Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Muhabbet Kuşu Türleri Nelerdir Kaça ayrılırlar Bu cevap aslında herkesin bildiği gibi bir kaç çeşittir ama kendi aralarında mutasyonlara uğrayarak farklı isimler almışlardır. Muhabbet Kuşlarının Anavatanı Avusturalyadır ve asıl renkleri yeşil olarak görülmektedir bu bazı deneyler ile mutasyonlara uğramış ve çeşitli renkler almışlardır. Muhabbet Kuşu içlerinde en yaygın ve sevilen tür Çekoslavak muhabbet kuşudur bu kuşlar Yerli diye tabir edilen kuşlara göre daha iridir. Yerli muhabbet kuşları Muhabbet kuşu türleri içinde en ufak olanlardır yerli denilmesi aslında ülkemizden çıkmasından dolayı değil en çok satılan ve üretilenler arasında olmasından kaynaklanmaktadır. Muhabbet Kuşu Türleri içinde En çok sevilen ve üretimi zor olan Show Jumbo muhabbet kuşlarıdır bu ırk ingiliz asıllıdır ve oldukça iridirler resimdekilerde bunların bir örneğidir bunları takip eden türler Tepeli muhabbet kuşları ve Japones Muhabbet kuşlarıdır. 

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet Kuşu türleri çeşitli varyant kanat tüy yapısı boy ve çeşitli renk ve mutasyonlara göre çok çeşitlidirler. Muhabbet kuşu türlerini öğrenmek belirlemek için resimler bizim için çok açık şekilde yeterli olacaktır. Muhabbet kuşu türleri resimler ile daha net anlaşılmakta yeşiller maviler albinolar teksaslar opaller benekliler siyah kafalılar lutinolar çok çeşit muhabbet kuşu türleri vardır ama bu türleri doğada görmek mümkün değildir. Doğada genel olarak yeşil muhabbet kuşları vardır diğer mutasyonlar genetik aşılamalar ile laboratuvarda çoğalmışlar ve kan taşıyıcı olmuşlardır. Aşağıdaki Resimde Muhabbet Kuşu türleri açık bir şekilde görülmektedir. Daha sonra yazımızda düzenlemeler yaparak tek tek tüm Muhabbet kuşu türlerini anlatmayı planlıyoruz.

Muhabbet Kuşu Türleri

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları

Açık Yeşil Muhabbet kuşları, Türkiye'de en çok görülen muhabbet kuşu türlerindendir. Açık yeşil muhabbet kuşlarının başlarının sarı gövdelerinin ise açık yeşil renkte halka halka olmasıdır. Boyları 18 cm ve ana genlere sahip bağışıklık sistemleri oldukça çok kuvvetlidir.

Albino Muhabbet Kuşları

Tek Renk ve Gözleri kırmızı olur. Bu diğer hayvan türleri içerisinde bulunan pigment eksikliği nedeni ile aynı sorundan kaynaklanır.  Sarı ve Beyaz Renkleri vardır.

Gök Mavi Muhabbet Kuşları

Gövdesi mavi kanatları gri halkalarla süslenmiş bir muhabbet kuşu türüdür. Sky Blue olarak da adlandırılmaktadır.

Gri Kanat Muhabbet Kuşları 

Gri Kant muhabbet kuşlarının renkleri gri tonlarda olur yüz kısımları beyaz ya da sarı renkler vardır. Vücutları gri tonlarda kanat halkaları ise açık gri beyaza çalan renklerle desenlenir.

Lutino Muhabbet Kuşları

Lutino Muhabbet Kuşları Tek renk olarak önümüze çıkarlar buna rağmen yüzlerinde farklılık gösteren daha açık tonlarla sakal şeklinde bir desen vardır. Diğer Muhabbet Kuşu Türlerindeki gibi gaga mavi olmaz erkekler daha açık pembe dişilerde ise burun delikleri etrafında beyazlık olur.

Show Jumbo Muhabbet Kuşları

Jumbo Muhabbet Kuşları iri cüsseleri ile bilinirler dik ve kalın bir gövdeye sahiptir Diğer Muhabbet Kuşu türlerine göre oldukça iridirler. Show Jumbo Muhabbet kuşları ise bunlardan ayrılır büyük bir taca sahiptirler ve gövdeleri büyük ayakları ise neredeyse görünmez.

Pakistan Muhabbet Kuşları

Pakistan Muhabbet Kuşu Türü diğer türlere göre daha küçük ve ince bir yapıya sahiptirler.

Çekoslovak Muhabbet Kuşları

Çek Muhabbet Kuşları uzun kuyrukları diğer türlere göre daha boylu ve uzun kuyruklara sahiptir. Türkiye'de oldukça sık beslenir ve tercih edilirler.

Hollanda Muhabbet Kuşları

Hollanda Muhabbet Kuşu Türü Çek ile benzerliklere sahiptir ama göğsü daha büyük ve dolgundur. Çek kadar uzun kuyruğa sahip olmasada boylarıda büyüktür.

Muhabbet Kuşu Türleri ve Muhabbet Kuşu Renkleri

Sarı - Rainbow - lutino - Beyaz - lacewing - Albino - Fallow - spangle bil

MUHABBET KUŞU RENK MUTASYONLARI

 1. Temel Renkliler
 2. Gri Faktörler
 3. Seyreltik (Soluk) Renkliler
 4. Lutino/Albinolar
 5. Koyu (Siyah) Faktörler
 6. Mor Faktörler
 7. Sarı Yüzlüler

 MUHABBET KUŞU KANAT DESENLERİNE GÖRE

 1. Opaller 
 2. Pullular (Spangle)
 3. Tarçıniler (Cinnamon)
 4. Normaller

MUHABBET KUŞU PARÇALI KANATLILAR

 1. Baskın Parçalı
 2. Temiz Kanat
 3. Koyu gözlü füz renkler
 4. Baskın Parçalılar

MUHABBET KUŞU TÜRLERİ

 1. Tepeli Muhabbet Kuşları
 2. Devetüyü Kahve Desenliler (Fallow)
 3. Teksas Temiz Vücutlar (Texas Clearbody)
 4. Antrasitler (Anthracite)
 5. Siyah yüzlüler (Blackface)
 6. Dantel Kanatlılar (Lacewing)
 7. Semer Sırtlılar (Saddleback)
 8. Yarım Taraflılar (Half-sider)
 9. Barut Renkliler (Slate)
 10. Benekliler (Mottled)

Doğanın ruhu