Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavi Yöntemi

Mantar hastalığı Muhabbet Kuşunun yaşadığı kümes ya da kafesteki hijyen olmayan ortamlardan kaynaklanır ve hızlı bir şekilde yayılır. Kuşlarımızın Mantar hastalığına yakalanmaması için öncelikle hijyen ve temizliğe çok dikkat etmemiz gerekmektedir hijyen olmayan ortamlarda bakteri ve hastalıklar hızlı yayılırlar. Kafes içerisinde kuşların dışkılaması ve temizlik yapılmadığı için yere düşen yem ve artıkların kuşlar tarafından tüketilmesi ile hastalık oluşur. Mantar Hastalığı Muhabbet kuşlarında gaga etrafında göz ve ayaklarda görülür tedavi edilmez ise hastalık yayılır ve ölüme kadar gidebilir bu hastalık gaga ve ayakta şekil bozukluklarına yol açar.

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Mantar hastalığı Belirtileri nelerdir? 

Muhabbet Kuşlarında Mantar belirtileri gaga ve ayak üzerinde beyaz kireçlenme şeklinde görülür. Gaga etrafında küçük beyaz benekler oluşur bu kuşun Mantar hastalığına yakalandığının göstergesidir. Bu hastalıkla gaga eski görüntüsünü yitirir ve canlılığını kaybeder. bir süre sonra kuş gagasında aşırı uzama ve yem yiyememeye kadar gider. Bu hastalık kuşta birçok kayıplara neden olur onun için kuşta erken fark edip tedavinin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kuşlar bitli gibi tiftiklenirler, tüylerde dökülme olur vücutlarındaki kellikler ve görünen yerlerde kızarıklar olur, pullanma gözükür ve bulaşıcıdır. Kuş Karantinaya alınmalıdır.
Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Mantar hastalığı Tedavisi

Öncelikle Mantarlı Bölge temizlenip ölü deri kaldırılır kaldırılan deri altında canlı deriyi göreceksiniz. Daha sonra Eczanelerden alacağınız (troysd) mantar kremini sürmelisiniz gaga ayak bileklerine kadar sürünüz bu işlem sabah ve akşam yapılmalıdır düzenli sürüldüğünde Bir hafta gibi bir sürede kuşun iyileştiğini göreceksiniz. Tedaviye geç kalınmış demeden bu işlemi yapınız kuştaki değişikliği göreceksiniz.
Muhabbet Kuşu Mantar olmaması için Kafes temizliği yemlik Temizliği Suluk temizliği aksatılmamalı ve hijyene yeteri kadar önem verilmelidir Bütün hastalıklar hijyensiz ortamlarda ürer ve çoğalırlar.

Kuşlarda Mantar Hastalığı SSS

Kuşlarda Mantar Hastalığı Belirtileri gaga ve ayaklarda başlar. Beyaz bir tabaka oluşur ve tedavi eidlmediğinde bu ilerler.
Mantar Hastalığında Sirke işe yaramaz bunun yerine vazelin krem kullanılmalıdır. Mantar olan kısım temizlenip Vazelin Krem sürülmesi yeterlidir.
Mantar Hastalığı öldürmez ama ilerlediğinde gagada yamulmalar ayakta eklem sorunları gözlemlenir buda beslenmesinde sorunlar yaratacaktır.
Mantar hastalığının en kolay yolu ölü deriyi temizlemek ve mantar kremi yada vazelin sürmektir. Bunu Bir kaç gün sürdüğünüzde değişimi fark edeceksiniz.
Muhabbet Kuşu Mantar Kremi Petshoplardan temin edebilirsiniz eğer yoksa bunun yerine evlerinizde bulunan vazelin kremi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
KMantar Nasıl geçer, Tedavisi Kolay ve basittir. Önce hastalığın olduğu bölgede ölü derileri temizlemek ve sonra mantar kremi yada vazelin sürmek sorunu çözecektir. bunu bir hafta kullanmanızı öneririm.