Yerli Muhabbet Kuşu

Yerli Muhabbet Kuşu

Latince adı : Melopsittacus undulatus
Boyu : 15 ila 20 cm arasında değişir.
Ortalama Yaşam Süresi : 7 ila 15 yıl arasında değişebilir
Konuşma Yeteneği : Var
Renkleri : Yeşil, mavi, sarı, gri ve beyaz gibi çeşitli ton ve Renklerde olabilir.
Yaşam Alanı : Avustralya'nın çeşitli bölgelerinde yaşarlar.
Yerli Muhabbet Kuşu

Yerli Muhabbet Kuşu

YERLİ MUHABBET KUŞU ÖZELLİKLERİ

Yerli Muhabbet kuşlarına bence ırk demek tam anlamı ile doğru olmayacaktır daha çok Hollanda ve Çek Muhabbet kuşlarının kırılması le ülkemizde bakılmaya başlayan orta ölçek bir muhabbet kuşu ırkıdır. Pakistan Muhabbet kuşundan daha iri ama diğer ırklara göre daha küçük olan Muhabbet kuşu cinsi ülkemizde yavru bakmakta da iyi olduğu için oldukça çok beslenmiştir genelde bu muhabbet kuşu İzmir bölgemizde çok beslenmiş ve üretilmiştir. Yerli muhabbet kuşu cinsi evde beslenmek için uygun bir cins muhabbet kuşudur fiyatları çek muhabbet kuşuna göre daha uygun olması nedeni ile evlerde beslenen bir muhabbet kuşu cinsi diyebiliriz. 

Yerli Muhabbet Kuşu  Petshop 'larda oldukça çok rağbet görmektedir bunun nedeni fiyatlarının daha uygun olması ve satışlarının daha çok olmasıdır. Yerli muhabbet kuşu çok fazla satılmakta ve oldukça çok üretilmektedir. Evlerde hemen hemen hep bu kuş türü beslenmektedir. Oldukça hareketli ve gevezedirler. Konuşma yetenekleri diğer türler ile aynıdır. Dişilerin eğitilmesi ve konuşması çok azdır erkekler daha çabuk alışır ve daha çok kelime konuşurlar. Tohumlar ile beslenirler. 

Yerli Muhabbet Kuşu

İlginizi ÇekebilirMuhabbet Kuşu ilanları ve Fiyatları

Yerli Muhabbet Kuşu Beslenmesi ve Bakımı

Beslenme Muhabbet kuşlarında oldukça önemlidir. Tohum karışımları verilen mama kalsiyum kum bunlar eksik olmamalıdır. Sağlıklı bir kuş için bakım beslenme büyük önem taşımaktadır. Muhabbet kuşlarında ani hava değişikliği çok büyük etkilere yol açmaktadır. Sağlıklı bir kuş bunu kolay atlatabilir ama bakımı iyi olmayan kuşlar buna yenik düşerler. 

Yerli Muhabbet Kuşu konuşurmu? Evet konuşur Önemli olan gerekli ilgi alaka ve sabrı göstermenizdir tabi yavru iken almanız faydalı olacaktır.

Muhabbet kuşlarımızı cereyanda bırakmamamız gerekir bu kötü sonuçlar bırakır. En çok dikkat etmemiz gereken unsurlardan biridir. 

Yerli Muhabbet Kuşu

İlginizi ÇekebilirMuhabbet Kuşu İsimleri

Kafes Temizliği günlük taze su yem kontrolü hepsine önem vermemiz gerekir.  Muhabbet kuşu tüy 'de ise vitamin takviyelerini arttırmalıyız bunun için özel vitaminler vardır.  Muhabbet Kuş'una seviyor diye çok fazla kıvırcık marul genel olarak yeşillik veriyoruz buda büyük bir hatadır bu kuşun ishal olmasına yol açar haftada bir kere vermemiz bununda mümkün ise ıspanak olmasına dikkat etmemiz önemlidir.

Elbette! Muhabbet kuşlarının bakımı, beslenmeleri ve karşılaşabilecekleri hastalıklar hakkında bilgi verebilirim:

Muhabbet Kuşu Bakımı

  • Kafes Seçimi: Geniş, yatay uzunluğa sahip, tüylerinin zarar görmemesi için tel aralığı uygun bir kafes seçilmelidir.
  • Temizlik: Kafes ve yemlikleri düzenli olarak temizlenmeli, taze su sağlanmalıdır.
  • Sosyal İhtiyaçlar: Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır, bu nedenle yalnız bırakılmamalıdırlar. En az bir eş veya insan ilgisi gerekebilir.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

  • Tohum Karışımı: Hazır muhabbet kuşu yemi veya özel bir tohum karışımı sunulmalıdır.
  • Taze Meyve ve Sebzeler: Haftada birkaç kez taze meyve ve sebzeler vermek sağlıklı bir beslenme sağlar.
  • Mineral Taşı: Kemirme ihtiyaçlarını karşılamak için mineral taşları veya kemirme tahtaları sunulmalıdır.
  • Su: Her zaman temiz ve taze su sunulmalıdır.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

  • Solunum Yolu Enfeksiyonları: Soğuk ve rüzgârlı hava, muhabbet kuşlarını solunum yolu enfeksiyonlarına karşı hassas kılabilir. Bu nedenle kafesin rüzgâr almayan bir yerde bulunması önemlidir.
  • Tüy Dökme Sorunları: Yanlış beslenme, parazitler veya strese bağlı olarak tüy dökme sorunları yaşanabilir. Veteriner kontrolü gerekir.
  • Parazitler: Dışkılarda parazit varlığı veya kafeste böceklerin bulunması, parazit enfeksiyonlarına işaret edebilir. Veterinerinize danışın.

Muhabbet kuşları hassas olabilir, bu nedenle düzenli olarak veterinere götürülmesi, hijyen ve beslenme konusunda dikkat edilmesi önemlidir. Eğer kuşunuzda anormal davranışlar veya sağlık sorunları görürseniz, bir veterinerden yardım almalısınız.

Yerli Muhabbet Kuşu Fiyatları ve İlanları için Sitemizdeki ilanlara göz alabilirsiniz.

Misafir
30.06.2020 Cevapla

Yerli ve cek arasindaki fark nedir ben hicbir fark göremedim 1 kere cek kus almistim yerlilerden bir farki yoktu.

Misafir

Boyut farkı var. Yerliler Daha kısa ve küçüktür. Çekler ise Daha iri uzun kuyruk yapısına sahiptirler.

Misafir
08.02.2018 Cevapla

Konuşurum bunlar

Misafir

Konuşur Sorunsuz bir şeklide sadece size kalmış eğitmek alıştırmak Muhabbet Kuşlarının yeteneğidir genel olarak ırk pek önemli değil ama erkek muhabbet kuşları bu konuda daha yeteneklidir.