Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İçindekiler

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Bana göre kedi familyasının en çok aktif olan kedi ırklarından biridir Habeş kedi türü diğer ismi ile Abyssinian kedisi.  Kaslı iskelet yapısı güzel rengi ve muhteşem tüy yapısı ile kedi severleri kendine mest etmiştir. Bu özelliklerle birlikte Habeş Kedisi keskin bakışları ilede kendini diğer türlerden ön plana çıkarmıştır.

İnce yapısı üçgen kafa şekli ve sivri ve büyük kulaklara sahiptirler.  Badem şeklinde olan gözleri ile birkaç göz rengine sahip bir türdür bu göz renkleri yeşil, ela, altın ve bakır renklerdedir. Güçlü uzun ince bacak yapısı oval patilerine güçlü pençelerle eş değerdir.  Uzun ve sivri bir kuyruk yapısına sahiptirler.

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

Habeş Kedileri özgür bir yapıya sahiptirler kucaktan pek hoşlanmazlar. Meraklı enerjik ve girişken bir yapıda olmaları onları her an aktif bir kedi türü yapar kısıtlamaya gelmezler bunun için bu yapısına dikkat ederek sahiplenmekte büyük fayda vardır. Habeş kedisini alıp evde kucakta beslemek isteyenler için üzücü bir haber bu eğer bu eğilimde iseniz Habeş kedisi bakmaktan vazgeçmelisiniz.

Habeş kedileri sahiplerini benimser ve onun yanında olmaktan mutlu olurlar yanında durmaya onu takip edip neler yaptığını gözlemlemeye eğilimlidirler. Koltukta oturuyorsanız size yakın bir yerde oturup sizi izlerler ama dediğimiz gibi kucak sevmezler bu onları mesafeli ve soğuk yapmaz sahiplerine karşı oldukça sıcak kanlıdırlar.

Kabiliyetli ve kendi kendini eğlendiren kedilerden oldukları için ev içerisinde kendi kendini eğlendirebilirler ama kalabalık ev ortamından daha çok hoşlanırlar aile fertleri ile oyun oynar ve kendi ile birlikte evdekilere de güzel vakit geçirtir. Yalnız tek başına evde kalmaması gerekir bunun için yalnız bırakacaksanız evde yanına bir arkadaş almanız faydalı olacaktır yalnız kaldıklarında sıkılır ve saldırganlaşabilirler muhakkak aktivite yapacak bir arkadaşa ihtiyaç duyarlar. Zeki bir kedi türüdür bunun yanında tırmanma ve zıplama vazgeçilmezleri arasındadır ev içinde bunu sergilemekten çekinmezler bunun yanında iyi birer avcıdırlar bu özelliği ile kullanım alanları oldukça geniştir özellikle çiftliklerde kendine yer edinmiştir.

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri

Habeş kedileri orta uzunlukta boydadırlar ince vücut yapıları onları daha zarif ve asil bir görüntü vermektedir. Vücutları çok iri ya da çok sıska görünmez tam kıvamında bir vücut orantısındadır. Üçgen görünümünde bir başları vardır burun ve çenesi düz bir yapıdadır. Kulakları sivri ve daha uzundur Habeş kedilerinin bunun yanında iri badem şeklinde parlak gözleri onları daha etkileyici kılmıştır. Habeş kedimizin ayakları birbirine orantılıdır ve patileri oval bir yapıdadır. Kuyrukları vücut ile orantılı sivrilen bir şekildedir. Tüy yapıları ipeksi bir görünüm verirken yumuşak ve parlak bir yapıdadır. Habeş Kedilerinde Standart renk tonu koyu kırmızımsı kahverengine çalan bir renk tonunda olmakla birlikte açık kahverengi ve saf gümüş renklerin dede görülmüştür.

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Bakımı kolay kedi türleri arasında yer alır ekstra bakım istemezler protein değeri olan bir mama onun için yeterli olacaktır.

Habeş Kedisi Nasıl Eğitilir?

Pek eğitime müsait bir kedi değildir ama zeki canlılardır biraz emekle birkaç şey öğretseniz de öğrettiklerinizi canı isterse yapacaktır Habeş kedileri özgür ruhlu kedilerdir itaat etmeyi sevmezler.

Habeş Kedisi Sağlık Durumu?

Habeş kedileri, bağışıklıği güçlü kedilerdir ve oldukça dayanıklıdırlar. Habeş kedilerinin genetik sorunları vardır bunun başında diş eti iltihabı ve böbrek bozukluğudur. Bunun yanında gözlemlenen hastalıkları diz kapağı çıkması, nörolojik sorunlar arasında yer almaktadır.

Habeş Kedi si ilanları için Sitemizin Kedi ilanlarını ziyaret edebilirsiniz. Yavru Habeş Kedisi ilanları ve ücretsiz kedi sahiplendirenlerle iletişim kurup kedi sahiplenebilirsiniz. Merak Ettiğiniz kedi ile ilgili soru sorabilir ve destek için paylaşıp yorum yapabilirsiniz.

DİKKAT!

E-evcil.com olarak bir evcil hayvan satın almadan önce onu sahiplenmenin daha değerli ve doğru olduğu savunmaktayız. Barınaklardan ya da gönüllü evcil hayvanlarını sahiplendirenlerden evcil hayvan alarak onlara sıcak bir yuva sağlamalarını önemsiyoruz. Barınaklarda kötü koşullarda olan ve yardıma, sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan birçok can var. Satın almak yerine onları sahiplenerek çok değerli ve duyarlı davranmış olursunuz.
Sitemizde Yuva Arayan ilanlarına bakabilirsiniz.

Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!