulmuştur.

Geniş göğüs yapılı uzun boyunlu ve sağlam kas yapısına sahip ayakları o derecede sağlam ve dik bir yapıdadır. Öncelerde Horoz Dövüşü yapanlar zaten bu çevik ve atak sağlam yapısından dolayı bunu yapmışlar. Ama bu Dövüşler gerçekten hayvan severler için bir yüz karası olarak kalmıştır. Oldukça inatçı yapıları nedeni ile asla vazgeçmezler. 80li yıllarda oldukça popülerlik kazanmış ve en iyi ırklar arasına girmiştir.

Eğer Hint Horozu besliyorsanız bir gurubun bir horozu olur bunun nedeni savaşçı olmaları ve diğer beslenen horoz ile sürekli bir rekabet hailende olmalarıdır. Hemcinsleri ile anlaşamazlar öyleki civcivler ile kavgaya tutuştukları bile görülmüştür. En belirgin özelliklerinden biri tek ibikli olmalarıdır. Yüzleri ve kulakları kırmızı renktedir. Güzel olmalarına rağmen yumurta verimleri yok denecek kadar azdır bu yüzden yumurta için beslenmezler.

Hint Horozu

Aseel Hint horoz ırkları ve özellikleri

Hint horozları veya dövüş horozları olarak adlandırılırlar, safkan bir ırk mensubu değildir. Öte yandan Hint horozları şekilleri görünüm ve yetenekleri açısından diğer horozlar ile aralarında önemli bir fark vardır. Hint Horozları 2 Kategoriye ayrılı bu kategoriler cüsse ve boyutuna göre Asya kökenli ve Akdeniz kökenli olarak ayrılmakla beraber Akdeniz kökenli Hint horozları daha küçük bir cüsseye sahip olurlar.

Horoz Dövüşlerinde sık kullanılan en asil horoz ırkıdır Hindistan’a ait olan bu ırk en eski dövüş horozu olmakla beraber bu ırkın atalarındandır. Yüksek cesaret, vazgeçmeme gibi huylara sahiptir. Bu ırk kaslı ve güçlü bir yapı ve sağlam bir gaga yapısına sahip olmuştur. Hint horozlarına Aseel (Asil) ismi verilme nedeni, Kaslı vücutları dik duruşları ve inatçı ve asla vazgeçmemelerinden dolayısı ile verilmiştir.

Son derece saldırgan bir yapı içerisindedirler öyleki yavruları bile birkaç haftalık olduklarında bu huyları sergilemektedir. Bu ırkın birbiri ile olan mücadeleleri birisi pes edene ya da birisi telef olup ölene yahut yaralanana kadar devam eder. Bu huy sadece Horozlar ’da değil Tavuklarında da vardır başka ırklar ile pek anlaşamazlar.

Asil Reza Hin Horozu

Reza horozu, 50 cm boyuna sahip diğer türlerine göre küçüktür bu horozun yetişkin ağırlığı 3 kg kadardır. (Tavuklar 1.8kg- Horozlar, 2,7 kg).

Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler bir türdür ülke standartlarına uygun olduğu için oldukça rağbet görmüştür.

Hint Horozu

Kulang Hin Horozu

Bu mutasyon Hindistan’ın kuzey ve güney kısmında yetiştirilmiştir. 5kg ile 7kg ağırlığına sahiptir ve 75 cm yüksekliğe ulaşırlar. Ağırlıklarına göre vücut, kemikleri güçlüdür ve uyluklarda yoğunlaşarak güçlü kas kütlesine sahip olmalarına olanak oluşturur buda uygun bir dövüş türüdür.

Güney Hindistan Türü: Üç parça şeklinde bezelye veya ceviz taçları vardır, 3kg- 6kg ağırlıklarındadır.

Kuzey Hindistan Türü: 3kg ve 6 kg ağırlığında olurlar. Üç parça bezelye tacı ve kartal ucu vardır.

Modares Hin Horozu

Modares horozları iri yapıları ve kaslı ve ağır bir vücut yapısı yanında daha güçlü bir iskelete sahiptirler uzunlukları 80 cm’ye kadar ulaşır. Ana renkleri siyah, kırmızı, gri, mavi ve yeşil renklerindedir.

Aseel Haydarabad Hin Horozu

Bu tür diğerlerine göre daha saldırgan inatçıdır öyleki ölene kadar savaşırlar asla vazgeçmezler. Bu türün aynı kafeslerde tutulması sakıncalıdır zaten durmazlar ayrı tutulurlar. Renk standartları yoktur.

Asil Kalküta Hin Horozu

Klang ile orijinal Reza türlerinin çapraz eşlenmesi ile elde edilmiş daha ince ama daha güçlü ve kaslı bir savaş horozu üretilmek istenmiştir.

Orijinal lohman sandy Hin Horozu

Savaş sahasını asla terk etmezler. Kırmızı ve mavi ağırlıklı renklere sahip Pakistan’ın Sindh bölgesinde uzun ve büyük safkanlardan biridir. Kaslı sıkı bir vücut yapısına sahip sert tüyleri bezelye tacı sakalı ve kartalı andıran kavisli bir kuyruğa sahiptir.

Hint Horozu

Aseel Kora sandy Hin Horozu

Bu tür, Sindh bölgesinde bu ırkın en iyisi olarak kabul görmektedir. Uzun, ağır ve güçlü büyük bir savaşçı horoz olarak kabul edilmiştir. Dövüş esnasında boksörler gibi vurup rakibini darbeler vurduktan sonra çok nadirdir rakiplerinin direnebildikleri. Uzunlukları 70cm kadar ağırlıkları ise 5.5kg kadardır.

MianWali Hin Horozu

Bu mutasyonu daha küçük ve daha hafiftir ama bir o kadarda hızlıdır bu ırkın asıl özelliği hızlı olmasıdır. Ağırlıkları 1.5kg ile 3kg arasındadır. Sahadaki özelliği hızlı olması ve kafa darbeleridir. Kavisli bir bele güçlü eklemler ve inci gibi beyaz gözlere sahiptir bunun yanında çok ağır olmayan bir vücut yapıları vardır.

Malay Hin Horozu

Bu ırk ile yetiştiriciler daha uzun ve ince bir malay oluşturmak istemiştir. Bu ırk uzun boylu ve güçlü bacaklar ile belirgin kaşlara sahiptirler bunun yanında büyük bir kafa yapısı ve sağlam bir gagası vardır. Malay horozların boyu 85 cm’e kadar, ağırlıkları ise 4,5 ila 6 kg’a kadar ulaşır.

Asil Bantam Hin Horozu

Bantam Küçük boyutlu anlamına gelir.  Adından anlaşıldığı gibi bu ırk küçük boylu bir ırktır. Hollanda ve İngiltere’de yerini aldı bugün Bantam ortodoks horozları olarak bilinmektedir ve çeşitli renk kombinasyonları vardır. Ağırlıkları maksimum 750gr kadar ulaşır.

Sık Sorulan Sorular

Asil Hint Horozları, tüyleri, vücut yapıları ve bacaklarının kusursuzluğu ile horoz tutkunları arasında büyük bir talep görmektedir. Bu özel horozlar, genellikle 1.000 TL ile 5.000 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Hint horozları, özellikle Asil Hint Horozları, nadir ve değerli bir ırktır. Sahibinden satılık hint horozu arayanlar için bu özel kuşlar oldukça özel ve talep gören bir seçenektir. Hint horozu cinsleri, özellikle renk ve desen varyasyonları açısından çeşitlilik gösterebilir. Beyaz hint horozu fiyatları da genellikle diğer cinslere göre değişiklik gösterebilir. Dövüş horozu fiyatları, bu özel ırkın yetiştirme amacına bağlı olarak değişebilir. Ancak Asil Hint Horozları, güzellikleri ve özgün özellikleri nedeniyle daha yüksek fiyatlarla satılır. Asil Hint Horozları, göz alıcı görünümleri, sağlamlıkları ve üretkenlikleri ile horoz tutkunlarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bu nadir ırkı sahip olmak isteyenler, bu kuşların değerini takdir etmekte ve özel bir evcil hayvan sahibi olmanın tadını çıkarmaktadır.
Dövüş horozları veya dövüşe elverişli horozlar, birçok ülkede yetiştirilmektedir. Ancak, dövüş horozları için kullanımı ve yetiştirilmesi birçok ülkede yasa dışıdır veya etik sorunlar doğurabilir. Dövüş horozlarının yetiştirilmesi ve dövüşlere katılması birçok ülkede yasaklanmıştır ve ciddi hukuki sonuçları olabilir. Bu nedenle, dövüş horozları veya dövüşe elverişli horozlarla ilgili etik ve hukuki sorumlulukları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Evcil hayvan olarak horoz beslemek veya tavuk yetiştirmek için farklı ırkları düşünebilirsiniz, ancak dövüş amaçlı horoz yetiştirme veya dövüşlere katılma işleri pek çok ülkede suç teşkil eder. Bu nedenle, yerel yasalara ve etik kurallara uymak önemlidir.
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!