Ayam Cemani - Siyah Tavuk Özellikleri

Ayam Cemani, Endonezya ülkesine özgü bir tavuk ırkıdır. Ayam Cemani Adı Endonezya dilinden çevirirsek Katı Siyah Anlamına gelmektedir. Bu Tavuk Irkının en büyük özelliği siyah olmasıdır öyleki sadece rengi değil organlarından kemiklerine kadar siyahtır. Bu Tavuk ırkı Endonezya ‘nın Java adasının Sura Karta şehrinin Cemani köyü anavatanıdır diyebiliriz.

Ayam Cemani

Oldukça uysal bir yapıya sahiptirler. Sıcağa elverişli olmasına rağmen soğuk ile çok araları yoktur besleyen kişilerin kümesi iyi izolasyon yapması önemlidir.

Ayam Cemani Fiyatları oldukça yüksek gibi görünsede nadir olması fiyatlarının yüksek olmasına sebep vermiştir. Son Zamanlarda Türkiye’de oldukça üretilen ve buna görede Fiyatları oldukça uygun hale gelmiştir. Birçok üretici Ayam Cemani Kuluçkalık yumurta satışı yapmış ve yayılmasında büyük bir rol almıştır.

  • Tavuk Ağırlığı 2kg Horozlar ise 2.5 – 3 Kg Arasındadır.
  • Yılda Genel olarak 70 ile 90 arası yumurta yaparlar.

Ayam Cemani

Endonezya kökenli olmaları nedeniyle aşırı sıcaklara karşı çok dayanıklıdır. Ancak soğuk havalara o kadar dayanıklı olduklarını söylemek zor. Kışın izolasyonu iyi yapılmış kümeslerde uygun sıcaklıklarda beslemek gerekir.

2000’li yılların başlarında nadir bulunan bir ırk olması sebebiyle tanesi 2500 dolar gibi fahiş fiyatlara alıcı bulurken günümüzde 100 liraya bile bulunan bir ırk haline gelmiştir. Yumurtaların tanesi ise 10 liradan alıcı bulmaktadır.

Tüy, kemik ve eti dahi siyah olan Ayam Cemani tavuk ırkı bu özellikleri taşıyan tek tavuk ırkıdır. Yumurtasının da siyah olduğu söylentilerine lütfen inanmayın! Yumurta rengi kremsi beyazdır.

Ayam Cemani Belirgin Özellikleri

  1. Siyah tüylüdür. Güneş ışığında renkleri yeşilimsi parlak bir hal alır.
  2. İbik, Göz ve Gaga tamami ile siyah renktedir.
  3. Güçlü Gösterişli bir Kanat yapısı vardır.
  4. Kuyruk uzun ve görkemlidir.
  5. Tüyleri Oldukça yoğundur.
  6. Bacakları uzun ve paça yoktur.