Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Cinsiyet ayrımı

Yavru muhabbet kuşu Cinsiyeti Nasıl anlaşılır?  Resimli Erkek muhabbet kuşu Cinsiyeti Anlatımı. Muhabbet kuşu cinsiyeti kuyruk belli edermi? Erkek muhabbet kuşu nasıl ANLAŞILIR, Yavru muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl ANLAŞILIR, Beyaz muhabbet kuşu cinsiyeti Nasıl ANLAŞILIR, Dişi muhabbet kuşu Nasıl ANLAŞILIR Yavru erkek muhabbet kuşu Nasıl anlaşılır sık sorulanlar içerisinde yer alıyor. Sizler için Bu Sorularınızı Cevapladık.

Muhabbet Kuşu cinsiyet belirleme aslında çok zor değildir ama bilmeyen arkadaşlar için zor gelebilir. Muhabbet kuşu cinsiyetini net belirleyebilmek için muhabbet kuşumuzun en az 4 aylık olması verdiğimiz karar için önemlidir bazı yetiştiriciler bu zamana gelmeden de muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapmaktadır. 

Bize Gelen soruların en çoğu kuşların dişi veya erkek olduğunu nasıl anlarız şeklinde olmaktadır.

Muhabbet kuşu cinsiyeti için kuşumuzun gaga renklerinin oturmuş olması bize daha doğru ve net bilgiler vermektedir. Muhabbet kuşu gagası mavi ise erkek beyaz ya da kahverengi ise dişi olduğunu gösterir bu renk bazı mutasyonlarda pembe olarak gözlemlenir buda erkek olduğunu gösterir kuşumuzun.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet

Bazı muhabbet kuşlarının gagası mavi olabilir ama burun deliklerinin etrafı beyaz renk ise bu kuşumuzun dişi olduğunu göstermektedir. Muhabbet kuşu cinsiyetinde dişiler beyaz ya da kahverengiye yakın tonlarda olur koyu kahverengi gaga kuşun kızıştığını ve üreme dönemi geldiğini bize gösterir. 

Bazı muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının cinsiyetinden tam emin olamıyorlar bunun nedeni ise kuşun gaga renklerindeki değişiklik oluyor bazen beyaz bazen maviye döndüğü söyleniyor az önce belirttiğim gibi muhabbet kuşu cinsiyeti gaga mavimsi burun deliği etrafı beyaz ise dişi olduğunu gösterir erkek muhabbet kuşlarının burun deliklerinin etrafında mavi renklerde olur.

Muhabbet kuşu cinsiyetini olgunluk döneminde netleştirebiliriz yavru kuşlarda genelde belli olmayabilir ya da erkek dediklerimiz dişi dişi dediklerimiz erkek olabilir bu genelde pembemsi gagaların bizi yanıltmasından kaynaklanmaktadır. 

4 ya da 6 ayına ulaşan muhabbet kuşunun gaga renklerine bakarak tahminler yürütebiliriz aşağıdaki resimlerde bu açıkça görülmektedir. Muhabbet kuşlarında dişi erkek ayrımı yapmak çok zor gözükse de kolay bir yoldur. Yavru muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı genelde burun etrafına bakılarak yapılır tam pembemsi ya da tam mor renklerinde gözlemlenir dişilerin ise burun deliklerinin etrafına bakarak muhabbet kuşu cinsiyet tahmini yapabiliriz.

Muhabbet kuşları eşleşme dönemine 6 ile 8 aylıkken girerler bu bazen daha erken gözlemlenmiştir bu muhabbet kuşunun bakımına göre değişmektedir. İnsanlara alışmış konuşan muhabbet kuşlarının yanına eş almak doğru değildir bu kuşun konuşmasını sizle alakasını kesmesine yol açabilir.

Yavru Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarının gagalarının hemen üstünde "çere" adı verilen bir bölge bulunur. Neyse ki, erkek ve dişi muhabbet kuşlarının çereleri farklı renklerdedir. Ancak, bebek muhabbet kuşları veya genç muhabbet kuşlarının cereleri yetişkin kuşlardan farklıdır. Erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri genellikle mor veya pembe tonlarında olur (daha fazla mor veya pembe tonlarına sahip olabilirler). Dişi muhabbet kuşlarının cere renkleri ise daha açık, soluk pembe ve burun deliklerinin etrafında beyaz lekelerle kaplıdır. Bu farklılık, muhabbet kuşlarının yaklaşık 3 haftalıkken bile görülebilir. Ve elbette, eğer birkaç tane bebek muhabbet kuşunuz varsa, cerelerini kolayca karşılaştırarak cinsiyet farkını daha rahat gözlemleyebilirsiniz. Dişi muhabbet kuşlarının ceresi her zaman erkeklerinkinden çok daha açık olacaktır.

Dişi Muhabbet Kuşu

Yukarıda dişi muhabbet kuşu çereleri bulunmaktadır. Bunlar ya birkaç haftalık bebeklerdir ya da altı aydan küçük genç dişilerdir. İlk olarak pembe/ak beyaz cere, daha sonra beyaza dönerken hafif bir pudra mavisi izi ile belirginleşirler.

Erkek Muhabbet Kuşu

Erkek cereleri, dişilere göre daha koyu ve derin renkte olur. Burun deliklerinin etrafında beyaz olmaksızın genellikle mor renklidirler. Yukarıda- birkaç haftalıktan başlayarak birkaç aya kadar olan erkek bebek muhabbet kuşlarının bazı resimleri.

Dişi Muhabbet Kuşu

Yetişkin muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek daha kolaydır, ancak bazı önemli detayları göz önünde bulundurmak gerekebilir. Genellikle yetişkin erkeklerin cere renkleri derin mavi veya kraliyal mavisi olur. Yetişkin dişilerin cereleri ise genellikle beyaz veya soluk/pudra mavisi olur. Ancak dikkate almanız gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri (sağlıklı kuşları düşünerek) her durumda mavi kalırken, dişilerin cere renkleri üreme döneminde kahverengiye döner. İlk başta bej/ krem rengindedir, sonra koyulaşır ve çikolata rengine dönüşür. Ayrıca kalın ve kabuklu hale gelebilir ve bazen fazla büyümüş gibi görünebilir. Unutulmamalıdır ki bazı dişiler, üreme döneminde bile beyaz cere sahip olabilirler. Beyaz cere her zaman üreme istemediği anlamına gelmez, ancak bu olasılık daha düşüktür. Yukarıda, üreme dönemi dışındaki bir mavi dişi muhabbet kuşu örneği (ceresine bakın soluk mavi/beyazdır).

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşu

Yukarıdaki Resimde yeşil erkek (koyu mavi cere) ve sarı dişi (koyu kahverengi cere - üreme döneminde) görülmektedir.

Dişi Muhabbet Kuşu 4-6 aylık

Yukarıda yaklaşık 4-6 aylık genç bir mavi dişi (neredeyse beyaz cere) görülmektedir.

Cinsiyet Belirleme

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, genellikle mavi cere erkeği ifade etse de bu mavinin hangi tonunda olduğunun önemli olduğudur. Unutmayın, soluk mavi: dişi. Koyu mavi- erkek.

Resesif Muhabbet Kuşu Erkek

Ancak, erkek mavi cere kuralına istisna bulunmaktadır. Bazı mutasyonlar, örneğin resesif tüy beyazları (recessive pied), mavi cereye sahip değillerdir. Onların ceresi mor kalır ve hiç renk değiştirmez.

Not: Bu durum sadece erkekler için geçerlidir. Yukarıda resesif tüy beyazı (recessive pied) olan yetişkin erkek ve mor ceresi.

 Muhabbet Kuşu Resimli cinsiyet ayrımı

Üreme dönemine girmiş Muhabbet kuşunun çehresi kahverengiye döner bu kuşun kızıştığını ve yavru için hazır olduğunu gösterir.

Üreme Dönemine Girmiş Dişi Muhabbet Kuşu

Dişi Muhabbet Kuşu
Kızışmak ta olan Dişi muhabbet Kuşu çehresidir.
Üreme Döneminde olmayan Dişi Muhabbet Kuşu
Üreme Dönemine girmiş Erkek Muhabbet Kuşu 
Üreme Dönemine girmiş Erkek Muhabbet Kuşu
 Üreme Döneminde olmayan Erkek Muhabbet Kuşu
Üreme Döneminde olmayan Erkek Muhabbet Kuşu
Diğer Mutasyon Kuşlarda erkek Gaga renkleri
Diğer Mutasyon Kuşlarda erkek Gaga renkleri