Muhabbet Kuşu Neden Ötmez

Muhabbet Kuşu Neden Ötmez

Muhabbet Kuşları Neden Ötmezler

Muhabbet Kuşum Ötmeyi bıraktı neden ötmez diyorsanız işte nedenleri.

Muhabbet kuşu yavruyken zaten pek Ötmezler veya yeni bir eve geldiğinde ötmezler gayet doğaldır. Yeni bir ortam olduğu için oraya ısınana kadar ötmeyi keserler.

Muhabbet Kuşu Neden Ötmez

Bazen de bedensel bir hastalığa bağlı olarak ve yine Psikolojik olarak ötmeyi kesebilirler özellikle sosyal mahrumiyet ciddi bir rahatsızlık meydana getiriyor yani sahibinin muhabbet kuşuna olan ilgi ve alakasından dolayı ötmeyi kesebilir buda büyük ciddi bir rahatsızlık meydana getirir. Bundan dolayı aldığımız muhabbet kuşlarını besleyemeyecek isek daha detaylı bakan kişilere vermemiz en sağlıklısı olur kuşların psikolojisi bozulmadan ve hastalanmadan bakamadığımız muhabbet kuşlarını sahiplendirelim.

Muhabbet kuşum hiç ötmüyor neden

Muhabbet Kuşları genelde ötmeyi seven çevresinde duyduğu seslere öterek tepki veren bir kuş türüdür. Muhabbet kuşunuzda hastalık ya da psikolojik bir sorun yoksa çevresindeki seslere tepki vermesi gerekiyor eğer vermiyorsa kuşunuzda bir sorun söz konusudur. Kuşunuz streste hasta ve olduğu ortamda yeni değilse ötmeye başlaması gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Neden Ötmez

Muhabbet kuşları neden ötmezler kısacası şöyle açıklayalım yeni geldiklerinde alışma evresinde oldukları için, hasta oldukları için, tüy değiştikleri için olabilir.

Muhabbet Kuşu Ötmesi için Ne yapmalıyım bunun cevabı ise muhabbet kuşu sesi dinletmeniz olacaktır. Muhabbet kuşu sesi indir Mp3 Adlı yazımızda sesleri dinletebilirsiniz.

Muhabbet kuşları neden ötmezler Sık sorulan sorular

Muhabbet Kuşu kendini güvende hissetmesi gerekir bunun için öncelik muhabbet kuşu sesi dinletmek olabilir. Ama eve gelir gelmez muhabbet kuşunun ötmesini beklemeyin. Sağlık durumunu kontrol edin. Tüy durumunu kontrol edin.
Muhabbet Kuşu cak cak diye bağırırsa genellikle korktuğunu, kıskançlık ya da canı yandığını ifade eder. Bunun için dikkat çekip size bunu göstermeye çalışır.
Muhabbet Kuşunun Ses gitmesi üst solunum yollarının sorunlu olmasından kaynaklanır bunların başlıca sebepleri kuşların hava akımlarına maruz kalması Ceyranda kalması, soğuk suyla banyo yapması veyahut soğuk su içmesi yaşadığı yerin rutubetli yerde olması havasının sürkülasyon olmaması ve tozlu,sigara kokulu ve dumanın olması gibi sorunlar ses kısıklığına neden olabilir.
Muhabbet Kuşunun ötmüyorsa öncelik ana nedeni bulmaktır bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Hastalık, Stres ve Tüy Sorunu.
Muhabbet Kuşunun Yeni evine alışma sürecinde ona müsade etmelisiniz. Onu eve getirdiğinizde çok farklı bir dünya içine giriyor bu strese neden oluyor onun rahatlaması için muhabbet kuşu sesi açabilir ve eve alışması için zaman vermelisiniz.
32 Yorum Yapıldı

avatar
Misafir olarak yorum yapıyorsun.

avatar
zeynep 17.12.2023
kuşumun kafesine banyo aldık içine de bir top aldım zilli ancak bugün dışarı çıkardığımda uçamadığını farkettim ve de hiç ötmemeye başladı en sevdiği müzik çalınca bile hiç tepki vermiyor gagası ile sol kanadını kaşıyor hep ne yapmalıyım
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 18.12.2023
Bu durumlarla öncelikle görsel darp almışmı ona bakmak lazım. kanadını ayağını bir yere sıkıştırmışmı bir yerinde yara varmı onu kontrol edin. daha sonra dışkısını kontrol edin ondada sorun yoksa strese kaynaklı olabilir.
0 0

avatar
Hilal 09.11.2023
Yeni aldığım yavru muhabbet kuşu ötmüyor ne zaman ötmeye alışmaya başlar acaba
0 0 Cevapla

avatar
Tuğba T 09.11.2023
Meraba muhabbet kuşumu alalı 2gün oldu daha önceki kuşum 2ayda alıştı herşeye benim asıl sorum en hızlı şekilde nasıl eve ve kendime alıştırabilirim? Birde 2aylık diye aldım ama hiçbirşey yemiyor içmiyor sorun şu ki dışkısı yok desem yeridir su gibi birsey çıkarıyor midesi boş sanırım neden olabilir ve ne yapabilirim? Saygılar
0 0 Cevapla
avatar
AHMET BAYRAM 09.11.2023
Eğer Su gibi çıkıyorsa ishal olmuştur. Yere Yem koymalısınız yerden yemeliler dal darı koyun önüne yemezse aldığınız yere götürün kontrol etsin ölmesin hayvan. Normal şartlarda alışmaları Bir Haftayı buluyor kuşların eve.
0 0

avatar
Tahir büyükcorapci 25.09.2023
Merhaba 2 tane çift muhabbet kuşum var . Birtanesi isal oldu tedavisini yaptık düzel di. Ama eskiden ötüşür koklasirlardi şimdi devamlı kavga edip kafesten bile dışarı cikmıyorlar artik
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 25.09.2023
Bu Stres kaynaklı olabilir ve Çift Kuşlardan biri hazır olmayabilir birbirlerine zarar verecek kadar sorun yaşamıyorlarsa beklemelisiniz.
0 0

avatar
Yeliz 29.04.2023
Merhaba 7-8 ay önce yavru bir muhabbet kuşu sahiplendik ama ilgilenip onunla konuşmamıza rağmen bize hala alışmadı üstümüze gelip konmuyor. Bir topu var ona alıştı açtığımızda yere inip topuyla oynuyor. Ve çok çok az ötüyor. Kuş videoları açıyoruz ama onları sadece dinliyor ötmüyor ne yapabiliriz?
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 01.05.2023
Alışmadıysa ya yavru değildi yada yetersiz bir eğitim verdiniz. Eğitim sürecinde en fazla 2 hafta içinde elinize alışacaktır. Ötüme gelirse nasıl bir ötme beklediğinizi anlamadım ama şuan standart şekilde ötecektir. Sürekli bağırmaz keyfi yerindeyse sıkıldıysa çeşitli şekillerde öter.
0 0

avatar
Seçil yılmaz 05.04.2023
Merhaba benim 2 yaşında erkek muhabbet kuşum var 2 aydır ötmüyor tüyleri düzgün dışkısı iyi durumda kuşum konuşan bi kuştu fakat balkona hava alsın diye çıkarmıştım kedi kafesi devirmiş koştum ama çok korkmuştu birde başının üzerinde şeffaf bir sıvı olmuş yıkadım ama ne olduğunu bilmiyorum şuan hiç ötmüyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 05.04.2023
Merhaba, Stres yapmış ve korkmuş umarım en kısa sürede atlatır. sizin yapacağınız pek birşey yok
0 0

avatar
Mustafa Çıngı 26.03.2023
Merhabalar kuşum yaklaşık bir buçuk aydır bizimle sabahları hep aynı saatte ötüp uyandırıyordu iki gün önce kaçtığı için kanatlarını kısalttım şimdi hiç ötmüyor neden acaba
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 27.03.2023
Saçma bir iş yapmışsın kuşun kanatlarını kısalttım diyorsun şimdide ötmüyor diyorsun neden böyle bir şeye gerek duydun kuş bu uçmalı.
0 0

avatar
Mahmut 23.02.2023
Merhaba,benim kuşum yaklaşık 1.5 yıldır bizimle fakat ne oldu bilmiyorum değişik sesler çıkarıp kuyruk sallıyor,cık cık öterdi ötmüyor, Değişik ses çıkarmayıp kuyruk salladığıda oluyor,Ben hiç kuşumu yıkamad8m suyla Özellikle'de Kuyruk sallamasını sık sık yapıyor
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 27.03.2023
Astım başlangıcı olabilir. nefes alıp verirken tünekte kuyruk sallıyormu?
0 0

avatar
Melis 15.02.2023
Merhabalar kuşum eve geleli 2 gün oldu kafeste henüz yemek yemedi kendini güvende hissetmesi için bi şapkanın içine alıp yemek yediriyorum kafeste yemek yemesi için ne yapabilirim ? Birde çok hafif hafif sesler çıkarıyor fakat kuş sesleri açtığımda. normaldeçok sessiz
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 27.03.2023
2 Gün olmuş ise geleli normal alışsın evine bırakın biraz. Alıştıktan sonra neşesi yerine gelecektir.
0 0

avatar
Zeynep seven 28.01.2023
Merhaba ,muhabbet kusumuz ayağını sıkıştırdıgi için karnına doğru çekti bi süre kısık sesle ötmeye başladı sonra sesi tamamen kesildi simdi hic ötmüyor. Ayağından olduğunu düşündüm ama düzeldi ayağı, tüyleri de diken diken duruo masmavi rengi gitmiş gibi ne yapmak lazım
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 24.02.2023
Tüyde olduğu için bunları yaşıyor kısa zamanda tüylerini değiştirir ve düzelir.
0 0

avatar
merve deniz 25.01.2023
İyi günler benim muhabbet kuşum 9 aylık son 2 3 gündür sesi kısık şekilde ötüyor ve susmuyor yani normalde tiz seslidir ve her zaman ötmez, Şimdi hiç durmuyor ötüyor ama sessiz şekilde ötüyor nedeni ne olabilir yani böyle net değil ötüş sesi ve tüylerini kabartıyor sürekli kabarık.
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 26.01.2023
Tüyde Olabilir Başındaki tüylerde diken diken tüy varsa tüy değişiyordur. dışkısında problem varsa hasta olabilir.
0 0

avatar
Nisa 21.01.2023
Kuşum 1 yıldır bizle. Fakat onun sadece 2 veya 3 kez falan öttüğünü duydum onda da çok sessiz ötüyor, tüy dökme döneminde veya hasta da değil, hala çözemedim. Bu arada kafeste 2 kuş daha var 3 kuşlar ve diğer 2si çok konuşkan
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 22.01.2023
Aslında Muhabbet kuşları gurup uçan küme kuşlardandır ve çok olduklarında daha çok güven hissi duyarlar ses severler yani. Müzik çaldığında falan eşlik ederler.
0 0

avatar
Nilüfer Gürün 15.01.2023
Merhaba, albino muhabbet kuşum var, 2.5 yaşına geldi, 10 gün önce, iki kere boğuk boğuk öttü ve sustu, sonrasında doktora götürdüm, röntgen çektirdim bir şeyi yok, temiz çıktı. Yemesi, dışkısı normal, sadece uyuyor, biraz fazla uyuyor. Ötmüyor, sadece bazen nefes alış verislerinde çok küçük ötme sesi çıkıyor. Teşekkür ederim.
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 16.01.2023
Merhaba, Muhtemelen Tüt döküyordur buda kuşlarda ateş yapar ve bu dönemi sessiz geçirirler. Muhabbet kuşunuzun baş kısmını kontrol edin diken diken tüyler varsa nedeni bu olabilir.
0 0

avatar
Abuzer Basan 07.01.2023
merhaba benim kuşum 3 aydır ötmüyor ne yapabilirim
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 16.01.2023
Sorunuza bu şekilde cevap veremem maalesef. Biraz daha detaylı sormanız gerekir sorunuzu.
0 0

avatar
Elif Yıldırım 18.11.2022
Muhabbet kuşu aldım yeni 2 gün oldu eve odaya saldım 2 kere duvara kafasını vurdu daha 3 aylık bi sıkıntı olur mu acaba çok korkuyorum ve kuşum hiç ötmüyor nedeni
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 16.01.2023
Eğer Muhabbet kuşunuzda duvara vurması ile ilgili sorun görünmüyorsa sonradan birşey olmaz ama 2 günlük kuş evde salınmaz kafes dışına bile çıkarılmaz. Önce eve ve size biraz alışması için zaman vermelisiniz. en az bir hafta beklemeli kafeste.
0 0

avatar
Elif Yıldırım 18.11.2022
Muhabbet kuşu aldım 2 gün oldu daha 3 aylık evde odaya saldım uçarken duvara kafasını 2 kere vurdu bi sıkıntı olur mu kafasına çok korkuyorum bide kus ötmüyor neden acaba
0 0 Cevapla

avatar
İlyas eriz 21.07.2022
Kuşumuz ötmek istiyor fakat öterken gursağı şişiyor ve kurbağa sesi gibi ses çıkıyor bu aradada gusağı bolan gibi şişiyor Çok keyifsiz hep düşünüyor nedeni nedir acaba
0 0 Cevapla

avatar
engin şalfun 19.04.2022
Kuşum öldü bile ben Engin Şalfun
0 0 Cevapla

avatar
Ufukk 19.04.2022
merhabalar Kuş geleli 36 saat oldu kuş ilk geldiğinde ötüyordu fakat şimdi hiç ötmüyor kuş sesi açıyorum gene de ötmüyor
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 19.04.2022
Yerine Alışıyor önce sessizleşip etrafını izler ve yeni evini tanımaya çalışır merak edecek bir şey yok ötmeye başlayacaktır hatta susmasını bile isteyebilirsiniz. :)
0 0

avatar
Engin Şalfun 09.04.2022
Kuşuma bir sürü video izlettim hiç ses çıkarmıyor ve sanki kilo alıyor lütfen yardım edin
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 19.04.2022
Ne zaman geldi evine yada onu strese sokacak bir durum yaşandımı? Tüydemi? Kilo alması ötme sorununa yol açmaz ama yinede suyuna bir iki damla limon damlatın ve bol hareket ettirin kilo alması iyi birşey değil.
0 0

avatar
Umut bağhan 09.01.2022
Merhaba kus besleyen bı amcadan yavru muhabbet kuşu aldım tek tük ötüyor ve acayip korkuyor ama arkadaşımda aldı onunki sesli hareketli ve sevecen benimki neden öyle değil acaba bilgi verirmisiniz.
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 18.01.2022
Her İnsanın Mizacı bir olmayacağı gibi kuşlarda da bu aynıdır. Ona zaman tanıyıp size güvenmesini beklemelisiniz.
0 0

avatar
Oğuzhan Aydın 29.11.2021
Selamlar, benim muhabbet kuşum ciddi anlamda öterdi hiç susmazdı şuanda 6 yaşında hatta 7 sine yakın ama artık hiç ötmüyor uçmasında falan bi aksaklık yok bebeklik hali gibi kıpır kıpır ama ötmüyor ilgi deseniz evladım gibi severim ondan zannetmiyorum acaba yaşlandığı için olabilir mi ?
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 30.11.2021
Muhtemel olabilir keyifli olmayabilir yada tüyde olabilir malum tüy zamanı kuşların.
0 0

avatar
Melis 20.11.2021
Benim kuşum düştükten sonra ötmemeye başladı yaklaşık1-2dakikadır böyle ağzını açıyor fakat sesi çıkmıyor ve kanatlarını açık tutuyor uçamıyor bize can çekişiyor gibi geldi dilinin bağazına kaçmış olabileceğini düşünüyoruz sizce neden?
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 22.11.2021
Korktuğu ve canı yandığı için olabilir korkusunu attıktan sonra düzelecektir.
0 0

avatar
Kaan 25.06.2020
7 aylik yavru muhabbet kusum var geldi geleli hic ötmüyor bir tane daha kusum var o buyuk tabi o hep ötüyor hastami acaba
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 22.11.2021
Alıştıktan sonra düzelir yeni geldi tanımaya çalışıyor ortamı.
0 0

avatar
Ebru 11.06.2020
Muhabbet kuşum eve yeni geldi ötmüyor neden ötmez yada ötmesi için ne yapabilirim.
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 22.11.2021
Makalede yazıyor zaten cevabı ortama alıştıktan sonra ötmeye başlayacaktırç
0 0

avatar
Sirac 24.05.2020
Muhabbet kuşunu yedim o yüzden ötmüyor
0 0 Cevapla
avatar
Hilal 11.06.2020
Ne diyon be sen özürlümüsün
0 0
avatar
Evcil Yazar 01.06.2020
Aferin Sana Zeki bir çocuksun.
0 0

avatar
Naz 22.05.2020
Benim kuşum fesleğen yedi ve kabardı, kuş şesu açtım bir işe yaramadı en sevdiği şarkıya bile eşlik etmiyo birisi çüm söylesin
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 01.06.2020
Fesleğen Muhabbet kuşlarına çok vermemek kaydı ile faydalı bir yeşilliktir sorunu o yaratmamıştır.
0 0

avatar
Ramazan cebe 30.04.2020
Muhabbet kuşum ötmüyor ses kayıtlarını açınca ötüyor kapatınca tekrar susuyor ne yapmam lazım
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 01.06.2020
Muhabbet Kuşunuz streste olabilir ötmeme nedeni bu olabilir kendini güvende hissetmiyor olabilir.
0 0

avatar
NİSA 13.12.2019
TEŞEKÜRLER KUŞŞUM ÖTMÜYORDA O YÜZDEN SORDUM
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 01.06.2020
Muhabbet Kuşu sesi dinletin olduğu ortama güvensin.
0 0

avatar
biri 08.12.2019
muhabbet kuşum 6 yıldır bizde ama doğru düzgün ötmüyor bile konuşmasını da öğrenmedi geçen yıl kuzenlerim kuş almışlar kuş çok konuşuyordu benim kuşumla tanışınca sesi soluğu çıkmamaya başladı neden?
0 0 Cevapla

avatar
Orhan 27.06.2019
Muhabbet kuşum ötmüyor neden?
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 01.06.2020
Muhabbet Kuşu ötmeme sorunu olduğu ortama güvenmeme stres ve hasta olmasından kaynaklı olabilir.
0 0

avatar
Serap 17.01.2019
Muhabbet Kuşum ötmeyi kesti sesleri dinletince biraz cıvıldadı ama sanırım keyfi pek yok vitamin veriyoru.
0 0 Cevapla