Muhabbet Kuşu yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşlarında yumurtanın döllenip ya da döllenmemiş olduğunu yumurtanın 6. gününden sonra anlayabiliriz. bir ışık yardımı ile bunu yaparız. Işığı yumurtaya tutarak içini görür ve buna göre yorumlarız. Bunun için aşağıdaki resme bakmanız yeterli olacaktır. Muhabbet kuşu yumurtasını bu şekilde kontrol ederiz. Muhabbet kuşlarının yumurta kontrolü önemlidir, çünkü bu konu kuşlarınızın sağlığı ve üreme süreçleri için kritik bir öneme sahiptir.

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu Dolu yumurta Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtasının dolu ya da boş olduğu ışık yardımı ile yumurta içerisindeki oluşumlardan anlaşılır bunun için 6 ya da 7 gün geçmesi beklenir. Muhabbet kuşu dolu (boş veya ölü) yumurta, dışarıdan bakarak ya da dikkatle gözlem yaparak anlaşılabilir.

  1. Şeffaf Yumurtalar: Sağlıklı muhabbet kuşu yumurtaları beyaz renkte ve opaktır. Ancak dolu yumurtalar genellikle şeffaf veya yarı saydam bir görünüme sahip olurlar. Bu, içlerinde hiçbir gelişim olmadığını veya embriyonik gelişimin durduğunu gösterebilir.

  • Yumurtanın Hafifliği: Boş bir yumurta, dolu bir yumurtadan daha hafif olabilir. Bu, içinde hiçbir embriyonik gelişim olmadığını gösterebilir.

  • Işık Kontrolü: Dolu bir yumurta ışık tutulduğunda embriyonun gelişmekte olduğunu gösterir hatta kalbin attığını bile görebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının yuvalarını incelediğinizde veya yumurtaları kontrol ettiğinizde, yukarıda belirtilen işaretlere dikkat edin. Eğer kuşlarınızın yumurtalarından biri veya birkaçı dolu veya sorunlu görünüyorsa, bu yumurtaları çıkarmanız ve atmanız gerekebilir. Sağlıklı embriyoların gelişimini tamamlayabilmesi için yuva sıcaklığı ve nem dengesini sağlamak da önemlidir.

Muhabbet kuşu Yumurtası boş ise Ne yapılmalı?

Muhabbet kuşu yumurtası boş ise alınır tabi bu yumurta sayısına ve boş sayısına bağlıdır ben eğer 6 yumurtadan 3 boşsa bir boş yumurta bırakırım ama tüm yumurtalar boş ise yumurtalar alınır ve kuşlara vitamin takviyesi yapılır bu yumurta doluluğunu arttırmak için yapılır.

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet kuşu yumurtası nasıl bakılır?

 Muhabbet Kuşu yumurtası bir ışık yardımı ile karanlık bir ortamda bakılabilir ışık yumurta üzerine koyularak kontrol yapılır.

Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde kırılır ya da çıkar?

 Muhabbet kuşu yumurtası 18 ile 21 gün arasında çıkar bu sıcaklık ortamdaki neme göre değişir ama genelde 18. Gün sonunda çatlamaya başlarlar. Yumurtaların çıkmasında nem büyük önem taşır yetersiz nem yavrunun gelişimini tamamlamamasına yumurtadan çıkamamasına neden olur yetersiz nem olan yerlerde yumurta içinde yavru ölümleri sık sık gözlemlenmektedir. Yumurta sıcaklığa göre 21. Günde de kırılabilir ama bunu kontrol altında tutmalı çıkamayan yavrulara yardımcı olmalısınız.

MUHABBET KUŞU YUMURTA KONTROLÜ RESİMLİ ŞEMA

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet kuşu yumurtası ellenir mı: Ele alınmaması gerekir ama bazı durumlarda çok fazla uzun süre olmamak kaydı ile alıp kontrol sağlanabilir.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı: Yumurta bozulmuş ya da boş olabilir ama en az 21 gün beklemenizi öneririz.

Muhabbet kuşu yumurtaya kaç saat yatmazsa bozulur: Yarım saat kadar kısa bir süre yumurtaya yatmazsa yumurtalar soğur ve bozulabilir. Süreyi uzatmak için yumurtalar sıcak tutulmalıdır.

Muhabbet kuşu yumurtası bozuk olduğu nasıl anlaşılır: Bozuk yumurtayı tuttuğunuzda yarısı koyu yarısı açık görünür ayrıca aşağı yukarı yaptığınızda yumurta içinde kaymalar olabilir.

Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde damarlanır: 6. günde yGündea damarlanmaya ve dolu boş olup olmadığını belli etmeye başlar.

 
Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar: Yumurtalar 18 ile 21. gün arasında çıkarlar.