Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi

Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi

MUHABBET KUŞU ÇİFTLEŞMESİ

Muhabbet Kuşlarında çiftleşme nasıl gözlemlenir? Muhabbet kuşu çiftleşmesi için neler yapmalıyız sorusunu tüm hobici ve yavru almaya meraklı arkadaşlarımızın sorduğunu eminim. Muhabbet kuşu çiftleşmesi için bir sezon ya da ay yoktur ilk olarak bunu belirteyim. Uygun ortam ve ışık sağlandığında muhabbet kuşları her zaman çiftleşip yumurta yapabilirler. Çiftleşme için erkek her zaman hazırdır ama dişiler erkekler gibi değildirler. Erkek çiftleşme isteğini dişiye yakınlaşıp kafasını sallayarak gösterir erkek muhabbet kuşunun gözleri büyür ve siyah nokta küçülerek dişinin üzerine gider ve ayak atarak çiftleşme isteğini belli eder eğer dişi hazırsa oda çökerek ona belli eder ve çiftleşme sağlanır. Muhabbet Kuşları çiftleşmeye 6 ile 7 aydan sonra hazırlanırlar bunun daha erken olduğu 'da gözlemlenir ama en uygun çiftleşme yaşı 7 aylıktır. Sağlıklı Erkek ve dişi muhabbet kuşları uygun ortam olduğunda çiftleşir ve yumurta için yuvaya girerler.

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi nasıl olur?

Hazır Erkek ve Dişi Kuşlar çiftleşme hazırlıkları yaparlar bu zaman hafa şartları ve kuşların sağlık durumlarına göre olanak sağlar. Hazır olan çiftlerin oldukları ortama güvenmesi ve streste olmamaları gerekmektedir. Kuşlar kaygı duydukları yerlerde yavrulamazlar ve çiftleşmede olmaz. Erkekler dişilere yaklaşır ve etrafında dolanarak kafasını aşağı yukarı hareket ederler ve dişiye kur yaparlar. Dişi hazırsa bu kura karşılık verir ve eğilir kuyruğunu hafif yukarı kaldırır ve çiftleşme gerçekleşir.

Muhabbet kuşları çiftleşmek isterse ne yapar?

Erkek çiftleşmek için dişiyi sürekli sıkıştırır kafasını aşağı yukarı yapar ve dişiye kusar eğer dişi erkeği beğenir ve hazırsa erkeğe karşılık verir ve yere doğru yatar ve kuyruğu hafif kaldırır erkek üzerine çıkar ve eşleşme gerçekleşir.

Muhabbet kuşu çiftleşmesi ne kadar sürer?

Çiftleşme yaklaşık 1 Dakika kadar sürer ve tekrarlanabilir. Her yumurtadan önce çiftleşme gerçekleşir ve bir sonraki yumurta döllenir.

Muhabbet kuşu hangi ayda çiftleşir?

Kuşların genelde çiftleşme ayları yoktur gerekli şartlar olursa muhabbet kuşları her ay çiftleşebilir. 

Muhabbet kuşları çiftleştikten kaç gün sonra yumurta yapar?

Muhabbet kuşu eşleştikten sonra 5 gün içinde ilk yumurtayı yaparlar daha sonra her gün ya da iki günde bir tekrar yumurtlarlar her yumurta öncesi çiftleşmeler devam eder.

Muhabbet kuşu ne zaman kızışır?

Muhabbet Kuşu düzenli bakım yapılırsa 5 aylık olduğunda hazır olur ama bu bakım ve stres faktörlerine bağlı değişebilir. Mama ve çeşitli vitamin takviyeleri yapılabilir.

Muhabbet Kuşu Yuvalığı içine neler koyulur 

 Muhabbet kuşu yuvalığına talaş koyulur. Doğada Muhabbet kuşları ağaç kovuklarında yuva yaparlar ve gagaları ile bu kovukları oyup talaş ile altını kaplarlar. Bu talaş yumurtanın sürekli sağa sola gitmemesini aynı ısıda kalmasını ve kırılmamasını sağlar. Muhabbet kuşu çiftleştikten 1 yada 2 hafta sonra yumurtlar ve 10 adet yumurtaya kadar çıkabilir. Yumurtalar bir haftalık olduğunda dolu ya da boş olup olmadığı kontrol edilebilir. 

 Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü 

Muhabbet Kuşu çiftleştikten 1 ya da 2 hafta sonra ilk yumurtasını bırakır yumurtaların oluşması 1 haftayı bulur yumurta kontrolünü yumurtaya ışık tutarak yaparız küçük bir el feneri yardımı ile bunu sağlayabiliriz. Yumurtaya feneri yanaştırdığımızda yumurta içerisinde damarların oluştuğunu görürüz diğer şartta boşsa sarı olarak duruyor olacaktır. 

Muhabbet Kuşu yumurtadan Kaç gün sora çıkar 

Muhabbet kuşları yumurtladıktan 18 ile 21 gün arasında yavrular çıkmaya başlar. Anne yavruları ağızdan kusarak besler bu dönemde bol bol havuçlu mama verilmeli kafes içinde ortadan ikiye kesilmiş bir havuç bulundurularak annenin gerekli suyu havuçtan sağlayabilmesi sağlanır. Bazı yavru ölümleri bu yüzden meydana gelir.