Zakkum Ağacı

Zakkum Ağacı

Latince adı : Nerium oleander
İklim şartları : Sıcak, kuru iklimlerde yetişir, dona dayanıksız, nemli ortamlara uyumsuz.
Ağaç Türü : Süs Ağacı
Sulama şekli : Toprağı kurudukça sulanmalı, sık sulamadan kaçınılmalı, derin sulama tercih edilmeli
Çoğaltma : Tohum, çelik veya kök sürgünleri kullanılır.
Budama Zamanı : Kışın uykuda olan dönemde budama yapılmalı, canlılığı için idealdir.
Zakkum Ağacı

Zakkum Ağacı

Zakkum ağacı Özellikleri Bakımı Sulaması ve Çoğaltma

Zakkum ağacı genel olarak zıkkım ağacı ya da Ağu ağacı olarak adlandırılır günümüzde ama Latince ismi “Nerium aleander” olarak geçmektedir. Türkiye’de Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmekte ve çok hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir Zakkum ağacının boyu 5metre kadar uzar.

Zakkum ağacını genellikle yol kenarlarında otoban kenarlarında sık sık söylediğimiz bölgelerde görebilirsiniz. Renkleri nedeni ile gösterişli bir ağaçtır pembe ve beyaz çiçekleri oldukça yaygındır. Birçok çiçek sever bu ağacı bahçesini süslemek için bakarlar kokusu ilede oldukça ilgi çekici bir bitki haline gelmiştir.

Zakkum Ağacı

Zakkum ağaçları her mevsim yeşil kalmayı başarabilen bir çalı bitkisidir mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve Ekim sonuna kadar bu çiçekleri bünyesinde barındırır.

Zakkum ağacının çiçekleri bir dalda birden fazla açar ve şekilleri huni şeklinde aşağıya doğru salkım gibi dallarda durur. Bu ağacın meyvelerinin oldukça zehirlidir.

Görüntü ve koku olarak hoş olan Zakkum ağacı zehirli olması nedeni ile diğer bitkilerden ayrılır.

Zakkum ağacının zehirli olması faydalı olmadığı anlamına gelmemektedir Doktor kontrolünde birçok faydası mevcuttur bunların başlıca özellikleri kalbi güçlendirmesi, cilt hastalıkları ve idrar sökücü özellikleri vardır bu faydalarını Doktorun verdiği şekilde kullanırsanız görürsünüz.

Zakkum Ağacı

Farklı kanser hastalıkları üzerinde denenmiş ve zakkum ağacı yaprağının kanser hücrelerini öldürdüğü gözlemlenmiştir.

Zakkum Ağacı

Zakkum Ağacı hakkında Kuran-ı Kerimde Birçok süre vardır. Zakkum ağacı cehennemde olduğuna inanılır ve öldürücü bir ağaç olarak geçer.

Kuran-Kerimde Ayetlerde yer verilmiştir.

"Şüphesiz zakkum ağacı günahkarların cehennemdeki yiyecekleridir. Zakkum ağacı erimiş maden gibidir. İnsanların karnında tıpkı sıcak suyun kaynaması gibi kaynar"(Ed-Duhan, 44/43-46)

"İkram olarak bu mu daha hayırlıdır? Yoksa, zakkum ağacı mı? Şüphesiz biz onu, zalimler için bir bela kıldık. O, cehennemin dibinden çıkan bir ağaçtır. Onun tomurcukları şeytanların başları gibidir. Cehennemlikler bunlardan yerler ve karınlarını bunlarla doyururlar. Sonra onlara, zakkum ağacının üzerine içecekleri, kaynar su karıştırılmış içkiler verilir" (es-Saffat, 37, 62-67)

"Sonra siz, ey doğru yoldan sapan ve hakkı yalanlayanlar! Siz, cehennemde mutlaka zakkum ağacından yiyeceksiniz. Karınlarınızı onunla dolduracaksınız. Üzerine de susuz devenin içişi gibi kaynar su içeceksiniz" (el-Vakıa, 56/51-55).

    Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!