En Değerli Muhabbet Kuşu Cinsi Hangisidir?

En Değerli Muhabbet Kuşu Cinsi Hangisidir?

En Değerli Muhabbet Kuşu Cinsi

Muhabbet kuşları, sevimli ve sosyal evcil kuşlardır, ancak en değerli olanı kişisel tercihlere ve beklentilere bağlı olarak değişebilir. Değerli olarak nitelendirilen bir muhabbet kuşu genetik özellikleri, bulunması zor olan ve ırk özelliklerine göre değişebilmektedir. Bazı ırklar ülkemize ilk geldiğinde bulunması zor olduğu için fiyatları yüksek olur ve birde genetik özelliklerine göre ayrı değerlendirilirler. Örnek verecek olursak japones muhabbet kuşları ülkemize yeni yeni geldiğinde fiyatları çok yüksekti döneme göre ve bu ırkın mutasyonları daha yüksek fiyatlandırılırdı onada örnek verecek olursak teksas, lutino, albino, rainbow, lacewing gibi mutasyonarı daha yüksek fiyatlar ile satılmıştı ama bu çok fazla uzun sürmedi. Ülkemizde tek zamanı geçmeyen kuşlar ise Show jumbo muhabbet kuşları olarak sıralamayı en başta aldı. 

Muhabbet Kuşunu Değerli Kılan Özellikler

Bildiğiniz gibi Show jumbo muhabbet kuşları birçok faktöre göre değerlendirilirler bu faktörler boyut, kafa yapısı ve vücut yapısı olarak değerlendirmeye girer. Eğer kuşunuzun özellikleri ne kadar üst düzeyde ise o kadar çok değerli olur ve fiyatları yükselir. Şimdi sıralamaya göre bir değer listesi yapalım.

  1. Irk: Muhabbet Kuşu ırkına göre değer kazanır. En uygun fiyatı yerli ve Pakistanlar alırken sonraki sıra Çek, Hollanda, İngiliz, Jumbo ve Show jumbo gibi değerlendirebiliriz.

  2. Renk: Nadir renkler, özel mutasyonlar veya özel tüy desenleri olan muhabbet kuşları genellikle daha değerli olarak kabul edilir.

  3. Yetiştirici Ünü: Belirli bir yetiştirici veya soy hakkında olumlu bir üne sahip muhabbet kuşları genellikle daha değerli olabilir. İyi bir soy geçmişine sahip kuşlar genellikle daha sağlıklı olurken besleyiciside beslediği kuşa göre ün yapar.

  4. Nadir Türler: Belirli muhabbet kuşu türleri nadir olabilir bu türler genellikle daha değerli olabilirler.

Popüler muhabbet kuşu türleri arasında çeşitlilik söz konusudur ama bu çeşitlilik fiyatlarını ona göre etkiler ve değerli kılar. Yukarıda sizlere fiyatlandırma ve en değerli muhabbet kuşu hakkında bilgi verdik. Bir kuşu değerli kılmak besleyenin bilgisi ile ölçümlenebilir. Eğer Show jumbo kuşlardan anlamıyorsanız onu değerli kılanı anlamakta zor olacaktır. Birçok arkadaşımızın başına gelmiştir bu kuşun neyi var ki bu kadar gibi söyleyenler. Sağlıcakla kalın.

4 Yorum Yapıldı

avatar
Misafir olarak yorum yapıyorsun.

avatar
Mubisci 20.11.2019
Makalenizi okudum gerçektende çok güzel olmuş yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum
0 0 Cevapla

avatar
Bayram 22.05.2019
Çok faydalı bir makale olmuş evet muhabbet kuşu alırken öncelikle sağlık konusunda çok dikkat etmeliyiz.
0 0 Cevapla

avatar
Ali 04.12.2018
Tavsiyenize uyarak Üreticiden aldım şuan konuşuyor ve sağlığı yerinde tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
0 0 Cevapla

avatar
Pelin 01.11.2018
Tavsiyeleriniz için Teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı benim yaramazı almadan önce okumuştum girip yorum yapma gereği duydum.
0 0 Cevapla
avatar
Evcil Yazar 19.11.2018
Yorumunuz için Teşekkür Ederim.
0 0