Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?

Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?
İçindekiler

  Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?

  Kanarya Bakımına yeni başlayanların ilk önce ne tür bir kanarya besleyeceklerine karar vermeleri gerekiyor önceki makalemizde Kanarya cinsleri ile ilgili yazı yazmıştık. Kanarya cinslerine göre bir tür seçmeliyiz Kanarya sesine şekline yada renk kanaryası mı besleyeceğiz ona karar verip bir kanarya almalıyız. Kanaryalar genelde hareketli ve canlı kuşlardır etraflarındaki seslere ve hareketlere duyarlıdırlar. Yeme oldukça isteklidirler sağlıklı bir kanaryanın altı üflendiğinde derisi sarımtırak bir renk olmalıdır. Kanarya bakımı ne kadar dikkatli ve iyi olursa kanaryanızdan o kadar zevk alırsınız. Sadece kanarya yemi verilen bir kuşla doğru bakım yapılan bir kuş aynı olmaz ötüm dahil buna.

  Kanarya kafesini koyduğunuz yer direk güneş ışığı alan yada hava akımının maruz olduğu yerler olmamalıdır. Kafes içerisine kafes dalları ve kalsiyum barları olmalı bu kuş için önemli bir husustur. Kanarya Bakımına Gelecek olursak bunu günlük haftalık ve aylık periyotlara ayırabiliriz.

  Günlük Kanarya Bakımı

  Kanarya günlük bakımda tabi ki yem ve su değişimleri yer almaktadır. Günlük olarak verilmeli ve suluk temizlenmelidir. Kanaryanız yere döktüğü yemleri almalı ve kafes tabanındaki gazete yada kağıdı değiştirmelisiniz. Gazete kağıtları taban kağıdı olarak kullanılmaması gerekmektedir kanaryanız bu kağıt üzerindeki mürekkepten hastalanabilir bunun için mürekkepsiz temiz kağıtlar kullanılmalıdır.

  Haftalık Kanarya Bakımı

  Kanarya Kafesinin bakımı haftalık olarak yapılmalıdır. Kafes içerisindeki tüm malzemeler ılık su ile yıkanıp kurutulmalıdır. Ayrıca Kanaryanıza banyo yaptırmalısınız bunu sıcak havalarda günlükte yaptırabilirsiniz. Önüne koyduğunuz banyoluk yada içi su dolu bir kapla bunu sağlayabilirsiniz.

  Aylık Kanarya Bakımı

  Aylık Kanarya bakımında kuşun tüyleri ve tırnaklarını kontrol etmeliyiz. Kanaryanın tırnakları uzamış ise tırnaklarını tırnak makası ile kesmeli, tüye girmiş ise çeşitli takviye vitaminler uygulamalıyız. Kanarya sadece tohumlar ile beslenmemelidir. Tohum yanında meyve sebze yeşillik mineral taşları ve vitaminler verilmelidir.

  Soru Sor
  Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?