Koksidiyoz Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Koksidiyoz Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Koksidiyoz Hastalığı Kanatlılarda Oldukça yaygın ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır dışkı yolu ile bulaşabilir. Koksidiyoz Hastalığı bağırsak duvarına zarar veren bir parazittir. Birçok Koksidiyoz Türleri Vardır türlere bağlı olarak oldukça tehlikeli olabilir hızlı bir şekilde önlemi alınmalıdır.

Koksidiyoz Olan Kanatlılarda ishal ve aşırı olarak kilo kaybı durgunluk bitkinlik gözlemlenir.

Koksidiyoz Hastalığının Önce Nedenini Bulmamız gerekiyor tedaviden önce nedenini bilmezsek ve ortadan kaldırmazsak tedavi pek işe yaramayacaktır.

Koksidiyoz Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Kanatlılarda önemli olan Koksidiyoz türlerinden en önemlileri (E. tenella, E. brunetti, E. necatrix, E. maxima, E. mitis ve E. Acervulina ) ‘dir. Bu Koksidiyoz Türleri Bağırsaklara yerleşir ve burada büyük tahribata yol açarlar.

Kanatlılarda Koksidiyoz Tedavisi için türü bilmeye gerek yoktur. Hastalığa mağruz kalan hayvanı diğerlerinden ayırıp hemen karantinaya almalı diğer hayvanlarada bulaşmasını önlemeliyiz. Bağırsakta çoğalır ve yayılmaya başlar Bulaştığı hayvanın bağırsak duvarına büyük tahribat verir ve delebilir. Buda başka hastalıklara hızlı bir şekilde yol açar.  Bu hastalık ooksit denilen bir bakteri ile bulaşır bu bakteriden kanatlı birkaçtane alırsa bağışıklık oluşturabilir ama daha fazlası olmasına karşın yem yemeyi keser tüylerini kabartır ishale başlar kilo kaybı ile devam eder tedavi edilmezse dışkıda kanamaya yol açar.

Koksidiyoz Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Koksidiyoz Tedavisi

Koksidiyozu öldürmek için antikoçidiyal içeren ilaç kullanılır. Piyasada sıkça kullanılan ilaçlardan biri Cocci-Geel ilacıdır. İlaç kullanımı sonrasında multivitamin ve probiotik kullanılır.

Bu hastalığın en önemli korunma noktası uygun şekilde temizlik ve dezenfektedir. Eski çöpleri kümeste tutmamalı ve kümes temizlendikten sonra dezenfekte edilmelidir.

Ooksit gelişimi ılık ve nemli yerlerde oluşur bunun için kümesinizde nemi yok etmelisiniz. Kümesi kuru tutmalı ve havalandırmayı iyi ayarlamalısınız.

Dışardan aldığınız kümesinize yeni koyacağınız kuşları 3 gün karantinada tutmanızı ve gözlemlemenizi öneririm.

Koksidiyoz konusunda kuşkunuz varsa kuşlarınızdan bir miktar dışkı toplayın ve veterinerinize götürüp kontrol ettirin.

Soru Sor
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?