Muhabbet Kuşum Çiftleşiyor Ama Yumurtlamıyor

Muhabbet Kuşum çiftleşiyor ama yumurtlamıyor defalarca çiftleştiklerine şahit oldum yuva ilede ilgileniyor ama çiftleştiklerini görüyorum arada 1 ay geçti neredeyse hala bir şey yok acaba sorun neden kaynaklanıyor olabilir.


Çözüldü 1 cevap

Genelde Muhabbet Kuşu yumurtlamama neden dişinin hazır olmadığından isteksiz olması streste olması en öncelikle baş gösteren sorunlardandır. 

Hazır olmayan muhabbet kuşları çiftleşse bile yumurtlamayabilirler illa çiftleşen muhabbet kuşu 10 güne yumurtlayacak diye bir şey yoktur. Erkek ve Dişi Muhabbet kuşu hazır ve herhangi bir kaygıları yok ise yumurtlarlar.

Erkek Muhabbet Kuşu iyi dölleyemiyor olabilir buda yumurtlamamasına bir neden olarak görülebilir ama bu seferde dişi kızgınlık yumurtası yapar yani buda tam bir neden olarak gösterilmez.

Ben bir çift muhabbet kuşumdan 1 yıl sonra yavru almaya başladım bir yıl boyunca çiftleştiklerini görmeme rağmen yumurtlamadılar bir sorun olduğunu düşündüm ama en sonunda mutlu son yavrular geldi.

Yani arkadaşlar kuşların yumurtlamama nedenleri çok çeşitli olabilir bunu saptamak için iyi gözlem yapmak gerekir. Muhabbet kuşu yağlanmış olabilir çevresel etkilerden dolayı stres ve kaygılardan dolayı çiftleşip yumurtlamıyor olabilir.

 


Beğen 0

Cevap Yazmak İçin Lütfen Üye Olun Yada Girişi Yapın!

SORUNUZMU VAR?

Sıkılma Sor Cevaplayalım.

Hemen Soru Sor