Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İçindekiler

Van Kedisi İki gözününde birbirinden farklı olması ile ülkemizde tanınan Van kedisi görünümü ve bembeyaz tüyleri ile yumuşacık tüy yapısı ile kendine oldukça büyük bir yelpazede kendine ev sahibi bulmuştur. Narin bakışları oyuncu hareketleri ve meraklı karakteri ile çok sevimlidirler. Oldukça esnek bir iskelet yapısına sahiptirler.

Ağrı dağının güney kısmında yer alan Van gölü çevrelerinde yaşamakta olan Van Kedisi suya oldukça sıcak bakarlar öyleki su ile oynamaktan büyük zevk duyarlar.  Yüzmeyi çok severler bu bulunduğu iklim şartının sıcak olmasından dolayımıdır yoksa mizaçlarından mıdır bilinmez ama Van ilimizin oldukça sıcak olduğunu düşünürsek getirilen ya da akla gelen açıklama sıcaklıklardan dolayı serinlemek için yüzme öğrenmiş olmalarıdır. Buna istinaden Balık sevdikleri ve avlanmak istedikleri için suya girmiş oldukları da söylentiler arasındadır.

Van Kedileri farklı ırklar ile eşleştirilip çok şekilde kırılmış ve asil soyunun tükenme korkusu oluşmuştur buda onu koruma altına alarak bir bakım evi kurulmuş ve ihracı’ da yasaklı türler içine alınmıştır.

Yavru Van Kedisi

Van Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

Van Kedisi suyu çok severler. Sıcak, nazik ve bir o kadarda sevgi dolu bir kedi türüdür Van kedileri bunun ile birlikte yüksek bir zekâ ve kabiliyete sahiptirler esnek vücutları oyuncu tavırları ile göz doldururlar buda daha sağlıklı bir iskelet yapısına ve sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmalarına olanak tanır.

Van Kedisi sahibi ile oynamaya onunla zaman geçirip kucaklarında yatmayı çok ama çok severler. Hareketli yapısı olması sebebi ile kucakta ya da bir yerde çok uzun süre kalmaz ve sürekli bir hareket halinde olurlar sahibi ile konuşmaya çalışır ama Van kedisi sesi tiz bir sesti çok fazla kulak tırmalamaz.

Van kedileri enerjik yapıları itibari ile sürekli hareket halinde olup oyun oynamayı sahibi ile zaman geçirmeyi severler bu enerjik yapıları nedeni ile sağlıklı bir yapıya sahiptirler ve kısıtlanmaktan hiç hoşlanmazlar.

Van Kedisi sahibine oldukça çok bağlanır ve onunla iletişim içine girer buda tek sahipli olmak ve sahibini değiştirmek onu çok üzebilir ve bu bağı koparmayabilir onun için eğer bir Van Kedisi sahibi olmak istiyorsanız onu daha sonra sahiplendirmeyi düşünmemeniz anlamına gelir.

Van Kedisi

Van Kedisi Fiziksel Özellikleri

Van Kedisi Vücut yapıları geniş bir gövde ve diğer kedi türlerine oranla daha uzundurlar sağlam bir iskelet yapısına sahiptirler bu gelişimin tamamlanması en az 3 yıl sürmektedir. Boyun kısmı ve omuzlarda yetişkin kedilerde kaslı bir sistem görünür bu görünümü sizi yanıltmasın yumuşak ve orta boy tüyleri sayesinde ne çok büyük nede çok küçük görünür Van Kedisi.

Kafa yapıları vücutlarına orantılıdır ne büyük nede çok küçük bir kafa yapıları vardır.  Kulakları kafasına oranla biraz büyüktür. Gözleri zaten Van Kedilerini ayırt etmek ve onları eşsiz kılan bir özelliktedir. Hafif çekik ve iki renk olan gözleri yuvarlaktır. Bir gözü mavi diğeri kahve tonlarında gözlemlenmektedir.

Van Kedileri gelişmiş bir vücut sistemine ona aranla sağlam bacaklara ve ayaklara sahiptir. Pati kısmı küçük oval bir şekildedir.  Tüy yapısı oldukça güzel olmakla birlikte uzun tüy ve kısa tüylü Van kedilerine rastlamak mümkündür. Yaz ve Kış döneminde tüy değişim eğiliminde olurlar. Uzun bir kuyruk yapısına sahiptirler. Van Kedisi Renk skalası çok fazla farklılık gösterebilir genel ve en sık rastlanan renk beyaz olmakla birlikte tek renk olmayabilir de.

Van Kedisi Beslenme

Van Kedisi uygun bir diyet ile beslenmesi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Enerjik yapısı nedeni ile protein ağırlıklı beslenmesi önemlidir. Kedi maması seçerken yüksek protein değerlerine sahip kedi maması seçmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bununla birlikte kilosuna dikkat edip ona göre besleme yapmalısınız. Yüksek miktarda ve sık sık besleyip obezite yapmamalısınız diyetine önem vermeli be belirli aralıklar ile beslemelisiniz günlük kalori ihtiyaçları maksimım35 kalori olacak şekilde hesaplayıp ona göre besleme yapmalısınız.

Van Kedisi

Van Kedisi Sağlık

Van Kedilerinin genetik olarak bir sorunları gözlemlenmemiştir güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahiptirler ancak tüm kediler gibi onlarda parazitlere açıktırlar bunun için aşılarını yaptırmanız ve kilosuna dikkat etmeniz kedinizin uzun yıllar yanınızda olması için çok önemli bir husustur.

Van Kedisi Eğitim

Van Kedileri kedi türleri içinde en zeki türler içinde yer alırlar çabuk öğrenir ve kavrarlar dikkatli mizacı ve yeteneği olduğu kadar çok zekidirler ve çabuk öğrenirler.  Onu eğitmek için oyunlar oynamanız çok önemlidir.  Ona önce ismini öğretmelisiniz oyun oynarken ismi ile çağırmanız ve onunla oyunlar oynamanız yeterli olacaktır ismini öğrendikten sonra ismi ile seslendiğinizde nerede olursa olsun yanınıza gelecektir.

Zeki ve temiz kedilerdir Tuvalet eğitimini çabuk kavrar ve bundan sonra oradan başka bir yere tuvaletini yapmazlar.

Van Kedisi İlanları ve Van Kedisi fiyatları için Tıklayınız.

DİKKAT!

E-evcil.com olarak bir evcil hayvan satın almadan önce onu sahiplenmenin daha değerli ve doğru olduğu savunmaktayız. Barınaklardan ya da gönüllü evcil hayvanlarını sahiplendirenlerden evcil hayvan alarak onlara sıcak bir yuva sağlamalarını önemsiyoruz. Barınaklarda kötü koşullarda olan ve yardıma, sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan birçok can var. Satın almak yerine onları sahiplenerek çok değerli ve duyarlı davranmış olursunuz.
Sitemizde Yuva Arayan ilanlarına bakabilirsiniz.

Misafir

Van kedisi yavru ise sahiplenebilirim ben.

Misafir

1. aylık van kedisi aldım nasıl bakabilirim. Sahiplendirmek istesem kim ister.

Misafir

Van Kedisi Fiyatları ne kadar acaba bende sahiplenmek istiyorum.