Kedi Çiftleşmesi Kur Yapma ve Yavrulama

Kedi Çiftleşmesi Kur Yapma ve Yavrulama
İçindekiler

Kedi Çiftleşmesi Kur Yapma ve Yavrulama

Erkek ve Dişi Kediler farklı dönemlerde kurlaşmaya ve çiftleşme isteklerini yaymaya başlarlar. Kediler kızıştıklarında farklı belirtiler ile bunu gösterirler. Çiftleşmek isteyen kedi yaşına göre farklı belirtiler verebilir. Kedilerin en belirgin özellikleri miyavlamaları, sürtünmeleri ve farklı hareketleri vardır.

Kediler çiftleşmek için ilk 6 ile 8 aylık arasında başlarlar Dişilerde bu 1 yaşına kadar beklenmesini tavsiye ederler. Ev Kedilerinde ilk doğum sonrası kısırlaştırma öneren veterinerler mevcut bunu kedinin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması için önerdikleri söylemler arasındadır.

Kedilerin çiftleşme durumları Erkek ve Dişi Kedilerde Farklılık Göstermektedir.

Kedi Çiftleşmesi

Erkek Kedi Çiftleşmesi

Erkek Kediler 7. Ayına girdiğinde çiftleşme dürtüleri oluşur ve hazır olduklarını gösterirler her an bunu belli ederler ve hazırdırlar. Kediler Sonbahar ‘da Erkek Kediler çiftleşme dürtülerinin azaldığı gözlemlenir bu dönemde Erkek Kedi agresif tavırlar sergilerken idrar ile dişi çağırma eğilimine girer ve kum kabını kullanmak yerine farklı yerlere idrar yapar bu Dişi Kediler için bir işarettir.

Kedi Çiftleşmesi

Dişi Kedi Çiftleşmesi

Dişi Kediler 6-8 aylık olduklarında çiftleşme belirtileri göstermeye başlarlar. Dişi Kediler Kızgınlık dönemine girdiklerinde çok çeşitli belirtiler gösterir Sahiplerine daha agresif tavırlar sergileyebilirler Bu çiftleşme belirtilerden bazıları yuvarlanma, sahiplerine veya eşyalara sürtünme, fazla hareketlilik, miyav yada seslerinde değişiklik bu belirtilerden bazılarıdır.

Kedi Sürtünürken miyavlayıp kuyruğunu kaldırır ve sırtını yükseltir bu erkek kediyi kabul ettiğini hazır olduğunu gösterir. Sokaktaki Kediler Genellikle Mart Ayında Kızgınlık Belirtileri gösterir ama ev kedileri için değişik dönemler vardır bu ev ısı ve ışığın etkisinden dolayıdır. Ev Kedileri yılda 2 hatta 3 defa çiftleşme isteği gösterebilir ama sokak kedileri için bu en fazla 2 kere olabilir.

Kedi Çiftleşmesi

Sokak Kedi Çiftleşmesi

Sokak Kedileri mart ayında veya yakın dönemde ısı ve ışığın artması nedeni ile hazırlık belirtileri gösterirler. Erkek ve Dişi Kediler bu dönemde idrar ve sesler ile birbirlerine seslenir erkek kediler dişi kediler için kavga ettikleri bu aylarda sıkça gözlemlenir.

Kedi Çiftleşmesi

Kediler Nasıl Çiftleşir?

Erkek Kedi Dişi Kedinin Üzerine çıkar ve ensesinden ısırarak görevini yapar bu ısırma gibi görünse de birbirlerine zarar verecek davranışlar değildir.

Kedi Çiftleşmesi

Kedilerde Gebelik Çiftleşmeden Sonra Ne Zaman Olur?

Kediler çiftleştikten sonra 30 ile 50 saat içerisinde belli olmaktadır.

Yavru Kedi Çiftleşmesi Olur mu? 

Yavru Kedilerde Çiftleşme olmaz. Aylarını Tamamlaması gerekir. Yazımız içerisinde belirttik.

Kedilerin çiftleştiğini nasıl anlarız?

Kedilerin çiftleştiğini hal hareketlerinden anlayabiliriz zaten gebelik belirtisi 20 ile 50 saat içinde belli olur.

Kedilerin çiftleşmesi için ne yapmalı?

Kediler çiftleşmek için ısı ve ışık etkeninden faydalanır bu etkenler oluştuğunda ve kedilerin sağlık sorunları olmadığında çiftleşirler.

Farklı cins kedilerin çiftleşmesi?

Farklı cins kediler çiftleştiğinde melez yavrular meydana gelir.

Kedilerin çiftleşmesi hakkında bilgi vermeye çalıştık umarım faydamız olmuştur.

 

Soru Sor
Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapmak İstermisiniz ?