Yerli Muhabbet kuşlarına bence ırk demek tam anlamı ile doğru olmayacaktır daha çok Hollanda ve Çek Muhabbet kuşlarının kırılması le ülkemizde bakılmaya başlayan orta ölçek bir muhabbet kuşu ırkıdır. Pakistan Muhabbet kuşundan daha iri ama diğer ırklara göre daha küçük olan Muhabbet kuşu cinsi ülkemizde yavru bakmakta da iyi olduğu için oldukça çok beslenmiştir genelde bu muhabbet kuşu İzmir bölgemizde çok beslenmiş ve üretilmiştir. Yerli muhabbet kuşu cinsi evde beslenmek için uygun bir cins muhabbet kuşudur fiyatları çek muhabbet kuşuna göre daha uygun olması nedeni ile evlerde beslenen bir muhabbet kuşu cinsi diyebiliriz. 

Yerli Muhabbet Kuşu  Petshop 'larda oldukça çok rağbet görmektedir bunun nedeni fiyatlarının daha uygun olması ve satışlarının daha çok olmasıdır. yerli muhabbet kuşu çok fazla satılmakta ve oldukça çok üretilmektedir. Evlerde hemen hemen hep bu kuş türü beslenmektedir. Oldukça hareketli ve gevezedirler. Konuşma yetenekleri diğer türler ile aynıdır. Dişilerin eğitilmesi ve konuşması çok azdır erkekler daha çabuk alışır ve daha çok kelime konuşurlar. Tohumlar ile beslenirler. 

Yerli Muhabbet Kuşu Beslenmesi ve Bakımı

Beslenme Muhabbet kuşlarında oldukça önemlidir. Tohum karışımları verilen mama kalsiyum kum bunlar eksik olmamalıdır. Sağlıklı bir kuş için bakım beslenme büyük önem taşımaktadır. Muhabbet kuşlarında ani hava değişikliği çok büyük etkilere yol açmaktadır. Sağlıklı bir kuş bunu kolay atlatabilir ama bakımı iyi olmayan kuşlar buna yenik düşerler. 

Muhabbet kuşlarımızı cereyanda bırakmamamız gerekir bu kötü sonuçlar bırakır. En çok dikkat etmemiz gereken unsurlardan biridir.  

Kafes Temizliği günlük taze su yem kontrolü hepsine önem vermemiz gerekir.  Muhabbet kuşu tüy'de ise vitamin takviyelerini arttırmalıyız bunun için özel vitaminler vardır.  Muhabbet kuşu'na seviyor diye çok fazla kıvırcık marul genel olarak yeşillik veriyoruz buda büyük bir hatadır bu kuşun ishal olmasına yol açar haftada bir kere vermemiz bununda mümkün ise ıspanak olmasına dikkat etmemiz önemlidir.