Malinua Kanarya (Waterslager)

Malinua Kanarya (Waterslager)

İçindekiler

Malinua Kanarya Özellikleri Nelerdir?

Belçika Bülbülü olarak bilinen Malinua Kanarya türü oldukça çeşitli bir sese sahiptir bu yüzden dinlemek için oldukça tercih edilir.  Çok çeşitli ve geniş bir repertuvara sahiptir çeşitli melodiler ile öterler buda onları vazgeçilmezler arasında kılar.

Türkiye’de Malinua ve Waterslager adıyla anılırlar aynı ırk olmalarına rağmen iki ayrı tür olarak anılır bunlar Belçika ve Hollanda türleri olarak ikiye ayrılır. Aynı sesler ile öterler makamları aynıdır ama ötme biçimleri biraz daha farklıdır.

Waterslager Kanarya endamlı zarif baş biçimli gagası ince ve gözleri siyah ve parlaktır.  Boynu uzun ince Göğsü az kabarık kanatları vücuduna tam olarak yapışıktır. 15 ile 17 cm arasında boyu değişmektedir. Düz sarı renklerindedir ama günümüzde lekelilerine de rastlamak mümkündür.  Dişileri iyi yavru bakarlar.

Malinua Kanarya (Waterslager)

Her iki türde vuruşlu ve makaralı ötebilirler ama Belçika daha sesli ve baskın öter. Ama çok iyi olanlar hariç Bülbül makamı olan Tjokken, artı rulesi ve metal sesleri daha cılızdır ve duyulması zordur. Belçika Kanaryaları en iyi oldukları sesler Akar-Kaynar ve çağlayan su makamlarıdır.

Vuruşlu ötüm biçimleri ve çınlayan nağmeler ile öten Hollanda Waterslager bu özelliklerinden ötürü Belçika Malinois türünden daha sesli bir izlenim yaratsalarda biri sesli diğeri sessiz ötüyor demek pek doğru olmaz sanırım.

Türüne bakmaksızın iyi eğitim verildiğinde her iki türde eksiksiz nağmeler ve vuruşlarla insanı mest ederler. Büyük bir ses sanatçısını dinlerken aldığınız sevki düşünün bu kanaryalarıda besleyicisi o zevk ile dinler.

Bu Türde seslere hâkim olmak çok önemlidir nağmeleri ve eksikleri anlamak iyi bir kulak ile birlikte uzun tecrübe ister.

Malinua Kanarya (Waterslager)

YARIŞMALARDA KANARYA SESİ DEĞERLENDİRME

 • SU GİBİ ÖTÜŞLER (3 ÇEŞİTTİR)
 1. Akarsu ötüşü(sade): Klo,Klo,Klo
 2. Çınlayan su ötüşü(tekraren): Klu,Klu,Klu
 3. Kaynar su ötüşü(sade): Blo,Blo,Blo
 4. Kaynaşan su ötüşü(tek): Blu,Blu,Blu
 5. Çağlar su ötüşü(sade): Rolo,Rolo,Rolo
 6. Coşan su ötüşü(tek): Rulu,Rulu,Rulu
 • BÜLBÜL GİBİ ÖTÜŞLER 
 1. Sade: Tink,Tink,Tink
 2. Pest: Çok,Çok,Çok,Çok
 3. Makara: Çokçokçokçokçokçok
 4. Çınlayan: Cok,cok,cok,cok
 5. Derin: Çonk,çonk,çonk
 • FLÜT GİBİ ÖTÜŞLER
 1. Pest,orta,tiz: u,u,u,u,u
 2. Sut halinde: sut,sut,sut,sut
 3. Ut halinde: ut,ut,ut,ut
 • ÇINLAMALAR
 1. Çıngırak sesi: Tiling,tiling,tiling
 2. Çift sesi: Tilu,tilu,tilı
 3. Çınlamalar: Tilung,tilung,tilung
 • MAKARALAR
 1. Düğümlü: Rorrrr,Rorrrr
 2. Boğuk: Rurrrr…Rurrrr
 3. Flütlü: Rorrrrr-uuuuu
 4. Aralıklı: Bu-e,Bu-e,Bu-e

PUANLAMA =Elde edilen sonuc 3 ile çarpıldığında müsabakada alınan derece elde edilir. 95-105 dereceler arası iyi ,daha yüksek dereceler süper olarak sonuçlardır.

Malinua Kanarya (Waterslager) Fiyatları için sitemizin ilanlarına bakabilirsiniz. Kanarya Fiyatları ve besleyen üyelerimizden sahiplenebilirsiniz. Sahibinden Kanarya ilanları.

DİKKAT!

E-evcil.com olarak bir evcil hayvan satın almadan önce onu sahiplenmenin daha değerli ve doğru olduğu savunmaktayız. Barınaklardan ya da gönüllü evcil hayvanlarını sahiplendirenlerden evcil hayvan alarak onlara sıcak bir yuva sağlamalarını önemsiyoruz. Barınaklarda kötü koşullarda olan ve yardıma, sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan birçok can var. Satın almak yerine onları sahiplenerek çok değerli ve duyarlı davranmış olursunuz.
Sitemizde Yuva Arayan ilanlarına bakabilirsiniz.

Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!