Muhabbet Kuşu Anatomisi

Muhabbet Kuşu Anatomisi

Muhabbet Kuşu Anatomik Ayrıntıları

Muhabbet kuşunun anatomisini öğrenelim muhabbet kuşumuz hangi uzuvlara sahip belki ileride gerekebilir. Muhabbet Kuşları çizgili tüyleri nedeniyle muhabbet kuşunun Neophema ve Pezoporus arasında bir geçiş türü olduğu düşünülmekteydi.Ancak DNA testi  yapılarak son filo genetik çalışmalar, bu kuşların kırmızı papağan ve incir papağanı ile yakın akraba olduğunu ortaya çıkarıldı. Muhabbet Kuşu Anatomisi Muhabbet Kuşları çizgili tüyleri nedeniyle muhabbet kuşunun Neophema ve Pezoporus arasında bir geçiş türü olduğu düşünülmekteydi.Ancak DNA testi  yapılarak son filo genetik çalışmalar, bu kuşların kırmızı papağan ve incir papağanı ile yakın akraba olduğunu ortaya çıkarıldı.

Anatomi ve Fizyoloji

Muhabbet kuşları, 18 cm uzunluğunda, 30-40 gram ağırlığındadır. Karın ve but bölgeleri açık yeşilken, arka ve kanat yüzeyleri siyah-sarı çizgi ve desenlerle örülüdür. Alın ve surat bölgesi yetişkinlerde sarıdır. Ancak genç bireyler, 3-4 aylıkken yetişkin tüylerine ulaşmaya başladıklarında, gagalarının üstündeki zara kadar uzanan siyah çizgiler barındırır. Gırtlaklarının iki yakasında mor bir bölge ve siyah benekler bulunduran bu kuşlar, koyu mavi kuyruğa ve kuyruk tüylerinin dışında açık sarı bölgelere sahiptir. Kanatlarında yeşilli-siyahlı uçuş tüyü barındırırlar. Gagaları zeytin yeşili ve iki parmaklı bacakları mavimsi gri renge sahiptir.

Avustralya'da doğal ortamlarında yaşayan muhabbet kuşları, evcil olanlarına göre daha küçüktür. Bunun yanında evcilleşmiş olan kuşlarda mavi, gri, alaca, menekşe gibi renkler hakim olabilir. Ancak evcil hayvan dükkânlarında en çok mavi, yeşil ve sarı olanlarına rastlanır. Birçok diğer papağanda olduğu gibi, bu kuş türünün de kanatları morötesi ışık altında floresan özellik gösterir. Bu durumun cinsel seçilim ve kur yapma ile bağlantılı olduğu düşünülür.

Burun bölgesinin rengi, cinsiyetler arasında farklılıklar gösterir. Erkek bireylerin burunları mor ve koyu pembeyken, dişilerin burunları beyaza yakın renklere sahiptir. Bazı dişilerin burunları yavrulama dönemlerinde kahverengiye döner. Ancak albinoluk veya bazı diğer genetik bozukluluğuna sahip olan erkeklerin burunları daima açık pembe kalır.

Altı aylıktan daha büyük muhabbet kuşlarının cinsiyetleri, gerek burun renkleri, gerek davranışları, gerekse kafatası şekilleri nedeniyle rahatça anlaşılabilir. Erkekler genelde mutlu, dışa dönük, kura yatkın, barışçıl ve ötücüdürler. Dişiler genelde baskın ve sosyal açıdan hoşgörüsüzdür

Muhabbet Kuşu Anatomik Ayrıntıları Resimli

Muhabbet Kuşu Anatomisi

    0 Yorum Yapıldı

    avatar
    Misafir olarak yorum yapıyorsun.