Muhabbet Kuşum Çok Durgun Ve Ötmüyor

Muhabbet kuşum çok durgun ve ötmüyor neden durgun ve halsiz görünüyor. Kabarık sessiz tünekte öyle duruyor yem yemeyi az çok yapıyor bazen tünekte yemlikte yem yer gibi hareketleri oluyor ama çok durgun duruyor kafasında sivri tüyleri var gibi. 

Muhabbet kuşumun durgun olmasının sebebi hasta olmasımı yoksa tüyde olmasımı nasıl anlarım. Kafesinde yemini suyunu vitaminini kumunu gaga taşını eksik etmem ama anlayamadım bir türlü.

Muhabbet Kuşum kuyruğunu yukarı aşağı hareket ettiriyor gık gık diye sanki burnunu çekiyor gibi hareketleride oluyor yardımlarınızı bekliyorum.


Çözüldü 2 cevap

Muhabbet kuşları bazen çeşitli nedenlerle durgunlaşabilir ve ötmeyebilir. Kuşunuzun durgunluğunun ve ötmemesinin altında yatan sebepleri anlamak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz: Sağlık Sorunları: Muhabbet kuşları, sağlık sorunları nedeniyle durgunlaşabilir. Eğer kuşunuzun tüyleri düzensizleşti, iştahsız davranıyor, tüy döküyorsa veya diğer belirtiler varsa, bu durum veteriner müdahalesi gerektirebilir. Ortam Değişiklikleri: Muhabbet kuşları hassas yaratıklardır ve ortam değişiklikleri, gürültü veya ışık seviyelerindeki değişiklikler durgunluklarına neden olabilir. Kuşunuzun kafesini veya bulunduğu yeri değiştirdiyseniz, bu dönemi bir uyum süreci olarak düşünün. Sosyal İhtiyaçlar: Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır ve insan etkileşimine ihtiyaç duyarlar. Yalnızlık, sıkılmışlık ve eksik ilgi, kuşunuzun durgun olmasına ve ötmemesine neden olabilir. Onunla daha fazla vakit geçirmeye çalışın. Yetersiz Beslenme: Kuşunuzun beslenme ihtiyaçlarına dikkat etmek önemlidir. Dengeli bir kuş yemi, taze su ve meyve/sebze takviyeleri sağlamalısınız. Kafes Temizliği: Kafesin temizliğine özen göstermek önemlidir. Kirli bir çevre, kuşunuzun sağlığını ve mutluluğunu olumsuz etkileyebilir. Stres Faktörleri: Kuşunuzun stres yaşadığı bir durum olup olmadığını gözlemleyin. Diğer evcil hayvanlar, aile içi gerginlikler veya korkutucu sesler, kuşunuzun stres yapmasına neden olabilir. Eğer kuşunuzun durumu endişe verici bir şekilde uzun sürüyorsa veya sağlık sorunlarına işaret ediyorsa, bir kuş veterinerine başvurmanız önemlidir. Muhabbet kuşlarının sağlık sorunları hızla kötüleşebilir, bu yüzden erken müdahale önemlidir.

Beğen 0

Muhabbet kuşum çok durgun ve ötmüyor ise bunun bir çok sebebi olabilir. Hastalıktan yada tüy değişiminden yetersiz beslenmeden bayat yemlerden bayat sudan olabilir. 

Öncelikle bunun ana sebebini belirlemen gerekir ve ona göre önlem almalısın. Tüy Değişiminden ise B Vitamini kullanmanı ve az az yulaf takviyesi yapmanı tavsiye ederim.

Hasta ise hastalığının teşhisi ve ona göre ilaç tedavisi yapmalıyız. 

Bayat Yem ve Bayat Sudan ise Öncelikle bunu ortadan kaldırmalısın.

Kuyruğunu oynatma sebebi astın ve üst solunum yolu sorunlarındandır bunun için hiprodoksi önerselerde ben nidazol kullandım ve oldukça iyi sonuçlar aldım tavsiye ederim.

Muhabbet kuşum çok durgun ve ötmüyor ise bir çok nedeni olabilir önce nedeni bulmak sonra ona göre çözüm oluşturmak doğru sonuça götürür.


Beğen 0

Cevap Yazmak İçin Lütfen Üye Olun Yada Girişi Yapın!

SORUNUZMU VAR?

Sıkılma Sor Cevaplayalım.

Hemen Soru Sor