Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır? Sultan papağanı yaşı hesaplama, Sultan Papağanı Yaş Tahmini Sultan papağanı aldığınızda en çok merak ettiğiniz papağanınızın yaşıdır. Satın aldığınız kişinin söylediği yaş sizi tatmin etmez ve buda genelde doğrudur çünkü birçok papağanı bu şekilde satarlar. Size gerçek yaşını söylemeden yavru diye satıp para kazanırlar bu paranın ne kadarı helal o tartışılır ama onuda pek düşünen kalmamıştır. Sultan papağanı yaşı anlamak zordur bunun için en iyisi yavru almış kişilerden gidip yavruluktan yeme düşmüş yavru sultan papağanı almaktır bulamıyorsanız size önerebileceğimiz birkaç nokta vardır bunlara dikkat ederek alabilirsiniz. Sultan papağanı yaşı anlamak için ilk önce ayaklarına bakabilirsiniz şayet yavru bir sultanın ayakları daha incedir. Gagaları daha pürüzsüzdürler yetişkinlere göre ve biraz daha çelimsiz olurlar gözleri yuvarlak ve siyahtır baş hatları daha belirginleşmemiş ve tüyleri biraz oturmamış olur. 

Sultan Papağanı Yaş Tahmini Nasıl Yapılır

sultan papağanı yaş tahmini

İlginizi Çekebilir: Sahibinden Satılık Sultan Papağanı ilanları ve Fiyatları

Petshoplar'da satılan kuşlar genellikle ithalatçılardan alınmadır belli süre kontrol altında tutulur ama sağlık durumları pek iyi olmaz buda alışma süreçlerinin tam olarak bitmemiş olmasıdır. Yavru sultan papağanı almak istiyorsanız öncelikle yukarıda belirttiğim özelliklere dikkat etmelisiniz daha sonra kuyruk altına bakınız popo kısmı sarı ise ishaldir buda kuşun hasta olduğunu ve iyileşme sürecinin kolay olmadığını gösterir. Petshoptan ya da başka yerden sultan papağanı alacaksanız öncelikle oturup beş dakika izleyin hareketliliğini etrafa olan merakını ona göre papağanınızı seçip alınız. Papağan yası hesaplamak göründüğü kadar kolay değildir. 3 aylık sultan papağanı ile 6 aylık sultan papağanını ayırt edemezsiniz sadece yavruluk dönem tahminleri oluşturabilirsiniz.

Sultan papağanlarının yaşını belirlemek, genellikle biraz deneyim ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Ancak, bazı genel ipuçları ve yöntemlerle yaş tahmini yapabilirsiniz. İşte sultan papağanlarının yaşını belirlemek için kullanılabilecek bazı yöntemler:

Tüy Renkleri ve Desenlerine bakara yaş tahmini

Sultan papağanlarının tüy renkleri ve desenleri yaşları hakkında ipuçları verebilir. Genç sultan papağanları genellikle daha soluk renklere ve daha az belirgin desenlere sahip olabilir. Zamanla, tüyleri daha parlak ve desenleri belirgin hale gelir.

Gözbebeklerine bakarak yaş tahmini

Genç sultan papağanlarının gözbebekleri genellikle daha belirgin ve daha koyu renkte olabilir. Yaşları arttıkça gözbebekleri biraz soluklaşabilir.

Tüy Dökme durumuna göre yaş tahmini

Sultan papağanları belirli dönemlerde tüy dökerler. Tüy dökme dönemleri genellikle genç kuşlarda daha belirgin olabilir. Ancak, bu yöntem yalnızca belirli dönemlerde etkili olabilir.

Ses ve Davranışlarına göre yaş tahmini

Genç sultan papağanları genellikle daha enerjik ve oyunbaz olabilirler. Yaşları arttıkça daha sakin ve belirgin bir karakter göstermeye başlayabilirler. Ayrıca, yaşlı kuşlar genellikle daha belirgin ve değişik tonlarda ses çıkarabilir.

Tırnak ve Gaga Durumuna göre

Genç sultan papağanlarının tırnakları ve gagaları genellikle daha yumuşak ve esnek olabilir. Yaşları arttıkça tırnaklar ve gagalar genellikle daha sert ve kalın hale gelir.

Ancak, bu ipuçları genel bilgilerdir ve kuşların bireysel özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Kesin bir yaş belirleme için veteriner hekimden yardım almanız daha doğru olacaktır. Veteriner hekim, fiziksel muayene ve gerekirse radyolojik incelemeler gibi daha kesin yöntemler kullanarak kuşun yaşını belirleyebilir.

5 Yorum Yapıldı

Misafir olarak yorum yapıyorsun.

Kerim 13.11.2018
Sultan Papağanı yaşı anlamak çok kolay yeterki bir kere yavru alıp onu inceleyin çok farklı özellikler duruş boy ve hareketleri var yavru sultan papağanlarının
0 0 Cevapla

Müge 13.12.2018
Sanırım benim papağanım dişi :) Çünkü tek bir ses çıkarıyor
0 0 Cevapla
Eylül 07.03.2020
Ne kadar güzel benimkide dişi
0 0

Mehmet 02.03.2023
Ben birtane Sultan papağanı Aldım Aldığım Kişi Yanı petshoop Bana 6 aylik dedi ama Araştırdım yanlış çıkıyor
0 0 Cevapla

Orhan 01.01.2024
Dün aldım bi tane komple beyaz başka en ufak renk yok . Cüssesi normaline göre biraz daha yapılı ama başı kel biraz anlayamadim nasıl bisey varmı bi düşüncesi olan abiler ablalar ?
0 0 Cevapla
Evcil Yazar 02.01.2024
Öncelikle hayırlı olsun yavru olduğunu düşünüyorum ve eve yeni gelmiş biraz eve ve olduğu yerine alışmasını bekleyin.
0 0

Orhan 01.01.2024
Ve hiç ötmüyor. Telefondan aynı papaganlarin seslerini açtığım zaman başlıyor ötmeye
0 0 Cevapla