Muhabbet kuşu tırnak kesimi

Muhabbet kuşu tırnak kesimi

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet Kuşlarında belli süre içerisinde kafeste yetiştikleri için tırnak uzamaları meydana gelir uzayan tırnakları kesmemiz gerekir bunun için doğru kesim bilgilerine ihtiyacımız var. Aşağıdaki şemada Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını nasıl kesmemi gerektiği ile ilgili görsel bilgilere ulaşabilirsiniz. Resimde Tırnakta gözüken kırmızı renkler damardır.

Muhabbet kuşu tırnak kesimi

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Gereklimi

Muhabbet kuşları doğada bunu ihtiyaç duymazlar bu işi kendileri yaparlar tabi keserek değil :) Bu işlemi kondukları dallar taşlar yardımı ile yaparlar bizler kafes içerisinde baktığımız kuşların tırnak kesim ve bakımlarını yapmalıyız.

Muhabbet Kuşu tırnak kesimini bir veteriner ya da bu işi bilen birinden yardım alarak yapmanızda fayda vardır ama bazı yerlerde bunu yaptıracak kimseyi bulamayız bunun için resimdeki tırnak kesim kurallarına uyarak yapabiliriz.

Muhabbet Kuşları tırnakları uzadığında konmakta tünemek gibi işlerde zorlanırlar bunun için tırnak kesimlerini yapmamız gerekiyor. Muhabbet Kuşu tırnaklarını keserken en önemli nokta tırnak içerisindeki damardır kesimde bu damarı kesmeniz ayağını kanatmanıza yol açar bunun için çok kısaltmadan dikkatlice kesmelisiniz. İkinci husus tırnak kesiminin düzenidir düzen derken çap şeklinde düşünebilirsiniz ters kesim kuşun tünemek de zorlanmasına sebep olacaktır.

Şimdi hazırız galiba Muhabbet kuşumuzun tırnağını kesebiliriz.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet Kuşunun Tırnağı Kanarsa Ne Yapmak Gerekir?

Muhabbet Kuşu Tırnağı Kanarsa ilk yapmanız gereken kanamayı durdurmak olmalıdır. Kanama durdurmak için elinize biraz bebek pudrası alıp kanayan yere dökerek müdahale edebilirsiniz. Tüm Tırnaklarını Kestikten sonra kafese geri bıraktığınızda biraz korkmuş olacak bu kısa sürecektir telaş etmeyin kısa sürede eskisinden daha keyifli hale gelecektir.

Muhabbet kuşu tırnak kesimi

Muhabbet Kuşu Tırnağını Keserken tırnak uzunluğuna çok dikkat edin. Uzamamış tırnakları kesmeyin eğer kendinize güvenmiyorsanız kesecek bu işi yapmış veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi SIK SORULANLAR

Tırnak Kesimi gerekli şartlar uygulandığında pek gerek görülmez ama çok uzaması durumunda kesmek gerekir. En büyük nedenlerinden biri plastik tüneklerdir bu tırnak uzamalarının.
Yanlış kesildiğinde kanama olacaktır buda onun canını yakacaktır bu gibi durumlarda tırnağa batikon sürebilirsiniz.
Muhabbet kuşunun tırnağı Evde bulunan tırnak makası ile kesebilirsiniz.
Evde Beslediğimiz Kuşların genelde doğal ortamlarında olmadıkları için tırnakları uzar bunun için çok uzadığında kesmemiz gerekebilir.
Tırnaklar tüneği Tutacak Şekilde çaprazlamasına uçlarından kesilir. Damarlara denk gelmemesi önemlidir.