Muhabbet Kuşu Bana Hiç Alışmadı

Merhabalar, 2 tane muhabbet kuşum var. Bir tanesini yaklaşık 7 aydır besliyorum, diğerini ise yaklaşık 4 aydır besliyorum. 7 Aylık olan erkek muhabbet kuşu, çok sağlıklı şükür. Sürekli oynuyor zıplıyor, hiç yerinde durmuyor. Elimi uzatıyorum elime direkt atlıyor. Genelde elimle çiftleşmeye çalışıyor :)) Kafeste Kalamar kemiği, Kuş Kumu, Vitamin Taşı, Suluk, Yem, Yumurta maması vb. her şey var ve maşallah hepsinden yiyor. Dişi olan 4 aylık muhabbet kuşum ise, geçenlerde mantar olduğunu bu forum aracılığıyla öğrendim ve çok şükür mantarı tedavi sonrası büyük ölçüde geçti. Eskisine göre çok daha güzel bir burnu oldu. Şimdi asıl soruna gelelim 4 aylık olan muhabbet kuşu hiçbir şekilde bize alışmadı. Elimize gelmiyor, elimizden yem yemiyor. Adam akıllı yem yiyip su içtiğini bile görmedim.  Erkek olan sürekli çiftleşmek istiyor ama dişi bir türlü istemiyor. Erkek bayağı yem kustu falan filan bayağı besledi ama dişi yem kustuğunda yiyor ama çiftleşmiyor. Ben sorununu bir türlü anlayamadım. Erkek bu kadar hareketliyken dişinin sadece oturması arada uçması beni üzüyor. Erkek muhabbet kuşu için, bir tane daha dişi almayı bile düşündüm. Bu seferde dişi, üzülüp ölür diye çekiniyorum. Lütfen yardım. Merak ettiğim, 4 aylık olan muhabbet kuşunu nasıl alıştırabilirim. İnternetten bayağı video vs izledim. Herşeyi yaptım ama bir türlü bana alışamadı. Erkek olan beni görünce elime geliyor birşeyler istiyor ama dişi sadece kaçıyor. Elden yem yedirme olayıda aynı şekilde erkek hemen geliyor yiyor, dişi ise kafasını çeviriyor. Bir ara kuş hasta mı diye düşündüm. Ama hasta olsa 4 aydır, dayanamazdı. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Değerli vaktiniz için teşekkürler.

NOT: Dişi muhabbet kuşumun ayağı (büyük ihtimalle) doğuştan sakat, ayakları yamuk düz basamıyor :/. Gagası ise yamuk :/.


Çözüldü 2 cevap

Cevabınız için teşekkürler :) Ayağı yere basıyor, uçmasında sorun yok. Bir iki kere haricinde adam akıllı yem degiğini ve yiyebildiğini göremedik. Yem görünce aval aval bakıyor tabiri caise. Fakat hiç yemiyor olsa şimdiye dayanamazdı diye düşünüyoruz. Ya biz bakmıyorken yiyor. Yada erkeğin onu beslemesi yetiyor :) Dediğiniz gibi sabredeceğiz. Teşekkürler.


Beğen 0

4 aylık muhabbet kuşu çiftleşmeye hazır değildir ve streste olabilir. Acele etmeyin muhabbet kuşu alışıp stresini attığında oda hazır olacaktır erkeğin hazır olması onuda alıştıracak ve stresi atmasında yararlı olacaktır. Dişi alışık olmadığı için sürekli oynamanız onu strese sokyordur ve buda eşleşmemesine neden oluyordur.

Ayağı yere basıyor yem yiyiyor ise çiftleşmesine engel değildir. Acele etmeyin strese sokmayın hazır olduğunda çiftleşecektir.

 


Beğen 0

Cevap Yazmak İçin Lütfen Üye Olun Yada Girişi Yapın!

SORUNUZMU VAR?

Sıkılma Sor Cevaplayalım.

Hemen Soru Sor