Muhabbet Kuşu yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşlarında yumurtanın döllenip ya da döllenmemiş olduğunu yumurtanın 6. gününden sonra anlayabiliriz. bir ışık yardımı ile bunu yaparız. Işığı yumurtaya tutarak içini görür ve buna göre yorumlarız. Bunun için aşağıdaki resme bakmanız yeterli olacaktır. Muhabbet kuşu yumurtasını bu şekilde kontrol ederiz. Muhabbet kuşlarının yumurta kontrolü önemlidir, çünkü bu konu kuşlarınızın sağlığı ve üreme süreçleri için kritik bir öneme sahiptir.

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu Dolu yumurta Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtasının dolu ya da boş olduğu ışık yardımı ile yumurta içerisindeki oluşumlardan anlaşılır bunun için 6 ya da 7 gün geçmesi beklenir. Muhabbet kuşu dolu (boş veya ölü) yumurta, dışarıdan bakarak ya da dikkatle gözlem yaparak anlaşılabilir.

  1. Şeffaf Yumurtalar: Sağlıklı muhabbet kuşu yumurtaları beyaz renkte ve opaktır. Ancak dolu yumurtalar genellikle şeffaf veya yarı saydam bir görünüme sahip olurlar. Bu, içlerinde hiçbir gelişim olmadığını veya embriyonik gelişimin durduğunu gösterebilir.

  • Yumurtanın Hafifliği: Boş bir yumurta, dolu bir yumurtadan daha hafif olabilir. Bu, içinde hiçbir embriyonik gelişim olmadığını gösterebilir.

  • Işık Kontrolü: Dolu bir yumurta ışık tutulduğunda embriyonun gelişmekte olduğunu gösterir hatta kalbin attığını bile görebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının yuvalarını incelediğinizde veya yumurtaları kontrol ettiğinizde, yukarıda belirtilen işaretlere dikkat edin. Eğer kuşlarınızın yumurtalarından biri veya birkaçı dolu veya sorunlu görünüyorsa, bu yumurtaları çıkarmanız ve atmanız gerekebilir. Sağlıklı embriyoların gelişimini tamamlayabilmesi için yuva sıcaklığı ve nem dengesini sağlamak da önemlidir.

Muhabbet kuşu Yumurtası boş ise Ne yapılmalı?

Muhabbet kuşu yumurtası boş ise alınır tabi bu yumurta sayısına ve boş sayısına bağlıdır ben eğer 6 yumurtadan 3 boşsa bir boş yumurta bırakırım ama tüm yumurtalar boş ise yumurtalar alınır ve kuşlara vitamin takviyesi yapılır bu yumurta doluluğunu arttırmak için yapılır.

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet kuşu yumurtası nasıl bakılır?

 Muhabbet Kuşu yumurtası bir ışık yardımı ile karanlık bir ortamda bakılabilir ışık yumurta üzerine koyularak kontrol yapılır.

Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde kırılır ya da çıkar?

 Muhabbet kuşu yumurtası 18 ile 21 gün arasında çıkar bu sıcaklık ortamdaki neme göre değişir ama genelde 18. Gün sonunda çatlamaya başlarlar. Yumurtaların çıkmasında nem büyük önem taşır yetersiz nem yavrunun gelişimini tamamlamamasına yumurtadan çıkamamasına neden olur yetersiz nem olan yerlerde yumurta içinde yavru ölümleri sık sık gözlemlenmektedir. Yumurta sıcaklığa göre 21. Günde de kırılabilir ama bunu kontrol altında tutmalı çıkamayan yavrulara yardımcı olmalısınız.

MUHABBET KUŞU YUMURTA KONTROLÜ RESİMLİ ŞEMA

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet kuşu yumurtası ellenir mı: Ele alınmaması gerekir ama bazı durumlarda çok fazla uzun süre olmamak kaydı ile alıp kontrol sağlanabilir.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı: Yumurta bozulmuş ya da boş olabilir ama en az 21 gün beklemenizi öneririz.

Muhabbet kuşu yumurtaya kaç saat yatmazsa bozulur: Yarım saat kadar kısa bir süre yumurtaya yatmazsa yumurtalar soğur ve bozulabilir. Süreyi uzatmak için yumurtalar sıcak tutulmalıdır.

Muhabbet kuşu yumurtası bozuk olduğu nasıl anlaşılır: Bozuk yumurtayı tuttuğunuzda yarısı koyu yarısı açık görünür ayrıca aşağı yukarı yaptığınızda yumurta içinde kaymalar olabilir.

Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde damarlanır: 6. günde yGündea damarlanmaya ve dolu boş olup olmadığını belli etmeye başlar.

 
Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar: Yumurtalar 18 ile 21. gün arasında çıkarlar.
10 Yorum Yapıldı

Misafir olarak yorum yapıyorsun.

Evcil Yazar 16.11.2018
Muhabbet Kuşlarında Yumurta kontrolünü Bir Haftadan Önce Yapmayınız. Kontrol ederken karanlık bir ortamda küçük bir ışık ile yumurta içine bakınız.
0 0 Cevapla

Kemal 28.03.2019
Muhabbet Kuşumun yumurtasını kontrol ettiğimde ışık ile damarları ve kalbinin attığını gördüm artık yavrularını görmek nasip olur inşallah.
0 0 Cevapla
Görkem 15.11.2020
Muhabbet Kuşu Sesi çok güzel çıldırdı bu sese :)
0 0

Petek ağca 03.02.2022
Merhaba yumurta dolu olup olmadığını fener tutmadan anlaşılır mı yardımcı olursanız sevinirim
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 04.02.2022
Fener Tutmanızda bir Sakınca yok Telefonunuzun fenerini yakın ve yumurtayı üstüne tutun bu kadar.
0 0

Petek ağca 15.02.2022
Dişi kuşum yuvayı bozuyor yumurtayı dışarı attık dan sonra bu normal mi
0 0 Cevapla

Mehmet Tutanc 21.08.2022
Muhabbet kuşu yumurtasi 4 günlük altında yuvarlak siyah bir şey var gerisi sarı dolu mu boş mu acaba
0 0 Cevapla

Mehmet Tutanç 21.08.2022
Yumurta 4 günlük altında siyah yuvarlak bir şey var gerisi sarı dolu boşmu.
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 22.08.2022
Eğer 6 günlük olduklarında damarlar oluşmamış ise yumurtalar boştur. ama Siz kesin olsun diye 2-3 Gün daha bekleyip yumurta kontrolünü tekrar yapın.
0 0

Gamze özden 12.12.2022
Merhabalar muhabbet kuşum 4 yumurta yaptıktan sonra erkek kuşumuz kaçtı şuan anne kuş ve yavruları kaldı kuluçkaya yatıyor yemek yemek için çıkıyor sadece yumurtalar doğar mı yapmam gereken birşey varmıdır başka erkek kuş da getirmedim
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 13.12.2022
Başka kuş koymanız sorun olur bekleyin bakarsa sizindir. bazıları bakıyor bazıları bakmıyor.
0 0

Selin melek 12.01.2023
Merhaba, kusum 5 tane bos yumurta yapti ve aradan 3 hafta gecti. Yumurtalarin hepsini birden mi cikarayim yoksa mesela gunde bir tane alarak mi alistirayim ? Cunku cok koruyor yumurtalarini ve uzulur diye korkuyorum. Tesekkurler
0 0 Cevapla

sevyi akcay 07.06.2023
merhabalar. kuşum 1 tane yumurta yapti bugün devami gelir mi yoksa ayni anda mi 5 6 yumurta yapmasi gerekiyor?
0 0 Cevapla
DEMET DENİZ 08.06.2023
1 gün arayla yapar genelde devamı gelecektir.
0 0

Emre serin 05.01.2024
İyi günler.3 yıldır beslediğim 1 çift muhabbet kuşum var.geçen sene ocakta 5 yumurtadan 3 yavru aldım.Nisan gibi 5 yumurtadan 3 yavru daha aldım.Eylül ayına kadar dinlendirdim.eylülde 3 yumurta yaptı hepsi boş çıktı,sonra şimdi 21 Aralık tan itibaren 7 yumurta yapmış.3.yumurtadan sonra da yatmaya başladı.bugün şöyle dışarıdan baktığımda yine boş gibi görünüyor.acaba beklememeliyim,yoksa artık bu çift yavru vermeyecek mi
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 05.01.2024
Şöyleki kuşlar yaşlandılar ise yavru veriminde düşüş olur. Eğer hazır değilse eşlerden biri aynı şekilde gözlemlenir. Süreci aslında sizin takip etmeniz belirlemeniz gerekir. Genelde Erkekler daha uzun süre dayanır ama dişiler bu durumdan çok etkilenirler.
0 0