Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

Konu Başlıkları

Sardunya Çiçeği Balkon çiçeği olarak bilinir en çok balkonda bulunan çiçeklerdendir. Yaz aylarında bakımı kolaydır yaz kış çok güzel kokar ve çiçek açarlar. Güney Afrika kökenli pembe, kırmızı, sarı beyaz ve renkli çeşitleri vardır kışa dayanıklıdır. Sardunya bahçede ya da balkonda beslenir çeşitli renkleri vardır. Çok soğuk havalara dayanamaz 7 derece altına düşmemesi gerekir. Aydınlık ve çok rüzgâr almayan yerler için oldukça uygun bir bitkidir. Sulama sadece dip bölgesine değil etrafına aynı eşitlikte dağılmalıdır. Düzenli sulama oldukça önem taşır. Çok su ya da az su gelişimi etkileyebilir. Yazın haftada 2 defa su verilmesi ve aynı kap ile aynı derecede su verilmesi gelişimi için uygun olur. Sabah erken saatlerde sulanması bitkinin sağlığı için önelidir.  Sardunya çiçeği çok hızlı bir şekilde toprağı tutar özellikle yaz aylarında köklerden çıkan sürgünler bunun için oldukça idealdir. 

Sardunya çiçeği, Pelargonium cinsine ait bitki türlerinden biridir. Sardunya, bahçeler, balkonlar ve iç mekanlarda sıkça yetiştirilen dekoratif bir çiçek türüdür. Renkli çiçekleri ve hoş kokusu nedeniyle popülerdir.

Sardunyalar, genellikle tüylü ve etli yapraklara sahiptir. Çiçekleri farklı renklerde olabilir; pembe, kırmızı, beyaz, mor ve turuncu gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çiçekler, oldukça dayanıklıdır ve bakımı kolaydır, bu yüzden peyzaj ve süsleme amaçlarıyla tercih edilirler.

Sardunyaların yetiştirilmesi için iyi drenajlı toprak, güneş ışığına maruz kalan bir konum ve düzenli sulama gereklidir. Ayrıca, sardunyalar genellikle çiçeklenme dönemlerinde düzenli olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu bitkiler, çiçeklenme mevsiminde yoğun bir şekilde çiçek açarlar ve bahçelerin, balkonların veya pencerelerin süslenmesi için idealdirler.

Sardunyalar aynı zamanda yapraklarından elde edilen yağlar, kozmetik ürünlerde ve parfümlerde kullanılan hoş bir koku veren bir esans elde etmek için de yetiştirilir.

Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!