Ayam Cemani - Siyah Tavuk Özellikleri

Ayam Cemani, Endonezya ülkesine özgü bir tavuk ırkıdır. Ayam Cemani Adı Endonezya dilinden çevirirsek Katı Siyah Anlamına gelmektedir. Bu Tavuk Irkının en büyük özelliği siyah olmasıdır öyleki sadece rengi değil organlarından kemiklerine kadar siyahtır. Bu Tavuk ırkı Endonezya ‘nın Java adasının Sura Karta şehrinin Cemani köyü anavatanıdır diyebiliriz.

Ayam Cemani

Oldukça uysal bir yapıya sahiptirler. Sıcağa elverişli olmasına rağmen soğuk ile çok araları yoktur besleyen kişilerin kümesi iyi izolasyon yapması önemlidir.

Ayam Cemani Fiyatları oldukça yüksek gibi görünsede nadir olması fiyatlarının yüksek olmasına sebep vermiştir. Son Zamanlarda Türkiye’de oldukça üretilen ve buna görede Fiyatları oldukça uygun hale gelmiştir. Birçok üretici Ayam Cemani Kuluçkalık yumurta satışı yapmış ve yayılmasında büyük bir rol almıştır.

  • Tavuk Ağırlığı 2kg Horozlar ise 2.5 – 3 Kg Arasındadır.
  • Yılda Genel olarak 70 ile 90 arası yumurta yaparlar.

Ayam Cemani

Endonezya kökenli olmaları nedeniyle aşırı sıcaklara karşı çok dayanıklıdır. Ancak soğuk havalara o kadar dayanıklı olduklarını söylemek zor. Kışın izolasyonu iyi yapılmış kümeslerde uygun sıcaklıklarda beslemek gerekir.

2000’li yılların başlarında nadir bulunan bir ırk olması sebebiyle tanesi 2500 dolar gibi fahiş fiyatlara alıcı bulurken günümüzde 100 liraya bile bulunan bir ırk haline gelmiştir. Yumurtaların tanesi ise 10 liradan alıcı bulmaktadır.

 

Tüy, kemik ve eti dahi siyah olan Ayam Cemani tavuk ırkı bu özellikleri taşıyan tek tavuk ırkıdır. Yumurtasının da siyah olduğu söylentilerine lütfen inanmayın! Yumurta rengi kremsi beyazdır.

Ayam Cemani Belirgin Özellikleri

  1. Siyah tüylüdür. Güneş ışığında renkleri yeşilimsi parlak bir hal alır.
  2. İbik, Göz ve Gaga tamami ile siyah renktedir.
  3. Güçlü Gösterişli bir Kanat yapısı vardır.
  4. Kuyruk uzun ve görkemlidir.
  5. Tüyleri Oldukça yoğundur.
  6. Bacakları uzun ve paça yoktur.

Ayem Cemani

Ayem Cemani Tavuk Irkı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Soru 2 : Siyah tavuk yumurtası ne renk olur?

Ayam Cemani yumurtasının Siyah olması Genetik yapısına bağlıdır. Genetiği Siyah ile kodlanmış ve yumurtasından etine kadar tamami ile simsiyah bir ırk meydana gelmiştir.

Soru 2 : AYAM Cemani yumurtası ne renk?

Genetik Yapısından Dolayı Yumurtasıda Siyah Olur.

Soru 3 : AYAM Cemani Siyah tavuk fiyatı ne kadar?

Türkiyede AYAM Cemani Fiyatları Adet 100₺ ile 150₺ arası değişmektedir.

Soru 4 : AYAM Cemani yılda kaç yumurta yapar?

Yıllık yaklaşık olarak 70-90 arası yumurta vermekte Bu verim Beslenmeye bağlı olarak az yada çok olur ama çok fazla bir oynama olmaz.

Soru 5 : Ayam Cemani satilik

AYAM Cemani Satılık ilanları için Sitemizin İlan Bölümünü Kullanabilirsiniz. Ayrıca Kuluçkalık Yumurta ilanlarıda bulabilir yada ilan verebilirsiniz...