Mozaik Kanarya

Anavatanı : İspanya
Kilo & Boy : 25-30 gram ağırlığında ve 13-15 cm boyundadır.
Ortalama Yaşam Süresi : 7-10 yıl yaşar.
Ötüm Şekli : Melodik, çeşitli tonlarda ötüşlerle ve şakırtılarla dikkat çeker.
Renkleri : Kırmızı, sarı, beyaz, siyah ve yeşil bulunur.
Yaşam Alanı : Kafes Kuşlarıdır.

Mozaik Kanarya Özellikleri, Beslenmesi, Bakımı, Türleri

Mozaik Kanarya 1942 YILLARINDA İtalya’da üretilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır.  Irkın Sarı Kanarya ve Venezuella kanaryası melezlemesi ile üretildiği söylenmektedir. Mozaik Kanarya Dünya çapında yarışmaları yapılan çok sevilen bir kanarya ırkıdır. Mozaik Kanaryalar hem ötüşü hemde renkleri ile birçok besleyiciye ulaşmıştır. Uluslararası yarışmalarda istenen bazı özellikler vardır bunlar hem maske hem kanat kökü ve kuyruk diplerindeki renkleridir.

Mozaik Kanarya Özellikleri Nelerdir?

Mozaik Kanarya 2 Tip olarak Ayrılır Bu Özellikleri şu şekildedir.

  • Tip 1 (Dişi Tipi) Mozaik Kanarya
  • Tip2 (Erkek Tipi) Mozaik Kanarya

Bu Mozaik Kanarya tipleri farklı değerlendirilmelidir. Tamamı ile hem renk hem de karakterleri ayrıdır. Aşağıdaki Resimde Tip 1 Dişi Özellikleri Gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir:Kanarya Tüy Dökümü

Mozaik Kanarya

Tip 1 Kanarya eşlemesinde eş seçimi ’de kendine uygun şekilde yapılmalıdır. Yanlış eşlemeler sonucu ırk farklı şekillere uğramıştır ama Gerçek bir Mozaik Kanarya severseniz üretimine çok dikkat etmeli ve eşlemelere oldukça önem göstermelisiniz. Yarışmalarda Tip 1 Resimde görülen özellikler dışında bir boya ya da renk görülürse kuş elenir. Tip 1 Kategorisinde Sadece Dişiler Yarışır. Bu Tip Kanarya üretmek için Erkek ve Dişi Tip1 Kategorisinde Olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:Kanarya Neden Ötmez?

Mozaik Kanarya

Tip 2 Kategorisi ise Sadece Erkeklere özel bir yarışma özelliği tanır. Tip 1 Mozaik Kanaryalarda Maske daha geniş gözükür Kafasındaki Maske Sakalarda görülen maskeler gibidir. Kanat başları, Göğüste ve kuyruk sokumunda istenilen renkler aranmaktadır.  Tip 2 Özellikli bir üretim yapmak istiyorsanız Eşleme yine aynı şekilde Tip 2 Erkek ve Tip 2 Dişi ile yapılmaktadır. Mozaik Kanarya Eşlemeleri ve özellikli bir kanarya için iyi kan hattına sahip üretici bulup onlardan temin ettiğiniz Mozaik Kanaryalar ile çalışmalısınız.

Mozaik Kanarya Beslenme

Tüm Irklarda ’da farklılık gösterse ‘de Mozaik Kanaryalarda yem karışımı çok önemli bir yer kaplar.  Mozaik kanaryalarda yemde kesinlikle şalgam tohumuna yer verilmemelidir bunun nedeni kanaryamızın renklerinde dalgalanma yapmasıdır eğer iyi bir üretici isek renklerine oldukça önem göstermemiz gerekir bu nedenle şalgam tohumu olmayan yem seçmeli ya da ona göre yem karışımı yapmalıyız. 

Kanarya yeminini kendimiz hazırlamak istersek: Aspur, Keten Tohumu, haşhaş, kenevir, çim tohumu, Nijer, darı ve azda olsa yulaf koyarak yem karışımı hazırlayabiliriz.

Aspur, Keten Tohumu, haşhaş, kenevir, çim tohumu, Nijer, darı ve azda Yemlerimizin taze olması oldukça önemlidir kuşlarımızın sağlığı için bayat yemlerden uzak durmalıyız. Yem Harici kuşlarımıza farklı besin takviyeleri ‘de yapabiliriz örnek olarak: ıspanak, kuru incir, elma, salatalık gibi besin takviyeleri yapılabilir.

Bunların yanında Kafesten eksik etmemekte fayda olan kuş kumu, gaga taşı, kömür ve kireç gibi ihtiyaçları önlerinden eksik etmemekte fayda vardır. Renk Kanaryalarına boya verdiğimiz için ciğerlerin yorulması olası nedenlerdendir bunun için yemine sık olmamakla birlikte deve dikeni tohumu katar arada bir veririz bu ciğerleri koruyacaktır. Eşleme ve Yavru Dönemlerinde Mama yapıp Kanaryalarımıza vermemiz Hem Sağlıkları açısından hem ‘de besin takviyesi açısından oldukça önemlidir.sa yulaf koyarak yem karışımı hazırlayabiliriz.

Mozaik Kanarya Mama

Mozaik Kanaryalarda Hazır Mamalar Kullanılırken Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri yavru döneminde kanaryalara verilen mamanın renk kuşları için hazırlanan mamalardan olmamasıdır bu yavruların istemediğimiz renklere bürünmesine sebep olabilir bunun için mamaya çok dikkat etmemiz gerekir.

3 Yemek Kaşığı Rusk, 1 Tatlı Kaşığı Bal, Çimlenmiş Nijer, 2 Yemek Kaşığı Susam, 1 Yemek Kaşığı Sarımsak Yağı ve Haşlanmış yumurtanın beyazı (Sarı verilmemeli) verilmelidir.

İlginizi Çekebilir:Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Mozaik Kanarya Ötüşü Sesi

1 Yorum Yapıldı

avatar
Misafir olarak yorum yapıyorsun.

avatar
Recep arslan 19.03.2023
Tavsiye edeceğiniz renk boyasını nedir ?
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 29.09.2023
Quiko Canthaxantin, kırmızı faktörlü kuşlar için bir yem takviyesidir. Konsantre kırmızı renklendirme ve renk yoğunlaştırma için. Quiko Canthaxantin, kanaryalar, siskinler, orman kuşları vb. İçin uygundur. Yüksek oranda cantaxsantin ve birçok önemli vitamin içerir. Quiko Canthaxantin, yetiştirme maması ile karıştırılabilir veya içme suyu ile verilebilir. Toz formu - ılık suda çözünür Beslenme önerisi: 1 çay kaşığı (5 gr) Quiko Canthaxantin'i yarım litre suda karıştırarak çözdürün veya 500 gr yumurta mamasıyla karıştırın.
0 0