Sultan papağanı cinsiyet ayrımı Resimli

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı Resimli
İçindekiler

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Resimli Anlatım

Sultanların cinsiyetine tanı koyma yöntemi türlere göre farklılık gösterir. Bazı türlerin dış görünüşünden cinsiyet tahmini yapılabilmektedir. Ancak bu tahmini doğru yapabilmek için kuşun görüntüsündeki değişimin cinsiyeti tam olarak belli edecek hale gelmesini yani 6 ayı beklemek gereklidir. Bu süre içinde ilk tüy değişimi olacak ve kuşlar cinsiyetlerini belli eder hale gelecektir. Cinsiyeti görüntüsünden tahmin edilebilen türler: Sultan papağanı cinsiyet ayrımını resimli olarak sizler için yazdık umarım beğenirsiniz.

Cinnamon Sultan Papağanı

Cinnamon Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Erkek cinnamonların yüzlerindeki tüyler ilk tüy dökümüyle birlikte sarıya dönerken, dişi cinnamonların yüzleri gri kalır.

Normal Grey Sultan papağanı Cinsiyet

Normal Grey Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Normal grey türünde de cinnamonda olduğu gibi cinsiyet tahmini için yüze bakılır. 6 ayı geçmiş bir normal greyin yüzü sarıysa erkek olduğuna, yüzü griyse dişi olduğuna hükmedilebilir.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl sultan papağanlarının ayırıcı özellikleri olan çok renkli tüyleri erkeklerde belirginliğini yitirir, öyle ki erkek bir pearl normal greyle karıştırılabilir. Dikkatlice bakılırsa ense ve kuyruktaki tüylerden pearl olduğu anlaşılabilir. Dişi pearller ise tüylerindeki deseni muhafaza ederler.

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Erkeklerin yüzleri tüyler beyaza dönerken, dişilerin daha gri kalır.

Albino, Lutino ve Pied türü sultan papağanlarının cinsiyetlerini tanımlayabilmek içinse ötüşlerini takip etmek gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, yeni alınmış sultan papağanlarının alışma dönemlerinde cinsiyetlerini belli eden ötüşlerini yapmayabilirler. Bu yüzden, ötüşe dayalı cinsiyet tahmini kesin bir yöntem olsa da, karar vermek için acele etmemek gerekir. Erkek papağanlar dişiler gibi de öte bildikleri ve alışma sürecinde genelde böyle öttükleri için yanlış kararlar verilebilir.

Erkek olan sultan papağanlarının melodik, inişli çıkışlı, ıslık benzeri ötüşleri vardır. Ayrıca konuşmayı da öğrenebilirler. Tabi bu konuşma birkaç kelimenin ses tekrarından ibarettir. Konuşurken ve konuşmayı öğrenirken gırtlaktan kalınca sesler çıkarırlar. Dışarıda duydukları kuşların seslerini taklit edebilirler. Dişi sultan papağanlarının ise kısa, tek tip ötüşleri vardır. Konuşamaz ve taklit yapamazlar.

Soru Sor