Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İçindekiler

Bengal Kedisi Muhteşem renkleri ve desenleri ile vahşi kedi izlenimi verirler ama sıcak kanlı ve sevecen tavırları vardır. Görünümleri vahşi kedileri anımsatsa da evcil kedilerdendir.  Meraklı kedilerdendir evde beslemeye uygun olsa da merakları biraz başlarını belaya sokmalarına neden olabilir.

Bengal Kedisi Özellikleri

Yıkanmayı sevmeseler de yavru iken alıştıranlarla karşılaşılmıştır. Bengal Kedileri 4 kuşak olarak ayrıldığı ve F4 olarak isimlendirilenlerin diğerlerine göre daha uysal oldukları söylentiler arasındadır.

Bengal Kedisi Asya Leopar kedileridir. Soyları tükenmekte olan kediler başka kediler ile çiftleştirilerek uzun çalışmalar sonucunda Bengal Kedisi ortaya çıkmıştır.

Üzerindeki Desen ve renklerle leoparı andıran Bengal Kedileri kendine çok fazla yer bulmuş ve popülaritesi git gide artmış bir kedi türüdür.

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Vücut Yapısı

  • Karakteri : Sıcak Kanlı ve Oldukça Meraklı
  • Tüy Yapısı: Kısa ve Orta derece tüy yapısına sahiptirler.
  • Kilo: 4 ile 7 kg arasındadır.
  • Zeka : Yüksek Zeka ve Bir okadarda dikkatlidir.

Bengal Kedisi Karakter Özelliği

Vahşi bir kedi gibi görünümü olsa da kedi severlerin çok sevdiği ve hayatlarında yer verdiği bir kedi türüdür. Sahiplerine son derecede sadık olmakla birlikte oyun oynamaya bayılan ve oldukça meraklı olan bir yapıya sahiptirler.

Eğer bir Bengal kediniz varsa onunla iyi zaman geçirip ilgileniyorsanız size son derece sadık olurlar. Esnek vücut yapısına hareketli ve güçlü kaslara sahip olmaları onları iyi birer tırmanıcı yapar. Muhteşem bir zekâ ve çevikliğe sahip olması onun vahşi kedi ırkından geliyor olmasından kaynaklı olsa gerek.

Yüksek zekâsı ve dikkatli olması onların çok hızlı ve kolay öğrenmesini sağlar ve bundan oldukça mutlu olurlar.

Soy ağaçlarında vahşi kediler olduğu için özgürlükleri kısıtlanmaması gerekir sürekli özgür ve aktif olması onların doğasında vardır.

Bengal Kedileri suya alıştıklarında su ile sorunları olmayan hatta yüzmesini bile seven bir kedi olduğu besleyenler tarafından söylenmektedir. 1985 yılında evcil bir kedi haline gelen Bengal cinsi kediler artık kedi severlerin evlerinde yer bulmaya başlamıştır. Tamami ile evcil bir kedi haline gelen Bengal Kedileri evde bir tehlike arz etmedikleri için evcil kedi olarak görülmüş ve yer bulmuştur. Bugün ise Bengal kedileri dünyanın her yerinde kabul görülmüş ve beslenmeye başlamıştır bunun en büyük nedeni desenleri yüksek zekâ ve sahiplerine olan bağlılıklarıdır.

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Fiziksel Nitelikleri

Uzunca bir gövde sağlam ve kaslı kemik yapısı ve hastalıklara karşı dirençli yapısı ilede öne çıkmaktadır. Geniş ve yuvarlak hatlara sahip kafa yapıları vardır bunu tamamlayan gözleri geniş ağız yapısı belirgin bıyıkları ve elmacık kemikleri tamalar.

Kısa kulakları genişten uca doğru yuvarlak bir yapıya sahiplerdir. Kulakları çok hassastır ve çok iyi duyar ve buna tepki verirler. Göz renkleri en çok gözlemlenen kahverengi, sarı, turuncu ve yeşildir.  Kalın kuyruk yapılarına sahip uçlara doğru incelmektedir. Genelde kısa tüy ile orta tüy arasında gözlemlenen tüy yoğunluğu ipek dokusuna sahiptir.

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Beslenme

Bengal Kedilerinin Beslenme şekli protein ağırlıklı kedi maması ile beslenmesine özen gösterilmelidir. Dengeli ve protein zengini mamalar ile beslediğinizde hem daha sağlıklı bir kediye sahip olursunuz. Bu Tüy parlaklığına ve daha güzel ve net desenlere bürünmesine yardımcı olacaktır. Bengal Kedisi ne ile beslenir? Protein değeri Yüksek Kuru yada yaş mamalar ile dengeli bir diyet ile beslenmelidir.

Bengal Kedisi Eğitim

Yüksek zekâ ve dikkati ile kolay adapte olan Bengal kedilerini eğitmek zor değildir ama bir defa göstermen onu öğrenmesi anlamına da gelmez. Öğrenmesi için ona kıza zaman tanımanız ve onu ödüllendirmeniz hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlayacaktır.

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Sağlık

Bengal Kedilerininde genetik sorunları olduğu bilinmektedir bu hastalık genel olarak yaş ile ortaya çıkan kalp hastalığıdır. Diğer gözlemlenen hastalıklardan biri göz sorununun ortaya çıkması retinanın bozulması ve körlüğe giden bir sorundur. Anesteziye oldukça duyarlıdır ve bu onu kötü koşullara kadar sürükleyebilir bir veteriner hekime gitmesi ve kontrol altında tutulması bu hastalıklara karşı dayanıklılığı ve erken teşhis işle hızlı tedavi size iyi sonuçlar verecektir.

Asya Leopar Kedisi Bengal Kedisi beslemek yasak mı? Yasak değil evcil kedi türleri içindedir ve beslenmesinde bir engel yoktur.

Bengal Kedisi Fiyatları için ilanlarımıza göz atabilirsiniz.  Sitemizde Bengal Kedisi İlanları, Satılık Bengal Kedisi Yavru kedi  ilanları  için Fiyatlara ve Ücretsiz Sahiplendirme ilanlarımıza göz atınız.

DİKKAT!

E-evcil.com olarak bir evcil hayvan satın almadan önce onu sahiplenmenin daha değerli ve doğru olduğu savunmaktayız. Barınaklardan ya da gönüllü evcil hayvanlarını sahiplendirenlerden evcil hayvan alarak onlara sıcak bir yuva sağlamalarını önemsiyoruz. Barınaklarda kötü koşullarda olan ve yardıma, sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan birçok can var. Satın almak yerine onları sahiplenerek çok değerli ve duyarlı davranmış olursunuz.
Sitemizde Yuva Arayan ilanlarına bakabilirsiniz.

Makale için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın!