Köpek Hakları

Köpek Hakları

Köpek Hakları

15 Ekim 1978’de Paris 'de yayınlanan bildiride hayvan hakları şu şekilde belirlenmiştir. Bütün hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşam haklarına sahiptirler. Hayvanları karşılıksız kendi çıkarları için kullanamazlar. Hiçbir hayvana zalimlik yapılıp öldürülemez. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise o hayvan acı çektirilmeden yapılmalıdır. Vahşi doğada yaşayan hayvanlar yaşam ve çoğalma hakkında sahiptir. Eğitim amacı ile olsa dahi özgür hayvanların özgürlükleri kısıtlanamaz. Bütün çalışan hayvanların (at eşek gibi) çalışma zamanının sınırlandırılması ve dinlendirilmesi beslenme oranının arttırılıp güçlerini artırıcı şekilde bakılması haklarına sahiptir.

Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektirici deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Hayvanlar İnsanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamaz. Yapılan safari turları av partileri birçok hayvanın öldürülmesi gibi yapılan partiler bir soykırımdır. Hayvanların öldürüldüğü, acı çektirildiği şiddet içeren film sahneleri yasaklanmalı fakat hayvanlar için çekilen kamu spotları ayrı tutulmalıdır.  Hayvan hakları ’da İnsan hakları gibi yasa ile korunmalıdır.

Köpeklerin sizden istedikleri ve Hakları

 1. Köpeklerin hayatları 10 ile 15 yıl sürer. Sahibine alışan köpek için ayrılık acı vericidir almadan önce iyi düşünmelisin.
 2. Beni sev ve benimle ilgilen ben bunları anlar ve hissederim.
 3. Benimle konuşabilirsin anlamasam da ses tonundan duygularını hissedebilirim.
 4. Bana biraz zaman ver benden istediklerini anlamam için.
 5. Bana nasıl davranman gerektiğini unutma, ben hiç biz zaman unutmam.
 6. Bana vurmadan önce dişlerim ile kemiklerini bile kırabileceği 'mi ama ne olursa olsun buna hiçbir zaman yönelmeyeceği mi düşün.
 7. 9 yaşıma girdiğimde benimle ilgilenmelisin yaşlanmış olurum sende yaşlanacağını unutma.
 8. Her zaman yanımda ol çünkü ben seninle her zaman daha güçlü ve daha mutluyum.
Özellikle evde beslenen köpekler çok kısıtlanırlar ama köpeğinizin koşmaya, havlamaya, kazmaya, zıplayıp oyunlar oynamaya ihtiyacı vardır buda köpeğin en doğal hakkıdır.
Köpeğiniz için bir yer yapınız ev içinde dahil olsa kendi belirli bir yeri olsun.
Köpeğinizi eğitin. Eğitemeyecek seniz eğitim okullarına verin.
Köpeğinizi bir veterinere sık sık götürmeli kontrollerini yapmalısınız. Ona yeterli sağlık desteğini sağlamalısınız.

İlginizi ÇekebilirKöpek Cinsleri

  0 Yorum Yapıldı

  Misafir olarak yorum yapıyorsun.