Ankut Güvercini

Ankut Güvercini

Ankut Güvercini

Ankut Güvercini

Konu Başlıkları

Ankut Güvercini

Ankut güvercini görsellik olarak oldukça büyük bir yer edinmiştir güvercin severler tarafından. Güvercin severler bu kuşları süs güvercini olarak beslemektedir. Ankut güvercinleri genel olarak çift tepe ve kırmızı renklerdedir oldukça iri bir yapıya sahip ve bol paçalıdırlar hemen hemen her güvercin sever kümesinde bir takım bulundurur.

Herkes tarafından sevilen Ankut güvercini, her kümeste bulunması gereken, görsellik açısından müthiş bir görünüme sahip olan güvercinlerdir. Güvercin besleyenlerin hemen hemen çoğunun kümesinde, bir çift de olsa süs olarak Ankut güvercini bulunur.

evcil

Ankut güvercininin özellikleri, kuş besleyicileri tarafından büyük ilgi görmektedir. Türkiye'nin genelinde "gut," "gud," "kut" gibi farklı isimlerle anılan Ankut güvercini aslında Orta Asya'dan, özellikle Türkmenistan'dan kaynaklanan bir güvercin türüdür. Türkiye'de farklı bölgelerde yetiştirilen Ankut ırkı güvercinler, Orta Doğu'dan, Rusya'ya ve Anadolu içlerinden Avrupa'ya kadar geniş bir coğrafyada bulunurlar. Bu nedenle Ankut güvercini hem tarihî hem de coğrafi açıdan büyük öneme sahiptir.

Ankut güvercininin özel bir yeri vardır, çünkü İslam'ın ilk dönemlerinde, Hz. Muhammet'in halifelerinden biri olan Hz. Ali'nin bu güvercinleri beslediğine inanılır. Bu nedenle Ankut güvercinlerini beslemenin İslam dininde bir sünnet (Peygamberimizin uyguladığı gelenek) olduğuna inanılır.

Ayrıca, Evliya Çelebi'nin eserlerinde bu güvercinler hakkında bahsettiği ve "kırmızı çatal ibikli çakşırlı güvercin" olarak nitelendirdiği bilinmektedir. Bu tür güvercinlerin, tarih boyunca özel bir ilgi ve değer taşıdığına dair tarihî belgeler bulunmaktadır.

Sonuç olarak, Ankut güvercini hem kültürel hem de dini açıdan önemli bir yere sahip bir güvercin türüdür ve bu nedenle kuş besleyicileri ve tarih meraklıları tarafından araştırılmaktadır.

Ankut güvercin Fiyatı

Ankut güvercin fiyatları önemli derecede farklılık gösterir ama çok uçuk fiyatlara sahip değildirler Ankutlarda’da arana özellikler ırkının gereksinimlerini karşılamalarıdır.

Ankut Güvercini uçuş özelliklerini ele alırsak herhangi bir özelliğe sahip değildirler çok uçmazlar süs güvercini olarak beslenirler.

Satılık Ankut Güvercin İlanları için ilanlarımıza bakınız.

Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!