Muhabbet Kuşu İshal ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal ve Tedavisi

Muhabbet kuşu neden ishal olur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet Kuşlarında ishal belirtileri kuşta kabarma halsiz ve isteksiz duruş popo kısmında dışkı ve sararma kafes içerisinde sulu dışkı şeklinde kendisini gösterir. Muhabbet kuşu ishal belirtileri bazen farklı durumlarda farklı şekillerde görülür bu hastalık derecesine göre değişir tüm hastalıklarda olduğu gibi ishal hastalığın dada hızlı teşhis ve tedavi daha iyi sonuç verecektir.

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik kuş olmayan ishalde diyet uygulanır, Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir. Mikrobik ishalde, kusun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Muhabbet Kuşu İshal Belirtileri

Muhabbet Kuşu İshal
Muhabbet kuşu ishal olunca ne yapılır kuş ısı kaybının olmadığı bir yere alınır ve kafes sarılarak ani hava değişiklikleri önlenir. Peki muhabbet kuşu ishal olduğunu nasıl anlarız kuşun dışkısı daha sulu olur ve kuş kabararak hareketsiz durur bu kuşun ishal olduğunu gösterir. muhabbet kuşu ishal olursa bu söylediklerime dikkat etmeniz yeterli olacaktır.
Muhabbet kuşu ishal nedenleri beslenmeye bağlı olarakta hastalık belirtileri gösterir. Bozuk besinler çok bekleyen mamanın bakteri üretmesi sonucu dışkı üzerinde yem yemesi bunlarda muhabbet kuşunun ishal olması için yeterlidir.
Muhabbet kuşlarının suyu sık sık hatta günlük değişmelidir pis ve kirlenmiş su muhabbet kuşu ishal olma nedenlerinden biridir ve çoğu muhabbet kuşu bu yüzden ishal olur.

Muhabbet Kuşu İshal

Muhabbet kuşları ceyranda kaldığında hemen ishal olur ve bu ölümcül hal alabilir ortam ısılarının ani değişikliği de bunun en büyük nedenlerindendir. Çoğunlukta açık pencereler arasında kalan muhabbet kuşları ishal olur ve kurtarılamaz bunun için bu unsura çok dikkat etmelisiniz.
Çok Fazla verilen kıvırcık ve yeşillik muhabbet kuşlarında ishale neden olabilir verdiğiniz yeşillikleri az ve temiz bir şekilde yıkamalısınız.

Muhabbet Kuşu İshal Neden olur?
Muhabbet kuşlarının en sık görülen sorunlarından biride stres ve iç parazitlerdir. İnsanlarda olduğu gibi stres muhabbet kuşlarını da bitirir bu yüzden kuşlarımıza dikkat etmeli ve muhabbet kuşumuzu strese sokmamalıyız. İç parazit Muhabbet Kuşlarında tedavi edilmesi zor ama imkânsız olmayan bir hastalıktır ve farklı tedaviler gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi
İshal hastalığı tedavisinde ilk yapmanız gereken nedeni bulmaktır eğer nedeni bulamaz iseniz iyileşme gösterse bile hastalık sık sık tekrarlayacaktır. Muhabbet Kuşu ishal hastalığında ve hastalık olmaması için temizlik ve hijyenin önemini bir kere daha hatırlatmak isterim.
Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

Muhabbet Kuşu İshal

Muhabbet kuşu haşlanmış patates ishal için yararlımı?

Haşlanmış Patates ishal için iyidir ama öncelikle hastalıktan önce sebebini belirlemeli ve o sebebi ortadan kaldırmalıyız.

Muhabbet kuşu ishal Tedavisi pirinç suyu yarar sağlarmı ?

Fayda sağlar ama sadece normal ishal sorunları için öncelik dışkı analizi iyi yapmak ve ona göre tedavi uygulamak.

Muhabbet Kuşu İshal Neden olur?

Muhabbet Kuşu ishal elma sirkesi verilirmi ?

Elma Sirkesi ishal için çok fayda sağlamayacaktır ama çok vermemek şartı şile suluk içine 2-3 damla verilebilir.

İshal Çok Çeşitli görülür ishal tedavisi için En iyi yöntem dışkı analizi yapmak ve sorunu doğru anlamaktır. Ona göre ilaç ve Tedavi yöntemi uygulanır.

 

10 Yorum Yapıldı

Misafir olarak yorum yapıyorsun.

Sezgin 06.12.2018
Bu hastalık başa bela mavişimde yazın bit oldu daha sonra ishale çevirdi ne yaptıysam muhabbet kuşumu kurtaramadım çok üzüldüm
0 0 Cevapla
Tayfun 06.12.2018
Bendede aynı sorun oldu ben sulphamezatin ile kurtardım.
0 0

Yusuf Kanat 09.05.2020
Teşekkürler
0 0 Cevapla

Saliha 03.06.2020
Muhabbet kuşum ishal ve halsiz ne yapabilirim. Yem yemiyor Patates haşlayıp versem yer mi ? Prinç haşlayıp suyunumu vermeliyim ?
0 0 Cevapla

Selin 03.06.2020
Muhabbet kuşu ishal antibiyotik tedavisi verdi veteriner ama geçmedi ne yapmam gerekiyor.
0 0 Cevapla

Kenan 03.06.2020
Muhabbet Kuşu ishal ve tüyleri kabarık öylece yatıyor yem yemiyor ölecekmi muhabbet kuşum yardım edin.
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 27.05.2022
Bizim buradan bu şekilde yardımcı olmamız imkansız. Kuşunuzda çeşitli sorunlar olabilir. Koktiyoz, kuruma, ishal salmonella, kurt, parazit gibi önce teşhis etmek gerekir.
0 0

Sedat asar 25.05.2022
Selam.a Muhabbet kuşumun yemesin de içmesin de herhangi bir sorun yok neşesi de yerinde ama bir türlü ishali kesmedi. Sorun ne olabilir stres falan değil belli baya su olarak yapıyor...
0 0 Cevapla

selvi ispir 11.03.2023
Ya benim kuşum halsız ve sulu dışkı problemi var elime gelmiyor sürekli uyuyor geçenlerde ayağının altı yara oldu kremle fln geçirdim ama hala bir kızarıklık var acaba enfeksiyondan mı diye düşündüm hiçbir fikrim yok lütfen yardım edin
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 11.03.2023
Öncelikle dışkı rengi önemli bu konularda dışkı analiz yapıp hastalığını bulmak gerek iç kuruma olursa kurtarmak zorlaşır.
0 0

Zümre Bozdemir 18.03.2023
Muhabbet kuşumun yemesi içmesinde bir sorun yok ama bugün sulu bir dışkısı vardı ve ara sıra sulu hapşırıyor ne yapmalıyım?
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 18.03.2023
Sorunu bulmak lazım neden kaynaklanıyor önemli olan bu. Ona Göre önlem almak lazım. İshalinde çeşitli nedenleri vardır.
0 0

Halit 13.07.2023
Benim muhabbet kuşum dışkısı yeşil ve sulu sürekli kafesin assasinda duruyor köşeye geçip bekliyor öyle kafesten dışarı çıkarıyorum ama tekrar kafesine gidiyor ve önceki gibi ucamiyor yükseğe filan konamiyor ucutugi gibi yere konuyor sebebi ne olabilir
0 0 Cevapla
AHMET BAYRAM 13.07.2023
https://e-evcil.com/makale/muhabbet-kusu-diski-renkleri-ve-anlamlari-resimli-167 Buradaki içeriği kontrol edermisiniz.
0 0

Zeynep Yaykımlı 25.10.2023
Kuşum 3 4 gündür kabarık ve yesildi dışkısı patates kaybattim sirkeli su verdim veteriner den ilaç aldım ancak hala ishal ve kabarık duruyor burda çok tecrübeli veterinerler yok şiringaya çekip bir ilaç verdi 1 hafta tut bunu dedi ben kıyamadım zarar verir diye ddegistirdim yarında pirinç suyu vericem ne yapmalıyım lütfen yardım ederseniz sevinirim tesekkurler
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 25.10.2023
Geçmiş Olsun. Öncelikle ısıyı sabit tut ve sulphamezatin tedarik edip ver. Dışkı rengide bu durumda çok önemli dışkı rengi nedir.
0 0