Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Yiyecekler

Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Yiyecekler

Muhabbet kuşu ne verilmez? Kuşlara zararlı yiyecekler Nelerdir, Şeker ve Tatlı Kuşlar için Ne Kadar zararlı Kesinlikle Vermemeniz gerekir. Kafeinli ve alkollü içkiler kesinlikle verilmemelidir bunun yanında çikolata kuşlar için zararlı yiyecekler içerisinde ilk sıradadır. Kayısı, Elma, Armut ve benzeri i meyvelerin çekirdekleri kuşlara verilmeden önce ayıklanmalıdır.

Muhabbet kuşu Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet Kuşları için yararlı yiyecekler kadar zararlı yiyeceklerde vardır bu yiyecek ve içeceklerden kuşlarımızı uzak tutmamız oldukça önemlidir. Bu yiyecekler kuşlarımız için oldukça zararlı ve zehirleyici olabilirler. Muhabbet Kuşları için zararlı yiyecek ve içecekleri sıralamak gerekirse.

  1. Avokado
  2. Tuzlu Gıdalar
  3. Şekerli Gıdalar
  4. Kafein
  5. Asitli İçecekler

Avokado

Bu kuşlarımız için oldukça tehlikeli bir besindir ve ölümüne bile yol açabilir Muhabbet Kuşlarımızı Avokadodan oldukça uzak tutmamız gerekmektedir.

Şekerli Gıdalar

Şekerli gıdalar Muhabbet kuşumuzun sağlığı için iyi değildir ve uzak tutulmalıdır çikolata, dondurma, pasta kek gibi gıdalar kuşumuzda sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tuzlu Gıdalar

Tuzlu gıdalar kuşlarımız için sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi ölümle sonuçlanacak sorunlara kadar yol açabilir. Tuz Muhabbet Kuşlarında sodyum zehirlenmesine neden açabilir.

evcil

Asitli İçecekler

Asitli içeceklerin içinde asit ve bol şeker olduğunu göz önünde bulundurursak bu içeceklerin zararından bahsetmeye gerek yok.

Kafein

Kafein Muhabbet kuşlarımız için oldukça tehlikelidir kafein içerisinde bulunan teobromin muhabbet kuşlarımızın ölümüne yol açabilir.

Muhabbet Kuşları için zararlı yiyecekler olduğu gibi beslenme ve gelişimleri için oldukça önemli gıdalarda vardır bunları ayrı bir makale ile detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Muhabbet Kuşlarımızın Sağlığı için oldukça endişeleniriz bu sebeple onlara zarar verecek gıdaları iyi öğrenip uzak tutmamız gerekir.

Muhabbet kuşlarına zararlı olan yiyecekler arasında çikolata, avokado, soğan, sarımsak, kafeinli içecekler, alkol ve tuzlu yiyecekler bulunur. Çikolatadaki teobromin maddesi kuşlar için zehirli olabilir ve kalp problemlerine yol açabilir. Avokadodaki persin maddesi ise kuşların solunum problemlerine neden olabilir. Soğan ve sarımsak hem toksik hem de sindirim sistemini rahatsız edebilir. Kafeinli içecekler ve alkol, kuşların sinir sistemini etkileyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca tuzlu yiyecekler de kuşların böbreklerini zorlayarak sağlık sorunlarına neden olabilir. Muhabbet kuşlarının sağlıklı bir diyet için taze meyve, sebze, tahıllar ve dengeli bir tohum karışımı gibi özel kuş yemlerini tüketmeleri önemlidir. Veterinerin önerileri doğrultusunda beslenmelerine dikkat etmek, onların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlar.

3 Yorum Yapıldı

avatar
Misafir olarak yorum yapıyorsun.

avatar
Kerim 27.05.2024
Avakadoyu biz buldukta kuşa yediricez :)
0 0 Cevapla
avatar
27.05.2024
Kuşcu olsaydın yemediğini kuşllara kıyıp aldığını bilirdin bence :)
0 0

avatar
Şakir 06.12.2018
Muhabbet kuşlarına zararlı yiyeceklerdmi vardı ben ne yersem yiyiyor benim zibidi kuşum :)
0 0 Cevapla

avatar
Mustafa 12.11.2018
Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Yiyecekler içinde şeker olduğunu bilmiyordum Muhabbet kuşuma artık çikolata yedirmeyeceğim :(
0 0 Cevapla
avatar
Salih 18.11.2018
Benim kuşunda çok sevdiği yiyeceklerden biri çikolata sürekli gelip çikolata yerken salça oluyor :)
1 0