Tohum Çimlendirme

Tohum Çimlendirme

Muhabbet Kuşu Maması İçin Tohum Çimlendirme

Muhabbet Kuşu için Tohum çimlendirmek onun sağlığı için oldukça önemlidir. Besin açısından çok zengin bir protein deposudur çimlenmiş tohum istek ayrı ister mamaya katarak çimlenmiş tohumlarınızı muhabbet kuşlarınıza verebilirsiniz.

Vahşi yaşam ortamlarında muhabbet kuşları yeni çimlenmiş ya da tomurcuklanmış yerlere oldukça sık giderler bunlar meyveler, ağaç kabukları, çim sapları gibi yeni filizleri arar ve onları oldukça büyük bir iştahla tüketirler.

Bu filizlenmeye başlamış tohumlarda oldukça yüksek değerde protein ve vitamin yanında mineraller vardır bunu muhabbet kuşlarımız kafeste bulamayacağı için bizim sağlamamız gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Tohum Çimlendirma

Gelelim Kuşlarımız için Tohum Çimlendirme işlemine

Çimlendireceğimiz tohumları detaylı bir şekilde sirkeli suda yıkamalıyız. Tel Süzgeç ile suyu süzülerek 6 saat kadar ılık suda bekletiriz. Bu bekletme Tohumların yumuşamasına ve çimlenmeye hazır hale gelmesine yeterli bir süredir daha sonra tekrar temiz su ile yıkarız. Daha sonra bir kaba alarak çimlenmesi için beklemeye alırız ertesi gün çimlenme ufakta olsa gözle görülür şekilde başlayacaktır. İster hemen verebilir isterseniz bir gün daha bekleyebilirsiniz.

Çimlenmiş Tohumları Muhabbet Kuşlarımıza vermeden önce tekrar yıkayıp sirkeli suda bekletiriz daha sonra bol su ile durular ve servise hazır hale getiririz.

Muhabbet Kuşu Tohum Çimlendirma

Çimlenmiş Tohumlar Muhabbet kuşları için vazgeçilmez bir besindir özellikle yavru dönemlerinde hem anne babanın hem ‘de yavruların daha güçlü ve dayanıklı olması hastalıklara karşılı dirençli bir vücut için çok fazla öneririm.

Ayrıca Muhabbet Kuşlarımız Tüye Girdiklerinde Bu Dönemde Çimlenmiş tohum oldukça önem taşır ve kuşların buna ihtiyacı olur.

( Benden Söylemesi Sizden Uygulaması )

1 Yorum Yapıldı

avatar
Misafir olarak yorum yapıyorsun.

avatar
31.03.2021
Teşekkür ederim sayenizde başarılı bir şekilde muhabbet kuşlarım için tohum çimlendirdim.
0 0 Cevapla